Najlepsze filmy 2015 roku. Top 10

Polub stronę

1. Birdman 2014

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

  • Ocena:
Birdman

Riggan Thomson (Michael Keaton) to zapomniany gwiazdor filmowy, któremu popularność przyniosła rola komiksowego superbohatera Birdmana w filmowej trylogii sprzed 20 lat. Rigganowi marzy się powrót do aktorskiej ekstraklasy. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zyskać przychylność krytyków oraz widzów dzięki wystawionej na Broadwayu Więcej

Riggan Thomson (Michael Keaton) to zapomniany gwiazdor filmowy, któremu popularność przyniosła rola komiksowego superbohatera Birdmana w filmowej trylogii sprzed 20 lat. Rigganowi marzy się powrót do aktorskiej ekstraklasy. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i zyskać przychylność krytyków oraz widzów dzięki wystawionej na Broadwayu sztuce. Riggan występuje w niej w roli głównej, ale też napisał scenariusz oraz podjął się reżyserii. Sztuka ma być dla niego również szansą na zbliżenie się do córki Sam (Emma Stone). Walcząca z nałogiem narkotykowym dziewczyna jest teraz jego asystentką. Tymczasem zbliża się termin premiery, a problemy się nawarstwiają.

Wyreżyserowany przez meksykańskiego reżysera Alejandro G. Inárritu Birdman to arcydzieło filmowej realizacji. Film nakręcony został w taki sposób, że ma się wrażenie oglądania filmu w całości nakręconego w jednym ujęciu. Brak cięć to sprytna sztuczka montażowa, dzięki której film Inárritu robi ogromne wrażenie. Ale nie tylko biegłość techniczna sprawiła, że twórcy dzieła nagrodzeni zostali Oscarem dla najlepszego filmu roku. Nagrodą Akademii nagrodzony został też oryginalny scenariusz napisany przez Inárritu. Dokładając do tego fakt, że Meksykanin był również jednym z producentów filmu, ostatecznie w rękach Inárritu znalazły się aż trzy Oscary. Czwarty – na dziewięć nominacji – przypadł autorowi zdjęć Emmanuelowi Lubezkiemu. Birdman to aktorski popis Michaela Keatona (fabuła nawiązuje do jego kariery i dawnej sławy rozpoczętej rolą Batmana w filmach Tima Burtona). Rola w filmie Birdman i nominacja do Oscara zapewniła mu aktorską drugą młodość. Rok później wystąpił w kolejnym filmie nagrodzonym Oscarem dla najlepszego filmu roku: Spotlight.

2. Mad Max: Na drodze gniewu 2015

Mad Max: Fury Road

  • Ocena:
Mad Max: Na drodze gniewu

Na skutek wojny atomowej świat zamienił się w bezkresną pustynię. Nad nielicznymi ocalałymi z zagłady rządy twardej ręki sprawuje Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne). Jednym z jego więźniów jest były policjant Max Rockatansky (Tom Hardy). Szansa na uwolnienie pojawia się wraz z niesubordynacją jednego z zaufanych poruczników Joego: cesarzowej Furiosy Więcej

Na skutek wojny atomowej świat zamienił się w bezkresną pustynię. Nad nielicznymi ocalałymi z zagłady rządy twardej ręki sprawuje Wieczny Joe (Hugh Keays-Byrne). Jednym z jego więźniów jest były policjant Max Rockatansky (Tom Hardy). Szansa na uwolnienie pojawia się wraz z niesubordynacją jednego z zaufanych poruczników Joego: cesarzowej Furiosy (Charlize Theron). Furiosa kradnie wypełnioną paliwem cysternę, potajemnie wywożąc z twierdzy Joego jego pięć żon (w ich rolach m.in. Zoë Kravitz, Rosie Huntington-Whiteley). Żołnierze Joego ruszają w szaleńczy pościg, a wkrótce Max szczęśliwym zrządzeniem losu dołącza do Furiosy pomagając kobietom w ucieczce.

