Reklama

Przybysze z kosmosu, obcy, nowa rasa – w filmach o kosmitach pojawiają się różne przedstawienia istot z odległych planet, galaktyk i czasoprzestrzeni. W komediach i filmach familijnych przybierają one postać uroczych, zielonych, humanoidalnych stworzeń. W thrillerach sci–fi są to bliżej nieokreślone, tajemnicze istoty lub androidy, które mają dostęp do zaawansowanej technologii. Czy jesteśmy sami w kosmosie? To jedno z najbardziej fundamentalnych pytań w historii ludzkości. Przyjrzyjmy się obcym z filmów, które zdobyły uznanie krytyków na międzynarodowych festiwalach.

Reklama

Spis treści:

  1. Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977) – jeden z pierwszych filmów przygodowych o kosmitach
  2. Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979) – film sci–fi o obcych formach życia
  3. E.T. (1982) – film familijny o kosmitach
  4. Faceci w czerni (1997) – film o polowaniu na kosmitów
  5. Avatar (2009) – film o plemieniu Na’vi z fikcyjnej Pandory
  6. Nowy początek (2016) – film o inwazji kosmitów
  7. Wojna o jutro (2021) – film o walce z kosmitami w przyszłości
  8. Pozostałe filmy o kosmitach

Bliskie spotkania trzeciego stopnia (1977) – jeden z pierwszych filmów przygodowych o kosmitach

Film „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”, razem z „Gwiezdnymi wojnami” Geogre’a Lucasa, otwierają nowy nurt w kinematografii drugiej połowy XX w. – tzw. Kino Nowej Przygody. Terminem tym określane są spektakularne produkcje filmowe przeznaczone dla szerokiej publiczności. Producenci unikają w nich drastycznych scen przemocy, a jednocześnie nie oszczędzają na efektach specjalnych.

Głównym bohaterem „Bliskich spotkań trzeciego stopnia” jest Roy Neary (Richard Dreyfuss). Podczas pracy w elektrowni w pewnym momencie dostrzega obcy statek kosmiczny. Zaczyna wyobrażać sobie spotkanie z obcymi. Jego wizje doprowadzają go do tajemniczego miejsca u stóp góry Devils Tower w stanie Wyoming. Okazuje się, że nie tylko on wychodzi na spotkanie z kosmitami. Co więcej, w sprawę zaangażowane jest wojsko.

Film w reżyserii Stevena Spielberga był totalną nowością w latach 70. XX wieku. Tytuł został nagrodzony dwoma Oscarami – za najlepsze zdjęcia i montaż dźwięku. Film zdobył także nagrodę BAFTA za najlepszą scenografię.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Obcy – ósmy pasażer Nostromo (1979) – film sci–fi o obcych formach życia

W poprzednim filmie pojawił się niezidentyfikowany obiekt latający. Tym razem załoga statku kosmicznego Nostromo, lądując na księżycu Acheron, znajduje setki skórzastych jaj. Jest nimi wypełniony rozbity statek obcych. W środku znajduje się także szkielet jednego z nich. Z jaj wykluwa się pajęcza forma życia.

W organizmie jednego z członków załogi, Kane’a (John Hurt) larwa przepoczwarza się w wężowatą postać. Zabija żywiciela i odtąd może istnieć samodzielnie. Tymczasem okazuje się, że oficer naukowy Ash jest androidem, a cała załoga Nostromo została wykorzystana przez korporację, aby sprowadzić obcych na Ziemię.

Obcy – ósmy pasażer Nostromo” w reżyserii Ridleya Scotta rozpoczyna kultową serię science–fiction. Film został nagrodzony Oscarem za efekty specjalne. Otrzymał także nagrodę BAFTA i trzy Saturny w 1980 r. Tytuł został opisany również w zestawieniu filmów o kosmosie.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

E.T. (1982) – film familijny o kosmitach

Mniej przerażający obraz obcego przedstawia kultowy film familijny „E.T.” w reżyserii Stevena Spielberga. Głównym bohaterem jest dziesięcioletni chłopiec o imieniu Elliott (Henry Thomas), w którego domu zjawia się przybysz z obcej planety. Okazuje się, że maluch zgubił się podczas jednej z wizyt kosmitów na Ziemi.

Chłopiec zaprzyjaźnia się z E.T. (jest to skrót od the Extra-Terrestrial, co oznacza istotę pozaziemską) i ukrywa go przed innymi, a zwłaszcza przed naukowcami. Pomimo tego, że żal będzie się rozstać, chłopiec i jego rodzina szukają sposobu na bezpieczny powrót małego kosmity do domu.

W 2019 r. – z okazji 35. rocznicy premiery – film „E.T.” został zremasterowany w jakości 4K. Tytuł zdobył cztery Oscary w 1983 r. Jurorzy docenili przede wszystkim świetną muzykę, efekty specjalne i montaż dźwięku. Film otrzymał także szereg innych nagród.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Faceci w czerni (1997) – film o polowaniu na kosmitów

W komedii science–fiction „Faceci w czerni” kosmici przybierają różne – mniej lub bardziej humanoidalne formy. Grupa wykwalifikowanych służb specjalnych zajmuje się tropieniem obcych na Ziemi. W jej szeregi wstępuje nowojorski policjant, agent J (Will Smith). Jego wspólnikiem w walce z kosmitami jest bardziej doświadczony agent K (Tommy Lee Jones).

Film „Faceci w czerni” w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda jest świetną rozrywką dla fanów kina przygodowego i klimatów sci–fi. W 1998 r. został nagrodzony Oscarem za najlepszą charakteryzację. Otrzymał także trzy Saturny w kategoriach:

  • najlepszy film sci–fi,
  • najlepszy aktor drugoplanowy – nagroda dla Vincenta D’Onofrio za rolę Edgara,
  • najlepsza muzyka – skomponowana przez Danny’ego Elfmana.

