Czy Joaquin Phoenix zdobędzie Oscara 2020?

Gabriela Czernecka 5 lutego 2020 14:42

Czy Joaquin Phoenix zdobędzie Oscara 2020 za kultową rolę w filmie Joker? Już po raz 92. w nocy z 9 na 10 lutego 2020 (z niedzieli na poniedziałek) w Dolby Theatre w Hollywood odbędzie się jedna z najbardziej prestiżowych imprez w świecie kina. Nagrody co roku przyznawane są przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. W kategorii najlepszy aktor Oscara 2020 mogą otrzymać Adam Driver, Antonio Banderas, Jonathan Pryce, Leonardo DiCaprio oraz Joaquin Phoenix. I to właśnie tego ostatniego najbardziej typuje się do tegorocznej statuetki. Na swoim koncie ma już dwie nominacje do Oscarów - za film Spacer po linie, gdzie wcielił sie w Johnny’ego Casha oraz za rolę cesarza Kommodusa w filmie Gladiator, ale żadnego OscaraCzy tym razem uda mu się go zdobyć? Dowiemy się już w niedzielę w nocy. Tymczasem przypominamy, jak wyglądali inni aktorzy, którzy wcielali się w rolę największego wroga Batmana. Nie tylko Joaquin Phoenix jako Joker. Te wcielenia aktorskie przeszły do historii! 

Oscary 2020 Jacquin Phoenix jako Joker

Najnowszy film o Jokerze z Joaquinem Phoenixem w roli głównej w reżyserii Todda Phillipsa, to opowieść o początkach kryminalnej działalności największego wroga Batmana. Przygody Jokera przez krytyków nazywane były najbardziej wyczekiwaną produkcją 2019 roku. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji go zobaczyć, to na pewno powinniście to nadrobićTo jeden z najlepszych obrazów minionej jesieni, a postać Arthura Flecka, w którego w filmie wciela się genialny Joaquin Phoenix, to już postać kultowa. Nad stworzeniem tak wyrazistego wizerunku, przemyślanego w każdym niemal detalu, pracował sztab profesjonalistów.

Trudno nie zauważyć, że właściwie nie było filmowego Jokera, który przeszedłby bez echa. Heath Ledger za rolę Jokera nagrodzony został Oscarem, a pewnie na podobny wynik można byłoby liczyć w przypadku Jacka Nicholsona, gdyby ktoś w 1989 roku, gdy do kin trafiał Batman Tima Burtona, traktował kino komiksowe poważnie. Filmowym Jokerem był jeszcze Jared Leto, ale niektórzy mówią wprost, że kreacja Phoenixa sprawia, że za chwilę nikt nie będzie o nim pamiętał. Kto jeszcze zagrał kultową rolę. Zobaczcie niesamowite metamorfozy!  

1/5
Cesar Romero Joker
Copyright @Mat. prasowe
1/5

Pierwszym Jokerem na dużym ekranie był... Cesar Romero. Jego Joker w filmie „Batman zbawia świat” z 1966 roku, w porównaniu z tym, co widzimy dziś, był skromną interpretacją złego bohatera. Podobno aktor nie chciał zgolić brody do roli, więc została ona przykryta pod warstwą makijażu! 

2/5
Joker Jack Nicholson
Copyright @Getty Images,Mat. prasowe
2/5

Jack Nicholson jako Joker w „Batmanie” Tima Burtona przeszło do historii kina. Brutalność, cynizm, sadyzm i... poczucie humoru - to połączenie sprawiło, że ta rola Jokera do dziś uznawana jest za jedno z najlepszych wcieleń! 

3/5
Joker Heath Ledger
Copyright @Getty Images,Mat. prasowe
3/5

„Mroczny rycerz” Christophera Nolana wprowadził Batmana i samego Jokera w bardziej współczesną erę. Postać stała się bardziej realistyczna, a zagrał go Heath Ledger. Jego interpretacja Jokera stała się ikoniczna - aktor całkowicie zanurzył się w świecie tej postaci i to widać, przeobraził się nie do poznania!

4/5
Joker Jared Leto
Copyright @Getty Images, Mat. prasowe
4/5

Joker „Legionu samobójców” zagrany przez Jareda Leto nieudolnie walczył o uwagę widza. Nieco bardziej gangsterski look, mało słów, zwierzęca energia - wielu widzów było zdania, że rola nie do końca została wykorzystana, a sam wizerunek był mocno przesadzony...

5/5
Joker Jacquin Phonix
Copyright @Getty Images, Mat. prasowe
5/5

Dziś trudno będzie wyobrazić sobie Jokera o innej twarzy niż twarz Phoenixa. Nominacja do Oscarów 2020 tylko jest tego dowodem. Joaquin świetnie poradził sobie w tej roli i wielu to właśnie jego typuje na zwycięzcę w kategorii najlepszy aktor. Czy przewidywania się sprawdzą? Zobaczymy! 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Dziś pomaga mężczyznom, ją umocniła choroba ukochanego: „Diagnoza spadła na nas nagle. Rinke był na granicy życia i śmierci”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.