Agnieszka Wagner
Fot. Krzysztof Wellman / Gallo Images
O NIEJ JEST GŁOŚNO

Jedna z najpiękniejszych i tajemniczych aktorek. Jak wygląda życie Agnieszki Wagner? 

Gwiazda obchodzi 50. urodziny!

Olga Figaszewska 17 grudnia 2020 19:59
Agnieszka Wagner
Fot. Krzysztof Wellman / Gallo Images

Jedna z najpiękniejszych, cenionych i intrygujących polskich aktorek. Widzowie pokochali ją za wiele filmowych i serialowych kreacji. Agnieszka Wagner kończy dziś 50 lat. Co wiemy o niej samej? Gwiazda chroni swoją prywatność i rzadko udziela wywiadów. ,,Chcę pozostać zagadkowa i tajemnicza", mówiła w jednym z wywiadów. Jak wygląda jej życie? Czym jest dla niej aktorstwo?

Kariera Agnieszki Wagner

Agnieszka Wagner urodziła się 17 grudnia 1970 roku w Warszawie. Już jako mała dziewczynka występowała w zespole pieśni i tańca – Gawęda. Po maturze wybrała się na studia ekonomiczne. Zdała także na drugi kierunek – historię sztuki. Ale scena i kino były jej pisane.

Zanim ukończyła szkołę wyższą, już stawiała pierwsze kroki przed kamerą. Chociaż, jak podkreślała w wywiadach zawsze była nieśmiała i introwertyczna. „Naprawdę wierzę w sens pewnej powściągliwości, dyskrecji i kontrolowania emocji w życiu. Całkiem na przekór krzykliwym czasom”, mówiła w 2015 roku Michałowi Misiorkowi.

Portret Agnieszki Wagner wykonany w latach 90-tych:

Agnieszka Wagner
Fot. Krzysztof Wellman / Gallo Images

Agnieszka Wagner była bardzo młoda wkraczając do zawodu. Nie miała ukończonej szkoły teatralnej. Później postanowiła zdobyć pewne umiejętności. Tak trafiła do Berlina, gdzie ukończyła Europejską Akademię Filmową. Jej droga była inna niż większości osób z branży. We wszystko co osiągnęła, włożyła wiele wysiłku i pracy.

,,Zajęcia prowadzili między innymi Istvan Szabo i Tilda Swinton. To był bardzo interesujący czas. Z pewnością to nie była droga na skróty. Gdy ktoś mnie pyta, jaki jest mój zawód, to nie mówię, że jestem historykiem sztuki, chociaż mam na to papier, ale aktorką - na to papieru nie mam, ale mam ponad dwadzieścia lat doświadczenia i jaki taki dorobek”, tłumaczyła w rozmowie z Plejadą.

Odkąd pojawiła się na ekranie, niezmiennie zachwyca. Współpracowała z wybitnymi reżyserami: Wajdą, Kawalerowiczem, Żuławskim…

Wystąpiła w takich produkcjach, jak: „Ciemna strona Wenus”, w której rola przyniosła jej największy rozgłos, ,,Szamanka”, „Pierścionek z orłem w koronie”, „"Pożegnanie z Marią”, „Siedlisko”, „Komedia peryferyjna”, „Tygrysy Europy ”, „Quo Vadis”, „Fala zbrodni”, „Listy do M” czy „Barwach szczęścia”.

Agnieszka Wagner na planie filmu Quo Vadis

Agnieszka Wagner, na planie  filmu Quo Vadis
Fot. AKPA

Agnieszka Wagner ma także ogromne doświadczenie w zagranicznych produkcjach - „Liście Schindlera”, „Nowych przygodach Arsena Lupina” czy niemieckim serialu „Komisarz Rex”. Pracę za granicą traktuje jako wyzwanie.

Każdą ze swoich ról stara się „rozgryźć” pod względem psychologicznym. I w rozmowie z Faktem nie ukrywała, że „najlepsze do grania są postaci pęknięte, silne, ale miękkie w środku jak Małgorzata z „Listów do M.” czy odwrotnie – niepewne i bezradne jak Iza z „Barw szczęścia”, ale z wewnętrzną siłą. Takich sprzeczności szukam w postaci”.

„Ja lubię po prostu grać dobre role. Jak wspomniałam wcześniej kino polskie nie rozpieszcza obecnie kobiet i nie można być zbyt wybredną. Jeżeli zatem dostaję propozycję zagrania roli kobiecej w ważnym filmie to przyjmuję ją bez wahania taką jaką jest, pamiętając, że o naprawdę dobre role kobiece jest dzisiaj bardzo trudno”, mówiła Agnieszka Wagner dla Filmweb.pl z 2000 roku.

