Top 20 najlepszych filmów 2017 roku! NASZ RANKING

Polub stronę
La La Land

Mia (Emma Stone) to aktorka, która marzy o zrobieniu kariery w Hollywood. Póki co pracuje jednak w kawiarni. Sebastian (Ryan Gosling) chciałby otworzyć w Los Angeles knajpkę z muzyką jazzową graną na żywo. Dążąc do celu ima się różnych chałtur, które pozwolą mu przeżyć. Dwoje marzycieli spotyka się w słonecznej Kalifornii i rozwiń »

Mia (Emma Stone) to aktorka, która marzy o zrobieniu kariery w Hollywood. Póki co pracuje jednak w kawiarni. Sebastian (Ryan Gosling) chciałby otworzyć w Los Angeles knajpkę z muzyką jazzową graną na żywo. Dążąc do celu ima się różnych chałtur, które pozwolą mu przeżyć. Dwoje marzycieli spotyka się w słonecznej Kalifornii i wspiera w drodze do odniesienia sukcesu. Wkrótce połączy ich uczucie.

O La La Land mówili wszyscy. Budzący skrajne uczucia – od zachwytów po zdziwienie tak dużą popularnością – film Damiena Chazelle’a przeszedł do historii. Został trzecim obok Wszystko o Ewie i Titanica filmem, który został nominowany do Oscara w rekordowej liczbie czternastu kategorii! Ostatecznie La La Land skończył z sześcioma statuetkami, w tym tą dla najlepszego reżysera. Tym samym Chazelle został najmłodszym reżyserem w historii nagrodzonym Oscarem.

Romantyczna i baśniowa historia o marzycielach zachwyciła widzów rozmachem inscenizacyjnym, nawiązaniami do klasycznych musicali oraz wpadającą w ucho ścieżką dźwiękową. Znalazły się na niej takie przeboje jak „City of Stars” czy "Another Day of Sun”.

Dystrybucja w Polsce: Monolith Films

Manchester by the Sea

Lee Chandler (Casey Affleck) pracuje jako dozorca na jednym z osiedli. To małomówny mężczyzna, któremu odpowiada anonimowość, jaką może się cieszyć w wielkim mieście. Wkrótce będzie zmuszony zmierzyć się z demonami własnej przeszłości. Śmierć brata Joego (Kyle Chandler) sprawia, że Lee musi wrócić do rodzinnego miasteczka, rozwiń »

Lee Chandler (Casey Affleck) pracuje jako dozorca na jednym z osiedli. To małomówny mężczyzna, któremu odpowiada anonimowość, jaką może się cieszyć w wielkim mieście. Wkrótce będzie zmuszony zmierzyć się z demonami własnej przeszłości. Śmierć brata Joego (Kyle Chandler) sprawia, że Lee musi wrócić do rodzinnego miasteczka, by zająć się przygotowaniami do pogrzebu. A także zaopiekować bratankiem (Lucas Hedges). Na mocy testamentu Joe uczynił go prawnym opiekunem syna.

Rolą w filmie Kennetha Lonergana Casey Affleck ostatecznie wyszedł z cienia swojego brata Bena. Oscar i Złoty Glob za pierwszoplanową rolę męską przypieczętowały jego miejsce wśród najlepszych aktorów w Hollywood. Manchester by the Sea został też uhonorowany Oscarem za scenariusz. Nic dziwnego. Dramat napisany i wyreżyserowany przez Lonergana to jeden z najbardziej emocjonalnych filmów roku. Przyczyniła się do tego również Michelle Williams swoją krótką, ale zapadającą w pamięci rolą. Nominowana za nią do Oscara przegrała ostatecznie z kreacją Violi Davis w filmie Płoty.

Dystrybucja w Polsce: United International Pictures

Moonlight

Prześladowany przez starszych kolegów Mały (Alex R. Hibbert) znajduje schronienie u lokalnego handlarza narkotyków Juana (Mahershala Ali). Chłopak spędza z nim i jego dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) coraz więcej czasu, unikając uzależnionej od narkotyków matki (Naomie Harris). Juan udziela chłopakowi kilku cennych życiowych rad, rozwiń »

Prześladowany przez starszych kolegów Mały (Alex R. Hibbert) znajduje schronienie u lokalnego handlarza narkotyków Juana (Mahershala Ali). Chłopak spędza z nim i jego dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) coraz więcej czasu, unikając uzależnionej od narkotyków matki (Naomie Harris). Juan udziela chłopakowi kilku cennych życiowych rad, które przydadzą mu się w przyszłości. Zachowa je w pamięci w trakcie liceum, a także później, gdy podobnie do Juana zostanie handlarzem narkotyków znanym pod pseudonimem Black (Trevante Rhodes).

O kameralnym filmie opartym na motywach niepublikowanej, częściowo autobiograficznej sztuki pod tytułem In Moonlight Black Boys Look Blue autorstwa Tarella Alvina McCraneya zaczęło być głośno dzięki otrzymanemu przez niego Złotemu Globowi dla najlepszego dramatu. Pozycję filmu ugruntował Oscar dla najlepszego filmu roku, jaki również stał się udziałem Moonlight. Nie obyło się bez kontrowersji. Wręczający nagrodę Warren Beatty i Faye Dunaway początkowo jako zwycięzcę omyłkowo ogłosili La La Land. Oscara otrzymał również Mahershala Ali za najlepszą drugoplanową rolę męską oraz Barry Jenkins i Tarell Alvin McCraney za scenariusz adaptowany.