W 2002 r. powstała kontynuacja – „Faceci w czerni 2”, w której agent K zrezygnował z pracy w służbach specjalnych, w związku z czym wymazano mu pamięć. Jego miejsce zajął agent J. Jednak okazuje się, że w walce z kosmitami będzie potrzebował pomocy byłego partnera.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Avatar (2009) – film o plemieniu Na’vi z fikcyjnej Pandory

Obcy z planety Pandora są tak bardzo do nas podobni, że nawet trudno o nich myśleć w kategorii kosmitów. Ludzie, eksplorujący ich ziemię w poszukiwaniu cennego unobtainium, myślą o nich jako o innej rasie ludzkiej.

Na’vi przypominają znane nam społeczności lokalne z terenów Ameryki Środkowej czy Południowej. Są więksi od nas, mają niebieski kolor skóry, spiczaste uszy i ogon, za pomocą którego mogą łączyć się ze światem przyrody i zwierzętami.

Badania nad mieszkańcami Pandory prowadzone są przez naukowców pod kierownictwem Grace Augustine (Sigourney Weaver). Do grupy badawczej dołącza Jake Sully (Sam Worthington), były weteran wojenny. Przybierają postać awatarów, aby móc bezpiecznie poruszać się po planecie, na której nie ma tlenu.

Avatar” w reżyserii Jamesa Camerona zdobył trzy Oscary i kilkadziesiąt innych nagród na międzynarodowych festiwalach. Tytuł został opisany także w zestawieniu filmów o ekologii. W 2022 r. powstała kontynuacja „Avatar: Istota wody”. W planach są kolejne części.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Nowy początek (2016) – film o inwazji kosmitów

Obcy jako tajemnicze stworzenia, które posługują się zaawansowaną technologią i podróżują w owalnych statkach kosmicznych – to obraz z filmu „Nowy początek” w reżyserii Denisa Villeneuve’a. W różnych miejscach na Ziemi wylądowało 12 niezidentyfikowanych obiektów latających. Cały świat musi teraz przyjąć spójną strategię w kontakcie z kosmitami.

Do grupy badawczej zostaje powołana Louise Banks (Amy Adams). Zadaniem językoznawczyni jest rozszyfrowanie znaków, którymi posługują się przybysze z obcej planety. W poznaniu intencji kosmitów wspierają ją pułkownik Weber (Forest Whitaker) i fizyk, Ian Donnelly (Jeremy Renner).

Film zdobył Oscara (2017) za najlepszy montaż dźwięku, nagrodę BAFTA (2017) za najlepszy dźwięk, a także dwie nagrody specjalne na MFF w Wenecji (2016).

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Zobacz także: 10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach

Wojna o jutro (2021) – film o walce z kosmitami w przyszłości

W „Wojnie o jutro” kosmici przybierają postać bardzo agresywnych istot. Są to zabójcze pajęczaki, które sprawnie poruszają się po sufitach i ścianach, potężne krakeny czy bezgłowe stworzenia z ogromnymi pazurami. Do transportu wykorzystują wielkie ptaki, przypominające orły.

Dan Forester (Chris Pratt), były żołnierz, a obecnie nauczyciel i ojciec kilkuletniej Muri, zostaje powołany do walki z kosmitami w przyszłości. Wraz z nim przenosimy się do 2051 r., w którym ważą się losy Ziemi. Od tego, czy uda się pokonać obcych, zależy przyszłość współczesnych ludzi, w tym bliskich Dana.

W 2051 r. Dan spotyka swoją córkę, Muri (Yvonne Strahovski), która jest już dorosłą kobietą i pełni rolę jednego z głównych dowódców w walce z kosmitami.

Ocena na Filmwebie: 6,1.

Zobacz także: Filmy o wojnie – jakie problemu poruszają?

Pozostałe filmy o kosmitach

Poniżej przegląd klasyki filmowej, w której pojawia się temat obcych. Komedie, thrillery i filmy przygodowe o kosmitach w kolejności chronologicznej:

Reklama
  1. Gwiezdne wojny (1977–2016) – seria filmów sci–fi, która rozgrywa się na wielu różnych planetach, części I, IV, V i VI w reżyserii George Lucasa. Seria została opisana w przeglądzie filmów o kosmosie,
  2. Żandarm i kosmici (1979) – komedia sci–fi, w której kosmici przybierają postać zwykłych ludzi. Reżyseria: Jean Girault, z Louisem de Funes w roli głównej,
  3. Moja macocha jest kosmitką (1988) – komedia o kosmitach, którzy wysyłają tajnego agenta na Ziemię. Przyjmuje on postać pięknej kobiety (Kim Basinger), w której zakochuje się główny bohater, Steven Mills (Dan Aykroyd). Reżyseria: Richard Benjamin,
  4. Coś (1982) – film o grupie naukowców, którzy na Antarktydzie znajdują istotę pozaziemską. Reżyseria: John Carpenter,
  5. Marsjanie atakują (1996) – czarna komedia o kosmitach, którzy przybywają na Ziemię, w reżyserii Tima Burtona,
  6. Dzień niepodległości (1996) – katastroficzny film o inwazji kosmitów w reżyserii Rolanda Emmericha. Tytuł został opisany w zestawieniu filmów o końcu świata,
  7. Oni (1998) – horror sci–fi o nastolatkach, których szkoła została opanowana przez obcych. Reżyseria: Robert Rodriguez.
Reklama
Reklama
Reklama