Mad Max: Na drodze gniewu to długo wyczekiwany sequel rozpoczętej w 1979 roku trylogii Mad Max, która przyniosła sławę Melowi Gibsonowi. Tym razem w roli szalonego Maksa Rockatansky'ego zastąpił go Tom Hardy. Za kamerą filmu Mad Max: Na drodze gniewu stanął ponownie reżyser poprzednich części: George Miller. Emocjonujące widowisko zachwyciło pomysłowością i rozmachem. Mad Max: Na drodze gniewu to bez wątpienia najbardziej widowiskowy film 2015 roku pełen szalonych popisów kaskaderskich i pościgów. Nominowany do dziesięciu Oscarów, film Millera ostatecznie zwyciężył w sześciu technicznych kategoriach: najlepszy montaż, najlepsze kostiumy, najlepsza charakteryzacja, najlepsza scenografia, najlepszy dźwięk i najlepszy montaż dźwięku.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

3. Whiplash 2014

Whiplash

  • Ocena:
Whiplash

Andrew Neiman (Miles Teller) rozpoczyna naukę na prestiżowej nowojorskiej uczelni muzycznej. Specjalizacją Andrewa jest gra na perkusji. Chłopak od małego poświęca długie godziny na doskonalenie swoich umiejętności. Ma nadzieję na to, że nauka pod okiem sławnego dyrygenta Terence'a Fletchera (J.K. Simmons) będzie dla niego przepustką do kariery. Pierwsze Więcej

Andrew Neiman (Miles Teller) rozpoczyna naukę na prestiżowej nowojorskiej uczelni muzycznej. Specjalizacją Andrewa jest gra na perkusji. Chłopak od małego poświęca długie godziny na doskonalenie swoich umiejętności. Ma nadzieję na to, że nauka pod okiem sławnego dyrygenta Terence'a Fletchera (J.K. Simmons) będzie dla niego przepustką do kariery. Pierwsze zajęcia u bezwzględnego Fletchera kończą się upokorzeniem. Neiman nie jest w stanie dotrzymać wymaganego tempa, a nauczyciel wyśmiewa go na oczach innych uczniów. Chłopak nie poddaje się i zaczyna rozumieć, że aby osiągnąć mistrzostwo będzie musiał poświęcić wszystko, łącznie z życiem prywatnym.

Whiplash to drugi film w karierze reżyserskiej Damiena Chazelle'a, autora nakręconego dwa lata później głośnego La La Land. Nakręcony za niewiele ponad trzy miliony dolarów Whiplash okazał się jednym z największych zwycięzców ceremonii rozdania Oscarów. Nominowany w pięciu kategoriach zwyciężył trzy statuetki. Jedna z nich przypadła J.K. Simmonsowi za najlepszą drugoplanową rolę męską. Pozostałe dwa Oscary trafiły do montażysty Toma Crossa oraz do osób odpowiedzialnych za montaż dźwięku. Film Chazelle'a to pełen emocji muzyczny dramat opowiadający o poświęceniu, które niezbędne jest do odniesienia sukcesu. Oprócz świetnych kreacji aktorskich, w filmie znalazło się też dużo miejsca dla dobrej muzyki.

4. W głowie się nie mieści 2015

Inside Out

  • Ocena:
W głowie się nie mieści

W głowie się nie mieści, Inside Out (2015) Życiem Riley kieruje pięć emocji: Radość (głos Amy Poehler), Strach (głos Bill Hader), Gniew (głos Lewis Black), Odraza (głos Mindy Kaling) i Smutek (głos Phyllis Smith). W zależności od tego, co aktualnie przeżywa, różne z nich biorą górę nad samopoczuciem dziewczynki. Wyprowadzka z rodzicami Więcej

W głowie się nie mieści, Inside Out (2015)

Życiem Riley kieruje pięć emocji: Radość (głos Amy Poehler), Strach (głos Bill Hader), Gniew (głos Lewis Black), Odraza (głos Mindy Kaling) i Smutek (głos Phyllis Smith). W zależności od tego, co aktualnie przeżywa, różne z nich biorą górę nad samopoczuciem dziewczynki. Wyprowadzka z rodzicami z Minnesoty do San Francisco sprawia, że u Riley najczęściej zaczyna dochodzić do głosu Smutek. Dziewczynce niełatwo jest zaaklimatyzować się w obcym miejscu pełnym trudnych wyzwań. Kiedy Radość próbuje przejąć sprawy w swoje ręce, dochodzi do katastrofy. Współpracując razem ze Smutkiem będzie musiała znaleźć sposób na to, by Riley nie popełniła jakiegoś głupstwa, którego potem będzie żałować.