Tytuł filmu pochodzi od opowieści Juana, który tłumaczy małemu Chironowi, że światło księżyca (moonlight) zabarwia wszystko na niebiesko (blue). Także czarnoskórych chłopców. „Blue” to również określenie smutku.

Dystrybucja w Polsce: Solopan

Dunkierka

Jest rok 1940. Wojska brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego oraz niedobitki francuskiej armii utknęły na wybrzeżu Dunkierki. Tak kończy się dla nich nieudana bitwa o Francję. Otoczeni przez Niemców żołnierze szukają każdego sposobu na wydostanie się ze śmiertelnej pułapki. Nadzieją na ewakuację jest mobilizacja prywatnych łodzi po drugiej stronie kanału rozwiń »

Jest rok 1940. Wojska brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego oraz niedobitki francuskiej armii utknęły na wybrzeżu Dunkierki. Tak kończy się dla nich nieudana bitwa o Francję. Otoczeni przez Niemców żołnierze szukają każdego sposobu na wydostanie się ze śmiertelnej pułapki. Nadzieją na ewakuację jest mobilizacja prywatnych łodzi po drugiej stronie kanału La Manche. W kierunku Dunkierki ruszają śmiałkowie, którzy ryzykując życiem pragną uratować uwięzionych na plaży żołnierzy.

Po serii filmów o Batmanie (Batman – Początek, Mroczny Rycerz, Mroczny Rycerz powstaje) i dobrze przyjętym dramacie Interstellar, reżyser Christopher Nolan obrał niespodziewany kierunek i nakręcił film wojenny. Okazało się to dobrą decyzją, a intensywny i dramatyczny film podbił kina. Dunkierka przyniosła jego twórcom ponad pół miliarda dolarów dochodu, co sprawiło, że film został najbardziej kasowym filmem wojennym w historii kina.

W filmie wystąpili m.in. Fionn Whitehead, Tom Hardy, Mark Rylance oraz Cillian Murphy. Muzykę do filmu skomponował nadworny kompozytor Nolana – Hans Zimmer.

Dystrybucja w Polsce: Warner Bros.

To

Miastem Derry wstrząsa seria zaginięć dzieci. Jedną z ofiar jest brat Billa Denbrougha (Jaeden Lieberher), Georgie (Jackson Robert Scott). Po miesiącach bezskutecznych poszukiwań tylko Bill wierzy jeszcze w to, że brata uda się odnaleźć. W poszukiwaniach towarzyszy mu grupa przyjaciół z Klubu Frajerów, których łączy z nim nie tylko to, rozwiń »

Miastem Derry wstrząsa seria zaginięć dzieci. Jedną z ofiar jest brat Billa Denbrougha (Jaeden Lieberher), Georgie (Jackson Robert Scott). Po miesiącach bezskutecznych poszukiwań tylko Bill wierzy jeszcze w to, że brata uda się odnaleźć. W poszukiwaniach towarzyszy mu grupa przyjaciół z Klubu Frajerów, których łączy z nim nie tylko to, że wszyscy prześladowani są przez starszych kolegów. Każde z nich w ostatnim czasie miało też tajemnicze wizje, których centralną postacią był upiorny klaun Pennywise (Bill Skarsgard).

Reżyserowi filmu To Andy’emu Muschiettiemu udała się trudna sztuka przeniesienia na duży ekran prozy Stephena Kinga. Do momentu premiery filmu To większość takich ekranizacji uznawana była za nieudane. Tym samym dołączył do takich filmów jak Skazani na Shawshank, Misery czy Zielona Mila. Licząca ponad tysiąc stron powieść na potrzeby filmu podzielona została na dwie części. Druga część It: Chapter Two trafi do kin 6 września 2019 roku.

Film Muschiettiego odniósł ogromny sukces i pobił kilka rekordów kasowych. Z dochodem przekraczającym 600 milionów dolarów został najbardziej dochodowym horrorem kategorii R (film dla widzów dorosłych) w historii kina.

Nie jest to pierwsza ekranizacja To Stephena Kinga. W 1990 nakręcono film telewizyjny, w którym w rolę klauna Pennywise’a wcielił się Tim Curry.

Dystrybucja w Polsce: Warner Bros.

Podobne rankingi

Top 15 najlepszych horrorów 2017 roku! NASZ RANKING

PL_Pub_Plakat_One_sheet_IT  Film Name: TO  Copyright: No Data  Photo Credit: No Data  Caption: No Data plakat z filmu Uciekaj! United International Pictures, TylkoHity.pl plakat filmu Autopsja Jane Doe. Monolith Films plakat filmu Obcy Przymierze. Imperial Cinepix plakat filmu Mięso. United International Pictures, TylkoHity.pl
cały ranking