Oscary 2021: Thomas Vinterberg
Fot. Chris Pizzello/Pool/Shutterstock Rex Features/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Oscary 2021: Thomas Vinterberg nie krył łez odbierając statuetkę. Reżyser wygłosił poruszającą przemowę

Nagrodę zadedykował tragicznie zmarłej córce

Olga Figaszewska 26 kwietnia 2021 08:24
Oscary 2021: Thomas Vinterberg
Fot. Chris Pizzello/Pool/Shutterstock Rex Features/East News

Za nami 93. ceremonia wręczenia Oscarów. Znamy już pełną listę laureatów prestiżowej nagrody filmowej. Wśród zdobywców Oscara znalazł się także Thomas Vinterberg, który otrzymał statuetkę za najlepszy film międzynarodowy. Ze sceny reżyser wygłosił poruszającą przemowę. Nie krył łez wspominając tragiczne wydarzenia, które rozegrały się przed rozpoczęciem prac nad produkcją „Na rauszu”. Artysta stracił córkę w wypadku.

Thomas Vinterberg wspomina córkę odbierając Oscara

Tegoroczna gala wręczenia nagród Akademii Filmowej odbyła się na stacji Union Station w Los Angeles. W związku z pandemią koronawirusa i wprowadzonymi obostrzeniami, uroczystość została zorganizowana z nieco mniejszym rozmachem. Nie zabrakło jednak zaskoczeń, wzruszających momentów i wyjątkowych przemówień.

Thomas Vinterberg, twórca produkcji „Na rauszu”, odbierając Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego, nie krył emocji… Duński reżyser na scenie wspomniał swoją ukochaną córkę, która miała występować w projekcie. Niestety tak się nie stało. Zginęła  w tragicznym wypadku. 

ZOBACZ: Oscary 2021. Gdzie obejrzeć filmy, które wyróżniła w tym roku Akademia?

„Nie spodziewałem się tej nagrody. Poza tym, że od zawsze się jej spodziewałem. Ćwiczyłem tę przemowę na dworcach, w kawiarniach i w innych miejscach. Chcieliśmy napisać film o celebracji życia. Cztery dni po tym, jak rozpoczęliśmy zdjęcia, zginęła moja córka. W wypadku samochodowym na autostradzie. Kierowca zagapił się w telefon... ”, mówił.

„Tęsknimy za nią. Bardzo ją kocham… 2 miesiące przed rozpoczęciem zdjęć i jej śmiercią wysłała mi list. Była bardzo podekscytowana scenariuszem, który przeczytała. Uważała, że film będzie świetny. Miała w nim zagrać. Nakręciliśmy go dla niej”, dodał.

Thomas Vinterberg zadedykował córce nagrodę. Nie krył swoich łez… „Ido, to cud, który właśnie się wydarzył, a ty jesteś jego częścią. Może właśnie pociągasz za sznurki, nie wiem. Ale ta nagroda jest dla ciebie”, zakończył wystąpienie. 

ZOBACZ: Najlepsze kreacje gwiazd na 93. ceremonii wręczenia Oscarów!

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.