Kto pojawił się na odebraniu nominacji?

Rafał Kowalski 21 kwietnia 2022 16:15

Wczoraj w Warszaswie ogłoszono kolejne szczegóły dotyczące Orłów 2022. Przede wszystkim poznaliśmy pierwszego Laureata tegorocznych nagród filmowych. Nagrodę za Osiągnięcia Życia podczas ceremonii wręczenie ORŁÓW 6 czerwca, odbierze Jerzy Skolimowski. Kto jeszcze pojawił się na uroczystości?

Orły 2022: nominacje. Kto pojawił się na ich odebraniu?

Poza ogłoszeniem wyjątkowej nagrody dla Jerzego Skolimowskiego podczas uroczystego spotkania nominacje do Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2022 z rąk Prezydenta Polskiej Akademii Filmowej Dariusza Jabłońskiego odebrali m.in. reżyserzy: Paweł Łoziński (Film balkonowy), Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt (Wszystkie nasze strachy), Wojtek Smarzowski (Wesele), Jan P. Matuszyński (Żeby nie było śladów); scenarzyści: Kaja Krawczyk-Wnuk (Żeby nie było śladów) i Łukasz Grzegorzek (Moje wspaniałe życie); aktorzy: Maciej Stuhr (Powrót do tamtych dni), Piotr Głowacki (Mistrz) i aktorki: Aleksandra Konieczna (Żeby nie było śladów), Maria Dębska (Bo we mnie jest seks), Magdalena Koleśnik (Sweat) i Sandra Korzeniak (Żeby nie było śladów).

CZYTAJ TEŻ: Triumf Bożego Ciała, wzruszenie braci Sekielskich, zaskoczenie w oczach reszty zwycięzców... Tak wyglądała gala Orłów 2020 od kulis!

Orły 2022: Jerzy Skolimowski z nagrodą specjalną. Kto pojawił się na ogłoszeniu?

Podczas konferencji poznaliśmy również pierwszego laureata tegorocznych Orłów. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał w tym roku Jerzy Skolimowski. - Cieszę się, gdy co roku wśród nominowanych do Orłów ogłaszamy laureata nagrody specjalnej, twórcy z ogromnym dorobkiem i doświadczeniem filmowym, który tak wiele wniósł do współczesnego kina. Nie inaczej jest w tym roku kiedy Orłem za dorobek życia Akademia nagradza Jerzego Skolimowskiego, twórcę totalnego i niezłomnego, który za swoje kreatywne wybory często płacił jakością życia. Tak jak przy filmie „Ręce do góry”, który nie spodobał się stalinowskiej władzy i spowodował, że Skolimowski musiał opuścić Polskę. Niezależnie od tego, że każdy kolejny film realizował w innym kraju był honorowany za nie nagrodami na najważniejszych festiwalach. W pewnym momencie wrócił do Polski gdzie nakręcił swoje trzy ważne filmy „Cztery noce z Anną”, „Essential Killing” i „11 minut”. Każdy z nich był nowatorski i odważny w formie i treści – powiedział Dariusz Jabłoński, prezydent Polskiej Akademii Filmowej.

Nagroda za osiągnięcia życia przyznawana jest od pierwszej edycji Orłów, czyli od 1999 roku. Poprzednimi laureatami byli m.in.: Andrzej Wajda (2000), Tadeusz Konwicki (2002), Roman Polański (2003), Kazimierz Kutz (2004), Jerzy Kawalerowicz (2005), Jerzy Hoffman (2006), Janusz Majewski (2012), Danuta Szaflarska (2013), Franciszek Pieczka (2015), Janusz Gajos (2016), Sylwester Chęciński (2017), Jerzy Stuhr (2018), Krzysztof Zanussi (2019), Maja Komorowska (2020) i Jerzy Matuszkiewicz (2021). 

Kim jest Jerzy Skolimowski, laureat Orłów 2022?

Jerzy Skolimowski osobowość polskiego kina, reżyser, scenarzysta i aktor, również malarz i poeta - słowem człowiek sztuki. Autor scenariuszy do tak ważnych dla polskiej kinematografii filmów jak Niewinni czarodzieje Andrzeja Wajdy czy Noża w wodzie Romana Polańskiego. Od lat 70 tworzy przede wszystkim za granicą realizując filmy m.in. we Włoszech, Anglii i USA. Zdobywca wielu nagród filmowych. m.in. Złotego Niedźwiedzia w Berlinie za film Start, Grand Prix Jury Festiwalu w Cannes za film Wrzask czy Nagrody Specjalnej Jury Festiwalu w Wenecji za film Latarniowiec. Jerzy Skolimowski otrzymał również Honorowego Złotego Lwa Festiwalu w Wenecji za całokształt twórczości. Od 2008 roku i filmu Cztery noce z Anną ponownie wielokrotnie nagradzany za ten i kolejne filmy: Essential Killing z 2010 (m.in. nagroda Specjalna Jury Festiwalu w Wenecji) i 11 minut z 2015 roku zarówno w Polsce jak i za granicą.

Jerzy Skolimowski to wielokrotny laureat Orłów. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Specjalną za “niezależną postawę polskiego twórcy kina o światowym wymiarze, realizowaną w Polsce i na emigracji oraz stałe związki z Polską”. W 2009 uzyskał trzy nominacje za film “Cztery noce z Anną”, ostatecznie zdobywając statuetkę w kategorii Najlepsza Reżyseria. W 2011 roku nominowany był w trzech kategoriach za “Essential Killing” otrzymując Orły za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Film. W 2016 Akademia nominowała go do Orłów za “11 minut” w kategoriach Najlepszy Scenariusz i Najlepsza Reżyseria.

Nazwiska pozostałych laureatów Orłów 2022 zostaną ogłoszone podczas uroczystej 24. gali Polskich Nagród Filmowych, która odbędzie się w Teatrze Polskim 6 czerwca o godzinie 20:00. Zobaczcie galerię z wczorajszej uroczystości. 

1/5
Orły 2022, Maciej Stuhr
Copyright @EAST NEWS
1/5

Orły 2022, uroczystość przekazania nominacji, 20 kwietnia 2022, Maciej Stuhr

2/5
Orły 2022, Maria Dębska
Copyright @EAST NEWS
2/5

Orły 2022, uroczystość przekazania nominacji, 20 kwietnia 2022, Maria Dębska

3/5
Orły 2022, Aleksandra Konieczna
Copyright @EAST NEWS
3/5

Orły 2022, uroczystość przekazania nominacji, 20 kwietnia 2022, Aleksandra Konieczna

4/5
Orły 2022, Piotr Głowacki
Copyright @EAST NEWS
4/5

Orły 2022, uroczystość przekazania nominacji, 20 kwietnia 2022, Piotr Głowacki

5/5
Orły 2022, akcja przeciwko wojnie w Ukrainie
Copyright @EAST NEWS
5/5

Orły 2022, akcja przeciwko wojnie w Ukrainie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Tłum gwiazd, laureaci konkursu i niezwykły muzyczny gość. Tak zapamiętamy VIVA! Photo Awards 2023

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA BOSACKA: opowieść o miłości, rozstaniu, przebaczeniu i nowym początku. ANASTAZJA I TOMEK JAKUBIAK: scenariusz na znalezienie wielkiej miłości. EWA KRAWCZYK: Krzysztof, moja miłość. ROSALYNN I JIMMY CARTER: historia niezwykłego związku. JAN EMIL MŁYNARSKI: muzyka to krok w stronę wolności. WANDA TRACZYK-STAWSKA: o najpiękniejszej Wigilii w obozie jenieckim w 1944 roku.