Przed kamerą oddaje całą siebie i trudno od niej oderwać wzrok. Jak przyznała w jednej z rozmów, aktorstwo pozwala jej doświadczyć rzeczy, których nigdy nie miałaby okazji przeżyć.

„Zawód aktora jest formą ekspresji innych stron własnej osobowości. W życiu nie miałabym okazji doświadczyć wielu rzeczy, zarówno tych dobrych, jak i złych, których doświadczam w skórze moich bohaterek”, dodawała.

Agnieszka Wagner nie ma wymarzonej roli. Aktorka podkreśla także, że w swoim zawodzie nauczyła się, że takie marzenia bywają niebezpieczne. „To prosta droga do zawodowej frustracji i niespełnienia. Ja chcę grać. Cokolwiek by to było, byle jakkolwiek interesujące. I staram się najlepiej jak potrafię”, mówiła.
 

Agnieszka Wagner w 2009 roku

Agnieszka Wagner, 2009 rok
Fot. AKPA

Życie prywatne Agnieszki Wagner

Twórcy i widzowie doceniają nie tylko jej talent, ale i urodę. Agnieszka Wagner jest uważana za jedną z najpiękniejszych aktorek. Sama przyznaje, że jak każda kobieta miewa kompleksy.

„Naprawdę nigdy nie uważałam się za ósmy cud świata. Zawsze miałam jakieś kompleksy, z jednych wyrosłam, inne okiełznałam, z czasem dochodzą nowe. Jak każda normalna kobieta. Zdaję sobie sprawę, że mam urodę w niedzisiejszym typie – prywatnie to sobie cenię, przedwojenny typ mi odpowiada. Natomiast w pracy bardzo często było to ograniczeniem. Słyszałam, że jestem niedzisiejsza, nienowoczesna i że użycie mojego typu urody w filmie musi się czymś uzasadniać. Na szczęście wraz z kolejnymi zmianami półek wiekowych przestało to być istotne”, mówiła Agnieszka Wagner w rozmowie z Michałem Misiorkiem.

Prywatnie jest szczęśliwą mamą i żoną. Wyszła za mąż za Jerzego Jurczyńskiego, byłego rzecznika prasowego Wisły Kraków.

„Są ludzie, którzy w związku szukają adrenaliny, i są tacy, którzy dążą do harmonii. Należę do tego drugiego typu. Myślę, że związki oparte na podobieństwach są bardziej stabilne. Różnice oczywiście są wskazane, ale te uzupełniające się jak yin i yang. W tej kwestii ja mam podejście nieco bardziej idealistyczne, a on - realistyczne. Czyli poza kolorem włosów i siłą ekspresji są między nami jeszcze inne drobne różnice”, zdradziła Agnieszka Wagner w rozmowie z Onetem.

Małżeństwo wspólnie doczekało się córki, Heleny.  Jaką mamą jest aktorka? „Oczywiście mam nadzieję, że fantastyczną! Ale nie boję się przyznać, że macierzyństwo wywraca życie do góry nogami. Kobieta przed i po urodzeniu pierwszego dziecka jest niby ta sama, ale to już inny człowiek. Dziecko to jest taki stały, najpewniejszy i najjaśniejszy punkt w moim świecie. Cały świat się wokół niego się obraca”, mówiła w jednym z wywiadów dla Faktu.

Agnieszka Wagner w wywiadach podkreśla, że świadomie odcina się od budowania kariery na skandalu czy newsach z życia prywatnego. Ceni sobie spokój. „Życie prywatne pozostawiam wyłącznie na swój użytek. Zresztą nie mam ambicji, żeby było mnie wszędzie pełno, ja nie muszę „wyskakiwać z lodówki” przy każdym jej otwarciu. W zupełności wystarcza mi, że widzowie oglądają mnie w rolach”, wyjaśniała w tym samym wywiadzie

Z okazji urodzin Agnieszce Wagner życzymy wszystkiego dobrego! 

Źródło: FilmWeb , RP.pl, Interia Film.pl, Fakt, Plejada.pl

Agnieszka Wagner w 2020 roku:

Agnieszka Wagner, 2020 rok
Fot. AKPA

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EDYTA PAZURA o dorastaniu w Nowej Hucie, macierzyństwie, odwadze i miłości silniejszej niż wszystko. Wybitny kardiochirurg GRZEGORZ RELIGA mierzy się z legendą ojca – Zbigniewa Religi. Charyzmatyczna wokalistka SINÉAD O’CONNOR jednym czynem przekreśliła swoje życie i karierę. Co się kryło za jej upadkiem? JOANNA DARK nagrała płytę „Osiecka / Przybora – Ale Jazz!”. Dlaczego właśnie Osiecka? PIOTR CZAYKOWSKI życiowe przypadki ulubionego modela Armaniego. W cyklu PODRÓŻE Malediwy – wyspy, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi.