Top 10 najlepszych filmów 2016 roku!

Polub stronę

1. Spotlight 2015

Spotlight

  • Ocena:
Spotlight

Grupa dziennikarzy śledczych gazety „The Boston Globe” trafia na trop skandalu w kościele katolickim, w który zamieszani są najwyżsi dostojnicy z bostońskiej archidiecezji. Okazuje się, że przez lata w miejscowych parafiach dochodziło do wielu przypadków molestowania seksualnego nieletnich. Wszystkie z nich udało się zatuszować m.in. dzięki Więcej

Grupa dziennikarzy śledczych gazety „The Boston Globe” trafia na trop skandalu w kościele katolickim, w który zamieszani są najwyżsi dostojnicy z bostońskiej archidiecezji. Okazuje się, że przez lata w miejscowych parafiach dochodziło do wielu przypadków molestowania seksualnego nieletnich. Wszystkie z nich udało się zatuszować m.in. dzięki działaniom kardynała Bernarda Lawa. Tak poważne oskarżenia trzeba jednak udowodnić ponad wszelką wątpliwość, zanim zostaną wysunięte jakiekolwiek oskarżenia.

Oparty na prawdziwych wydarzeniach film Spotlight w reżyserii Toma McCarthy'ego opowiada historię dziennikarskiego śledztwa, które przyniosło jego autorom Nagrodę Pulitzera w 2003 roku. Film zwrócił uwagę opinii publicznej na problem molestowania w kościele katolickim i to, w jaki sposób skandale z udziałem księży bywają tuszowane. Spotlight to również hymn pochwalny dla dziennikarstwa i niepowtarzalna okazja do przyjrzenia się kulisom pracy dziennikarzy prasowych. Film McCarthy'ego to z pewnością jeden z najważniejszych filmów 2016 roku.

W filmie wystąpili między innymi Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams oraz Liev Schreiber.

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures Sp. z o.o.

2. Ostatnia rodzina 2016

Ostatnia rodzina

  • Ocena:
Ostatnia rodzina

Rodzina Beksińskich przeprowadza się z Sanoka do Warszawy. Zdzisław Beksiński (Andrzej Seweryn) to znany na całym świecie artysta malarz. Jego syn Tomasz (Dawid Ogrodnik) zaczyna karierę w Polskim Radiu. Żona Zdzisława, Zofia (Aleksandra Konieczna) zajmuje się domem i opiekuje mieszkającymi razem z rodziną babciami. Tomaszowi nie podoba się zmiana otoczenia. Więcej

Rodzina Beksińskich przeprowadza się z Sanoka do Warszawy. Zdzisław Beksiński (Andrzej Seweryn) to znany na całym świecie artysta malarz. Jego syn Tomasz (Dawid Ogrodnik) zaczyna karierę w Polskim Radiu. Żona Zdzisława, Zofia (Aleksandra Konieczna) zajmuje się domem i opiekuje mieszkającymi razem z rodziną babciami. Tomaszowi nie podoba się zmiana otoczenia. Łatwo popadający w furię i nadpobudliwy chłopak coraz częściej na poważnie myśli o samobójstwie. Wkrótce całe życie jego rodziny skupia się wokół jego ataków depresji.

Nie wszystkim spodobał się sposób, w jaki sportretowany został w filmie Jana P. Matuszyńskiego Tomasz Beksiński. Znajomi dziennikarza zarzucali autorom Ostatniej rodziny mijanie się z prawdą, a film stał się początkiem dla wielu dyskusji na ten temat. Ostatnia rodzina wzbudziła dużo emocji i zasłużenie stała się jedną z najważniejszych premier filmowych roku. Film Matuszyńskiego wyróżnia się zarówno świetną realizacją jak i zapadającymi w pamięć rolami. Andrzej Seweryn za swoją kreację został nagrodzony na festiwalach w Gdyni i Locarno. W Gdyni triumfowała również Aleksandra Konieczna, jak i sam film. Ostatnia rodzina została uhonorowana Złotym Lwem dla najlepszego filmu roku.

Dystrybucja w Polsce: Kino Świat

3. Paterson 2016

Paterson

  • Ocena:
Paterson

Poczciwy Paterson (Adam Driver) jest kierowcą autobusu w mieście Paterson. Częścią jego codziennej rutyny jest pisanie wierszy. Spisuje w nich swoje spostrzeżenia o otaczającym go świecie. Do tworzenia inspirują go również zasłyszane w autobusie rozmowy podróżnych. Paterson mieszka w niewielkim domu razem z żoną Laurą (Golshifteh Farahani) Więcej

Poczciwy Paterson (Adam Driver) jest kierowcą autobusu w mieście Paterson. Częścią jego codziennej rutyny jest pisanie wierszy. Spisuje w nich swoje spostrzeżenia o otaczającym go świecie. Do tworzenia inspirują go również zasłyszane w autobusie rozmowy podróżnych. Paterson mieszka w niewielkim domu razem z żoną Laurą (Golshifteh Farahani) i buldogiem angielskim Marvinem (Nellie). Laura uważa, że nadszedł najwyższy czas na to, by Paterson opublikował w końcu swoje poezje.

