Te zdjęcia robią wrażenie

Gabriela Czernecka 24 stycznia 2021 15:51

Serial o życiu Agnieszki Osieckiej bije rekordy popularności. Fani pisarki mają okazję zobaczyć, jak wyglądało jej życie, twórczość, ale także jej relacje z innymi znanymi ze świata kultury postaciami. Za reżyserię odpowiada Robert Gliński i Michał Rosa. Produkcję serialu rozpoczęto od razu po tym, jak córka artystki, Agata Passent, wyraziła zgodę na jego powstanie. W postać wybitnej polskiej artystki wcieliły się dwie aktorki - Eliza Rycembel w roli młodej Osieckiej oraz Magdalena Popławska w roli starszej. W serialu Osiecka zobaczymy także między innymi: Marię Pakulnis, Jana Frycza, Grzegorza Małeckiego i Mikołaja Roznerskiego. W kogo wcielają się znani nam z ekranu aktorzy i aktorki? 

Serial Osiecka: postaci w serialu i w rzeczywistości

„Serial Osiecka składa się z 13 odcinków. W pierwszych pięciu epizodach Agnieszkę Osiecką gra Eliza Rycembel i są to czasy od studiów do pierwszej działalności w STSie, a potem, aż do śmierci Osieckiej, gram ja. W pracy nad rolą raczej niewiele mnie zaskoczyło, po prostu poznałam kilka nowych, drobnych faktów na temat Osieckiej, których wcześniej nie znałam. Przygotowując się, czytając pamiętniki, książki o niej, których jest sporo, po prostu jeszcze bardziej pokochałam Osiecką”, powiedziała Magdalena Popławska, w rozmowie z telemagazyn.pl. 

W Marka Hłasko, jednego z partnerów Osieckiej wcielił się Jędrzej Hycnar. Buntownicza natura i wygląda hałturnika sprawił, że Hłasko, znanego poetę, nazywano polskim Jamesem Deanem. „Marek Hłasko w tym serialu występuje jako kolejny mężczyzna na życiowej drodze artystki. Widzowie serialu zobaczą Fernando (tak nazywała go Agnieszka) takim jakim Panna Czaczkes (tak nazywał Agnieszkę) mogła go widzieć. Bardzo przydatne do stworzenia tej relacji okazały się listy jakie wymieniali na poszczególnych etapach życia. Największym wyzwaniem było dla mnie zawarcie w tej postaci skrajności emocjonalnych. Z jednej strony kobieciarza, kabotyna, duszę towarzystwa, megalomana twardo stąpającego przez życie z własnymi zasadami, nie stroniącego od alkoholu, a z drugiej człowieka nieskończenie wrażliwie odbierającego świat, introwertyka popadającego w silne stany depresyjne, romantyka, o ogromnym sercu, z niemal lirycznym pragnieniem miłości. Bardzo zależało mi na tym, żeby położyć akcent na tę drugą stronę medalu”, powiedział o swojej roli Jędrzej Hycnar.

W rodziców Agnieszki Osieckiej wcielili się Maria Pakulnis (Maria Osiecka) i Jan Frycz (Wiktor Osiecki). „Kiedy otrzymałam propozycję, żeby zagrać  mamę Agnieszki, Panią Marię,  uznałam to za znak - chyba Agnieszka „wyraziła” na to zgodę, bo ta propozycja przyszła właśnie do mnie. Nie jest to dokument. Scenariusz serialu oczywiście został oparty na faktach z życia Agnieszki, ale to nie znaczy, że musiał być zrealizowany jeden do jednego. Agnieszka raczej nigdy o swojej matce nie mówiła - widziałam ją tylko raz podczas spotkania u niej w domu, w jej pokoju twórczym, pełnym książek, płyt i pamiątek. Utkwiło mi w pamięci, że pani Maria przemknęła przez przedpokój w szlafroku, machając nam na powitanie”, wyznała Maria Pakulnis.

