Fot. Łukasz Kuś
z życia gwiazd

Michał Koterski jest osobą w spektrum autyzmu. Przed diagnozą mierzył się z ostracyzmem ze strony otoczenia

"Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc"

Marcjanna Maryszewska 2 kwietnia 2024 11:00
Fot. Łukasz Kuś

To wyjątkowo udany czas dla Michała Koterskiego. Doświadczony przez los aktor wziął ślub z wybranką swojego serca, a obecnie zajmuje się promocją książki „To już moje ostatnie życie”. Teraz zdobył się na osobiste wyznanie, w programie „Back to School. Prawdziwy egzamin” oraz przyznał, że jest osobą w spektrum autyzmu. Przy okazji usłyszeliśmy, jak zaburzenie wpłynęło na jego życie.

Michał Koterski zdobył się na poruszające wyznanie. Jest osobą w spektrum autyzmu

W ostatnim czasie coraz więcej artystów otwarcie wspomina o zdrowiu psychicznym. Do tego grona dołączył niedawno Michał Koterski — syn znanego reżysera Marka Koterskiego. Życie w blasku sławy wiązało się dla niego z problemami oraz uzależnieniem od alkoholu i narkotyków, lecz aktor zdołał wyjść na prostą. Dziś o tym, co spotkało go w przeszłości, chętnie opowiada publicznie przestrzegając widzów i słuchaczy.

Michał Koterski, Viva! 8/2023

Michał Koterski, Misiek Koterski, Viva! 8/2023
Fot. Bartek Wieczorek/Visual Crafters

Teraz z kolei zdecydował się wspomnieć o kolejnych życiowych doświadczeniach. W programie "Back to School. Prawdziwy egzamin" Michał Koterski po raz pierwszy wyznał, że jest osobą w centrum autyzmu. Podkreślił również, że obecna wiedza na ten temat znacznie przekracza to, co było w czasach jego młodości. "Nie ma podziału już tak naprawdę. Po prostu jest się w spektrum. U niektórych to może się objawiać np. nieumiejętnością okazywania uczuć i zamknięciem na te uczucia, ale inni są bardzo wylewni w uczuciach, jak widać, i ja tak mam. Często przekraczają granice" — wyznał aktor.

CZYTAJ TAKŻE: „Taniec z Gwiazdami”. Anita Sokołowska pokazała brata. Zbliżyli się do siebie dopiero po śmierci taty

Michał Koterski o życiu osoby w spektrum

Artysta na planie programu przedstawił, jak bycie w spektrum wygląda z jego perspektywy. "Ludzie w spektrum mają różne zdolności. Ja jestem genialnym aktorem, ale matematyka to nie jest mój konik. Myślę, że wielu ludziom wydaje się, że bycie w spektrum czy autyzm, wiąże się z dysfunkcją, jeśli chodzi o odnalezienie się w społeczeństwie, ale wcale tak nie musi być" — stwierdził gość show.

Następnie dodał, że w wielu przypadkach brak odpowiedniej diagnozy może skutkować niepochlebną opinią otoczenia. To z kolei wiąże się z poważnymi trudnościami w życiu społecznym. Koterski zaznacza, że doświadczył tego na własnym ciele.

"Człowiek może przejść przez życie, nie wiedząc, a będąc ocenianym i szufladkowanym w taki sposób, że jest niegrzeczny, nie słucha, nie potrafi się skoncentrować, ja przynajmniej tak byłem oceniany i źle o sobie przez to myślałem", podsumował.  

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Mówi, że jest katoliczką. Małgorzata Rozenek-Majdan wierzy w Boga na własnych zasadach

Michał Koterski, Marcela Koterska, VIVA! 05/2024

Fot. Łukasz Kuś

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.