Skromne dzieło w reżyserii Jima Jarmuscha przebojem wdarło się do grona najlepszych filmów 2016 roku. Kameralny film obyczajowy opowiadający o zwyczajnym życiu zwyczajnego kierowcy autobusu zwrócił uwagę na to, że nawet w szarej codzienności można odnaleźć radość i piękno. Trzeba ich tylko dobrze poszukać. Widzowie zakochali się w poetyckim klimacie filmu oraz w buldogu Marvinie, który na festiwalu filmowym w Cannes został nagrodzony za najlepszą rolę psią.

Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

4. Carol 2015

Carol

  • Ocena:
Carol

Marząca o karierze fotografa Therese Belivet (Rooney Mara) pracuje jako sprzedawczyni w domu towarowym na Manhattanie. Pewnego dnia odwiedza go elegancka Carol Aird (Cate Blanchett). Opuszczając sklep Carol zapomina o rękawiczkach, które potem zwraca jej Therese. Kobiety zaprzyjaźniają się i wyruszają Więcej

Marząca o karierze fotografa Therese Belivet (Rooney Mara) pracuje jako sprzedawczyni w domu towarowym na Manhattanie. Pewnego dnia odwiedza go elegancka Carol Aird (Cate Blanchett). Opuszczając sklep Carol zapomina o rękawiczkach, które potem zwraca jej Therese. Kobiety zaprzyjaźniają się i wyruszają we wspólną podróż. Dla Carol jest to sposób na zapomnienie o stresach. Właśnie jest w trakcie rozwodu z mężem (Kyle Chandler), który może zakończyć się dla niej utratą prawa do opieki nad córką. Powodem podejrzewany przez męża homoseksualizm Carol.

Wydana w 1952 roku powieść „The Price of Salt” podejmowała tak skandalizujący na owe czasy temat, że jej autorka Patricia Highsmith podpisała się pod nią pseudonimem. Dopiero w latach 80. przyznała się do autorstwa. Jej filmowa ekranizacja to jeden z najlepszych filmów o miłości 2016 roku. Świetnie zagrany przez Rooney Marę i Cate Blanchett jest uniwersalną opowieścią o pożądaniu i budzącym się wbrew wszystkiemu uczuciu. Zachwyca dbałością o kostiumy i muzyką autorstwa Cartera Burwella. Carol był jednak również jednym z największych przegranych ceremonii oskarowej. Nie otrzymał statuetki w żadnej z sześciu kategorii, w których był nominowany.

Dystrybucja w Polsce: Gutek Film

5. Pokój 2015

Room

  • Ocena:
Pokój

Joy Newsome (Brie Larson) przed laty została porwana i zamknięta w pomieszczeniu, które nazwała Pokojem. To spartańsko wyposażona szopa, w której jedynym oknem na świat jest świetlik w suficie. Oprawca Joy to mężczyzna, którego nazywa Starym Nickiem (Sean Bridgers). Nick regularnie ją gwałci, a owocem tego jest 5-letni Więcej

Joy Newsome (Brie Larson) przed laty została porwana i zamknięta w pomieszczeniu, które nazwała Pokojem. To spartańsko wyposażona szopa, w której jedynym oknem na świat jest świetlik w suficie. Oprawca Joy to mężczyzna, którego nazywa Starym Nickiem (Sean Bridgers). Nick regularnie ją gwałci, a owocem tego jest 5-letni Jack (Jacob Tremblay), który nie zna innego świata poza Pokojem. Gdy Stary Nick traci pracę i odcina w Pokoju prąd oraz ogrzewanie, Joy postanawia podjąć próbę ucieczki.

Jeśli szukać filmów, które w 2016 roku przyniosły widzom najwięcej emocji, Pokój znalazłby się na szczycie takiej listy. Oparty na motywach powieści Emmy Donoghue Pokój to emocjonalna bomba, która nie pozostawi obojętnym nikogo. Wzruszająca historia matki i dziecka odizolowanych od świata zewnętrznego porusza tym bardziej, że podobne historie nie są niestety jedynie wymysłem scenarzysty. Donoghue inspirowała się historią Elizabeth Fritzl, Austriaczki przez 24 lata trzymanej wraz z dziećmi przez ojca w piwnicy.

Pokój otrzymał nagrodę publiczności na Warszawskim Festiwalu Filmowym, a Brie Larson została nagrodzona Oscarem za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Podobne rankingi

NASZ RANKING: Top 30 najlepszych filmów 2017 roku!

plakat filmu La La Land. Monolith Films plakat filmu Manchester by the Sea. United International Pictures, TylkoHity.pl MOONLIGHT plakat filmu The Florida Project. M2 Films PL_Pub_Plakat_One_sheet_DUNKIRK  Film Name: DUNKIERKA  Copyright: No Data  Photo Credit: No Data  Caption: No Data
cały ranking

Najlepsze filmy 2015 roku. Top 10

plakat filmu Birdman plakat filmu Mad Mx: Na drodze gniewu/Galapagos Films zdjęcie z filmu Whiplash plakat filmu W głowie się nie mieści/Galapagos Films plakat filmu Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy/Galapagos Films
cały ranking