Aktorki serialu "Osiecka" TVP 1
Fot. mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

To one zagrały Osiecką. Wszystko o Magdalenie Popławskiej i Elizie Rycembel

Wszystko o gwiazdach nowego serialu TVP 1.

natalia kedra 22 grudnia 2020 12:24
Materiał partnera
Aktorki serialu "Osiecka" TVP 1
Fot. mat. prasowe

Po raz pierwszy spotkały się na planie filmu "Obietnica", który dla Elizy Rycembel był debiutem filmowym. Już wkrótce obie zobaczymy w trzynastoodcinkowym serialu "Osiecka", który zadebiutuje 25 grudnia w TVP 1.  Dla Magdaleny Popławskiej i Elizy Rycembel rola Agnieszki Osieckiej, najbardziej barwnej poetki czasów PRL, to spełnienie marzeń. Pisarka, autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, a jednocześnie kobieta targana wieloma namiętnościami - do kolejnych mężczyzn z artystycznej śmietanki i do alkoholu, którym koiła każdą osobistą porażkę.

Agnieszka Osiecka
Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Udźwignięcie tej barwnej i niejednoznacznej postaci to prawdziwe wyzwanie, dlatego rolę głównej bohaterki na różnych etapach życia powierzono uznanym nazwiskom - Magdalenie Popławskiej i Elizie Rycembel.

Magdalena Popławska - dorosła Osiecka

"Tragiczna i niepowtarzalna osoba", jej historia to "wspaniały materiał do czytania i jeszcze lepszy do grania" - tak o biografii Agnieszki Osieckiej mówi Magdalena Popławska. Dla świetnej aktorki filmowej i teatralnej zmierzenie się z legendarną postacią było marzeniem, ale jednocześnie ogromną odpowiedzialnością. Twórczość Osieckiej fascynowała ją od lat - w 2003 r. Popławska zmierzyła się z jej piosenkami w konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej", otrzymując wyróżnienie.

Magdalena Popławska w serialu
Fot. mat. prasowe

Choć szerokie grono widzów miało okazję oglądać Popławską w licznych serialach (m. in. "Watasze", polskim hicie HBO), dla wielbicieli teatru to przede wszystkim muza Krzysztofa Warlikowskiego. Wieloletnia współpraca z reżyserem zaowocowała niezapomnianymi rolami na deskach Teatru Nowego - m. in. w "Aniołach w Ameryce", wybitnej "(A)pollonii" czy niedawnym spektaklu "Wyjeżdżamy".

Mimo napiętego grafiku, Magdalena Popławska regularnie pojawia się także na dużym ekranie. Debiutowała jako synowa Jerzego Stuhra w filmie "Doskonałe popołudnie" Przemysława Wojcieszka, później przyszedł czas na kinowe przeboje takie jak "Obietnica" czy "Jestem mordercą". Z ostatnich ról filmowych aktorki największym echem odbiła się postać Moniki z "Ataku paniki" Pawła Maślony. Za brawurowy występ odebrała Złote Lwy.

Magdalena Popławska
Fot. mat. prasowe

Eliza Rycembel - młoda Osiecka

W 2014 r. Rycembel zagrała nastoletnią córkę Magdaleny Popławskiej. Choć film "Obietnica" miał mieszane recenzje, dla absolwentki Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie stał się przepustką do prawdziwej kariery filmowej. W jej portfolio wkrótce znalazł się ciepło przyjęty występ w "Carte Blanche", później doskonale oceniana rola młodej kobiety, która staje się obiektem niespodziewanych uczuć starszej mężatki (w filmie "Nina" Olgi Chajdas).

Ukoronowaniem sukcesów Elizy i szansą na międzynarodową rozpoznawalność stało się "Boże ciało" Jana Komasy. Rola zagubionej dziewczyny, która zbliża się do charyzmatycznego uzurpatora w sutannie, została nagrodzona zarówno Orłem, jak i Złotymi Lwami.

Eliza Rycembel
Fot. mat. prasowe

Z racji delikatnej urody, Rycembel wciąż dostaje propozycje zagrania nastolatek, które najczęściej odrzuca. Dla twórców serialu "Osiecka" zrobiła wyjątek. W pierwszych trzech odcinkach zobaczymy aktorkę w roli nastoletniej Osieckiej, a później młodej dziewczyny, która dopiero poznaje świat i środowisko artystów, w którym stała się centralną postacią.

Eliza Rycembel w serialu
Fot. mat. prasowe

Jesteście ciekawi, jak te świetne aktorki poradziły sobie z rolą Agnieszki Osieckiej? Serialowa premiera roku już 25 grudnia w TVP 1 o godz. 20.15. Serial można będzie oglądać także na stronie vod.tvp.pl.

Materiał powstał z udziałem TVP.

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.