Kim jest Łukasz Żal, polski operator nominowany do Oscara 2019?
Fot. Arthur Mola/Invision/AP/East News
OSCARY 2019

Łukasz Żal po raz drugi został nominowany do Oscara!

Mówi o nim cała Polska. Kim jest autor zdjęć do „Zimnej wojny”?

Konrad Szczęsny 22 stycznia 2019 15:14
Kim jest Łukasz Żal, polski operator nominowany do Oscara 2019?
Fot. Arthur Mola/Invision/AP/East News

Ma 38 lat, jest autorem zdjęć do Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego i właśnie otrzymał kolejną nominację do Oscara! Łukasz Żal ma na koncie wiele wyróżnień, jednak głośno zrobiło się o nim w styczniu 2015 roku, gdy został nominowany do najważniejszej nagrody filmowej świata w kategorii „najlepsze zdjęcia” za film Ida

Kim jest Łukasz Żal, nominowany za Oscara za zdjęcia do Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego?

11 lat temu, w 2007 roku, ukończył został absolwentem Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Pierwsze kroki jako reżyser i twórca zdjęć rozpoczynał od pracy nad etiudami szkolnymi, w dalszej kolejności zaś na planie seriali, takich jak Daleko od noszy oraz w filmie U Pana Boga za miedzą Jacka Bromskiego. Od 2011 roku rozpoczął tworzenie zdjęć do uznanych polskich filmów dokumentalnych i krótkometrażowych, takich jak Paparazzi (2011), Odwyk (2011), Norbert Juras i syn (2011), Lewa połowa twarzy (2013) czy Arena (2013). Łącznie na koncie ma pracę nad ponad 20 filmami. Jest również odpowiedzialny za zdjęcia do Twojego Vincenta, który w 2018 roku zdobył nominację do Oscara w kategorii „najlepszy długometrażowy film animowany”.

Przełomem był właśnie rok 2013, ponieważ to wtedy wraz z Ryszardem Lenczewskim współpracował przy filmie Ida, który w 2015 roku otrzymał Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny” i był nominowany do nagrody Akademii Filmowej również za zdjęcia. Poza tym uhonorowany został m.in. nominacjami do Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej, a także Europejską Nagrodą Filmową, nagrodą za zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni, nagrodami na festiwalach w Mińsku i Bukareszcie, Złotą Żabą na Camerimage i nominacją do Orła. W 2013 roku Łukasz Żal współtworzył również dokument Joanna (jako autor zdjęć), który dwa lata później uzyskał nominację do Oscara w kategorii „najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny”.

Łukasz Żal, autor zdjęć do Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego

Nie inaczej było w przypadku Zimnej wojny, kolejnego dzieła Pawła Pawlikowskiego, które na całym świecie odbiło się szerokim echem i zostało docenione na przeróżnych festiwalach. Otrzymał m.in. Srebrną Żabę na 26. festiwalu Camerimage oraz był nominowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych. Praca Łukasza Żala została również zauważona i doceniona przez najważniejsze w branży filmowej tytuły, takie jak  Variety i The Hollywood Reporter.

Co o samej nominacji do Oscara mówi urodzony w Koszalinie 38-latek?

„Chciałem podziękować z tego miejsca podziękować całej mojej ekipie operatorskiej”, podkreślił na konferencji prasowej Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej autor zdjęć do Zimnej Wojny.

Czy najnowszy film Pawła Pawlikowskiego sprawi, że Łukasz Żal otrzyma pierwszego w życiu Oscara? Przekonamy się w trakcie ceremonii rozdania nagród 24 lutego!   

Kim jest Łukasz Żal, polski operator nominowany do Oscara 2019?
Fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Kim jest Łukasz Żal, polski operator nominowany do Oscara 2019?
Fot. Arthur Mola/Invision/AP/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.