Friends, David Schwimmer, Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Serial Friends miał mieć całkiem inny tytuł i czołówkę!

Jak mieli wyglądać „Przyjaciele”?

Sabina Zięba 4 czerwca 2020 18:30
Friends, David Schwimmer, Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matt LeBlanc, Lisa Kudrow, Matthew Perry
Fot. Getty Images

Kultowy serial Friends już od ponad 25. lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Mimo upływu czasu ma miliony fanów na całym świecie, którzy z niekłamaną radością w kółko odtwarzają zabawne odcinki opowiadające o perypetiach szóstki Przyjaciół. Wielu nie wyobraża sobie bez nich życia. Co ciekawe... mieli jednak wyglądać całkiem inaczej!

Początek serialu „Przyjaciele”

Nie trzeba być wielkim wielbicielem produkcji Przyjaciele, żeby kojarzyć utwór z czołówki znanego wszystkim tytułu. Piosenka I’ll Be There For You w wykonaniu The Rembrandts bardzo szybko zyskała ogólnoświatową popularność. O mały włos, a nigdy byśmy jej nie usłyszeli!

W latach 90. sekwencję otwierającą odcinek serialu praktycznie zawsze pomijano. Sieci telewizyjne wychodziły z założenia, że zbyt długie czołówki czy piosenki zachęcają widzów do zmiany kanału. Początkowo twórcy serialu Friends usłyszeli, że ich produkcja również nie będzie miała czołówki - wstęp miała zastąpić krótka animowana plansza tytułowa prezentująca Przyjaciół.

Wszystko zmieniło się w momencie, gdy po zmontowaniu pierwszego odcinka i wysłaniu go do akceptacji, producent telewizyjny Don Ohlmeyer powiedział: „Jeśli nie zrobicie czegoś, żeby podkręcić tempo, to ten serial w ogóle nie trafi na antenę”. Uważał, że początkowa rozmowa grupy w kultowej kawiarni Central Perk  jest zbyt rozwlekła i za mało porywająca.

Wówczas w przeciągu godziny twórcy wprowadzili zmiany. Reżyserka dźwięku przygotowała 45-sekundową wersję utworu Shiny Happy People zespołu R.E.M. wykorzystując tylko refren. Potem montażysta skakał po kolejnych klatkach i wykorzystał obrazki, na które akurat padało - stąd pomysł na wprowadzenie. Dopiero później wybór padł na piosenkę I’ll Be There For You, w której charakterystyczne klaśnięcia to zasługa jednego ze współtwórców serialu, Kevina Brighta. Uważał on, że... pasują lepiej niż bębny.

Co ciekawe, również początkowa nazwa serialu się różniła. W pierwszej wersji Marty Kauffman i Davida Crane'a serial nazywał się Insomnia Cafe. Po akceptacji ich pomysłu przez stację NBC tytuł został zmieniony na Friends Like Us. Niestety nieco wcześniej kanał ABC wprowadził na antenę serial zatytułowany These Friends of Mine, więc ich wersja wydawała się zbyt podobna. Wówczas zmieniono tytuł kultowej serii na Six od One. Jakim cudem dzisiaj przygody tej szóstki znamy jako Friends? Otóż produkcja ABC zmieniła nazwę na Ellen, przez co nasi bohaterowie mogli został Przyjaciółmi...  

Friends, styl, Jennifer Aniston, Courteney Cox, Matthew Perry, Matt LeBlanc
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.