W Wojciecha Frykowskiego wcielił się Mikołaj Roznerski, a w Jeremiego Przyborę Grzegorz Małecki. Z kolei w Daniela Passenta, z którym Agnieszka Osiecka miała córkę Agatę, Piotr Żurawski. Kto jeszcze miał okazję zagrać w serialu o Osieckiej? Tak wyglądają/wyglądali znani przedstawiciele świata kultury na ekranie i w rzeczywistości! 

1/10
Serial o Osieckiej: Agnieszka Osiecka - Eliza Rycembel
Copyright @Mat. prasowe TVP; PAP/Erazm Ciołek
1/10

W roli młodej Agnieszki Osieckiej Eliza Rycembel.

2/10
Serial o Osieckiej: Agnieszka Osiecka - Magdalena Popławska
Copyright @Mat. prasowe TVP; PAP/Erazm Ciołek
2/10

W roli starszej Agnieszki Osieckiej Magdalena Popławska.

3/10
Serial o Osieckiej: Wiktor Osiecki - Jan Frycz
Copyright @Narodowe Archiwum Cyfrowe; Mat. prasowe TVP
3/10

Jan Frycz w roli ojca Agnieszki Osieckiej. Wiktor Osiecki był pianistą, kompozytorem i kierownikiem Teatru Syrena. Był dla Agnieszki ogromnym autorytetem, rozbudzał w niej pasje i chęć do eksplorowania świata

4/10
Serial o Osieckiej: Daniel Passent - Piotr Żurawski
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER; Krzysztof Świderski/PAP
4/10

W roli Daniela Passenta Piotr Żurawski. Daniel Passent był partnerem Agnieszki Osieckiej. Para wspólnie została rodzicami Agaty.

5/10
Serial o Osieckiej: Jeremi Przybora - Grzegorz Małecki
Copyright @Mat. prasowe TVP; PAP/Stanislaw Dabrowiecki
5/10

W roli Jeremiego Przybory Grzegorz Małecki. Para miała romans, a co ciekawe, ich związek przez lata był tajemnica, a na jaw wyszedł dopiero w 2010 roku, po premierze książki „Listy na wyczerpanym papierze”, w której przedstawiono korespondencję kochanków.

6/10
Serial o Osieckiej: Bogumił Kobiela - Marcin Bubółka
Copyright @Mat. prasowe TVP; Archiwum PAP
6/10

W roli Bogumiła Kobieli Marcin Bubółka. Bogumił Kobiela uznawany jest za najwybitniejszego polskiego aktora tragikomicznego. Zagrał m.in. w filmie „Popiół i diament”.

7/10
Serial o Osieckiej: Marek Hłasko - Jędrzej Hycnar
Copyright @Adam Mottl/PAP; Mat. prasowe TVP
7/10

W roli Marka Hłasko Jędrzej Hycnar. Marek Hłasko był wybitnym pisarzem. Między nim a Osiecką doszło nawet do zaręczyn, ale związek zaczął rozpadać się w 1958 roku.

8/10
Serial o Osieckiej: Elżbieta Czyżewska - Barbara Garstka
Copyright @Mat. prasowe TVP; AKPA
8/10

 W roli Elżbiety Czyżewskiej w serialu o Osieckiej Barbara Garstka. Czyżewska była nazywana „polską Marylin Monroe”, zaś za zachodnią granicą „królową bez kraju”. W latach 60. wspięła się na szczyt popularności.

9/10
Serial o Osieckiej: Zbigniew Cybulski - Oskar Borkowski
Copyright @Mat. prasowe TVP; East News
9/10

W roli Zbigniewa Cybulskiego Oskar Borkowski. Cybulski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych polskich aktorów.

10/10
Serial o Osieckiej - Aleksandra Konieczna jako Hanna Bakuła
Copyright @Instagram; AKPA/Warda
10/10

Aleksandra Konieczna jako Hanna Bakuła. Agnieszka Osiecka przyjaźniła się z malarką przez prawie siedemnaście lat. Łączyło je podobne poczucie humoru. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…