Aktorki serialu "Osiecka" TVP 1
Fot. mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

To one zagrały Osiecką. Wszystko o Magdalenie Popławskiej i Elizie Rycembel

Wszystko o gwiazdach nowego serialu TVP 1.

natalia kedra 22 grudnia 2020 12:24
Materiał partnera
Aktorki serialu "Osiecka" TVP 1
Fot. mat. prasowe

Po raz pierwszy spotkały się na planie filmu "Obietnica", który dla Elizy Rycembel był debiutem filmowym. Już wkrótce obie zobaczymy w trzynastoodcinkowym serialu "Osiecka", który zadebiutuje 25 grudnia w TVP 1.  Dla Magdaleny Popławskiej i Elizy Rycembel rola Agnieszki Osieckiej, najbardziej barwnej poetki czasów PRL, to spełnienie marzeń. Pisarka, autorka ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, a jednocześnie kobieta targana wieloma namiętnościami - do kolejnych mężczyzn z artystycznej śmietanki i do alkoholu, którym koiła każdą osobistą porażkę.

Agnieszka Osiecka
Fot. ADAM JAGIELAK/East News

Udźwignięcie tej barwnej i niejednoznacznej postaci to prawdziwe wyzwanie, dlatego rolę głównej bohaterki na różnych etapach życia powierzono uznanym nazwiskom - Magdalenie Popławskiej i Elizie Rycembel.

Magdalena Popławska - dorosła Osiecka

"Tragiczna i niepowtarzalna osoba", jej historia to "wspaniały materiał do czytania i jeszcze lepszy do grania" - tak o biografii Agnieszki Osieckiej mówi Magdalena Popławska. Dla świetnej aktorki filmowej i teatralnej zmierzenie się z legendarną postacią było marzeniem, ale jednocześnie ogromną odpowiedzialnością. Twórczość Osieckiej fascynowała ją od lat - w 2003 r. Popławska zmierzyła się z jej piosenkami w konkursie "Pamiętajmy o Osieckiej", otrzymując wyróżnienie.

Magdalena Popławska w serialu
Fot. mat. prasowe

Choć szerokie grono widzów miało okazję oglądać Popławską w licznych serialach (m. in. "Watasze", polskim hicie HBO), dla wielbicieli teatru to przede wszystkim muza Krzysztofa Warlikowskiego. Wieloletnia współpraca z reżyserem zaowocowała niezapomnianymi rolami na deskach Teatru Nowego - m. in. w "Aniołach w Ameryce", wybitnej "(A)pollonii" czy niedawnym spektaklu "Wyjeżdżamy".

Mimo napiętego grafiku, Magdalena Popławska regularnie pojawia się także na dużym ekranie. Debiutowała jako synowa Jerzego Stuhra w filmie "Doskonałe popołudnie" Przemysława Wojcieszka, później przyszedł czas na kinowe przeboje takie jak "Obietnica" czy "Jestem mordercą". Z ostatnich ról filmowych aktorki największym echem odbiła się postać Moniki z "Ataku paniki" Pawła Maślony. Za brawurowy występ odebrała Złote Lwy.

Magdalena Popławska
Fot. mat. prasowe

Eliza Rycembel - młoda Osiecka

W 2014 r. Rycembel zagrała nastoletnią córkę Magdaleny Popławskiej. Choć film "Obietnica" miał mieszane recenzje, dla absolwentki Akademii Teatralnej im. Zelwerowicza w Warszawie stał się przepustką do prawdziwej kariery filmowej. W jej portfolio wkrótce znalazł się ciepło przyjęty występ w "Carte Blanche", później doskonale oceniana rola młodej kobiety, która staje się obiektem niespodziewanych uczuć starszej mężatki (w filmie "Nina" Olgi Chajdas).

Ukoronowaniem sukcesów Elizy i szansą na międzynarodową rozpoznawalność stało się "Boże ciało" Jana Komasy. Rola zagubionej dziewczyny, która zbliża się do charyzmatycznego uzurpatora w sutannie, została nagrodzona zarówno Orłem, jak i Złotymi Lwami.

Eliza Rycembel
Fot. mat. prasowe

Z racji delikatnej urody, Rycembel wciąż dostaje propozycje zagrania nastolatek, które najczęściej odrzuca. Dla twórców serialu "Osiecka" zrobiła wyjątek. W pierwszych trzech odcinkach zobaczymy aktorkę w roli nastoletniej Osieckiej, a później młodej dziewczyny, która dopiero poznaje świat i środowisko artystów, w którym stała się centralną postacią.

Eliza Rycembel w serialu
Fot. mat. prasowe

Jesteście ciekawi, jak te świetne aktorki poradziły sobie z rolą Agnieszki Osieckiej? Serialowa premiera roku już 25 grudnia w TVP 1 o godz. 20.15. Serial można będzie oglądać także na stronie vod.tvp.pl.

Materiał powstał z udziałem TVP.

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.