Kipiący emocjami W głowie się nie mieści to jeden z najlepszych pełnometrażowych filmów animowanych ostatnich lat. Produkcja studia Pixar (autorów takich filmów jak m.in. Toy Story, WALL-E czy Gdzie jest Nemo) nagrodzona została Oscarem dla najlepszego filmu animowanego roku. Na jej koncie jest również wiele innych nagród, m.in. Złoty Glob i nagroda BAFTA. W głowie się nie mieści okazał się nie tylko sukcesem artystycznym, ale i komercyjnym. Z dochodem przekraczającym 850 milionów dolarów, film w reżyserii Pete'a Doctera został siódmym najbardziej dochodowym filmem 2015 roku.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

5. Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy 2015

Star Wars: The Force Awakens

  • Ocena:
Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy

Trzydzieści lat po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci władzę w Galaktyce sprawuje Najwyższy Porządek. Chcąc całkowicie zniszczyć Nową Republikę, nadrzędnym celem Najwyższego Porządku jest odnalezienie i zlikwidowanie ostatniego rycerza Jedi, Luke'a Skywalkera. W poszukiwania Skywalkera włącza się także jego siostra Leia Organa (Carrie Fisher), która Więcej

Trzydzieści lat po zniszczeniu drugiej Gwiazdy Śmierci władzę w Galaktyce sprawuje Najwyższy Porządek. Chcąc całkowicie zniszczyć Nową Republikę, nadrzędnym celem Najwyższego Porządku jest odnalezienie i zlikwidowanie ostatniego rycerza Jedi, Luke'a Skywalkera. W poszukiwania Skywalkera włącza się także jego siostra Leia Organa (Carrie Fisher), która przewodzi walczącemu z Najwyższym Porządkiem Ruchowi Oporu. Chce nakłonić Luke'a do pomocy i wspólnej walki. Wkrótce na jego trop wpadają najlepszy pilot Ruchu Oporu Dameron Poe (Oscar Isaac), sierota z pustynnej planetu Jakku: Rey (Daisy Ridley) oraz zbieg z armii Najwyższego Porządku: Finn (John Boyega). W poszukiwaniach pomagają im również Han Solo (Harrison Ford) i Chewbacca. Ich przeciwnikiem jest mroczny Kylo Ren (Adam Driver), wierny wyznawca lorda Dartha Vadera.

Kontynuacja jednej z najsłynniejszych filmowych sag w historii, bez wątpienia była najbardziej oczekiwanym filmem 2015 roku. Jej produkcja była możliwa dzięki wielomiliardowej transakcji, w wyniku której prawa do marki Star Wars przejęło studio Disneya. Ryzykowny ruch okazał się sukcesem. Epizod VII na całym świecie przyniósł ponad dwa miliardy dolarów zysku. Reżyserii siódmej części sagi podjął się J. J. Abrams. W wyreżyserowanym przez niego filmie powróciły m.in. trzy najważniejsze postaci oryginalnej trylogii George'a Lucasa: Luke Skywalker, Han Solo i księżniczka Leia. Uzupełnieni nową obsadą dali początek kolejnej trylogii, która w 2017 roku kontynuowana była filmem Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi. Dziewiąta część sagi trafi do kin w 2019 roku.

Dystrybucja na DVD: Galapagos Films

Podobne rankingi

NASZ RANKING: Top 30 najlepszych filmów 2017 roku!

plakat filmu La La Land. Monolith Films plakat filmu Manchester by the Sea. United International Pictures, TylkoHity.pl MOONLIGHT plakat filmu The Florida Project. M2 Films PL_Pub_Plakat_One_sheet_DUNKIRK  Film Name: DUNKIERKA  Copyright: No Data  Photo Credit: No Data  Caption: No Data
cały ranking

Top 10 najlepszych filmów 2016 roku!

Michael Keaton i Mark Ruffalo plakat filmu Ostatnia rodzina plakat filmu Paterson Jima Jarmusha plakat filmu Carol. Gutek Film plakat filmu Pokój, reż. Lenny Abrahamson
cały ranking