Cannes 2023 festiwal, lista filmów
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Festiwal Filmowy w Cannes 2023: Znamy wyniki. Kto otrzymał Złotą Palmę? 

Oto lista laureatów

Olga Figaszewska 27 maja 2023 21:30
Cannes 2023 festiwal, lista filmów
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Za nami wielka gala 76. Festiwalu Filmowego w Cannes. Na Lazurowe Wybrzeże przybyły największe gwiazdy światowego kina. O najważniejszą nagrodę walczyło 21 filmów. Kto otrzymał słynną Złotą Palmę?

76. Festiwal Filmowy w Cannes 2023

Od kilkunastu dni Cannes stało się stolicą kina. Tutaj czuć wyjątkową atmosferę festiwalu filmowego. Uznani reżyserzy z całego świata ubiegali się o najważniejszą nagrodę  - Złotą Palmę. Niektórzy z nich mają już na swoim koncie kilka statuetek.

Podczas festiwalu nie zabrakło także polskiego akcentu. O główną nagrodę walczyła także brytyjsko-polsko-amerykański produkcja w reżyserii Jonathana Glazera – „Strefa interesów”. Obraz zbiera znakomite recenzje, a opowiada historię komendanta obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau Rudolfa Hössa i jego żony Hedwigi, którzy próbują ułożyć sobie rodzinne życie w domu, który znajduje się obok obozu. Film został w całości nakręcony w Polsce. Autorem zdjęć jest Łukasz Żal. Za scenografię odpowiadały Joanna Kuś oraz Katarzyna Sikora. A wśród producentów zostali wymienieni Ewa Puszczyńska, Bartek Rainke i Magdalena Malisz.  To nie koniec, bo z kolei w filmie „Il sol dell'avvenire” w jedną z ról wcielił się Jerzy Stuhr.

Czytaj też: Cannes 2023: wszystko, co musisz wiedzieć o tegorocznym festiwalu filmowym

Przed finałową galą wśród tegorocznych faworytów wymieniano filmy: Strefa interesów, Anatomie d'une chute, Kuolleet lehdet oraz La chimera. Wspominano także o Perfect Days, The Old Oak czy Asteroid City. Trzeba przyznać, że jury miało trudne zadanie. 

Przewodniczącym był Ruben Östlund, który na swoim koncie ma dwie Złote Palmy. W skład sędziowskiego grona weszli także: reżyserka Julia Ducournau, aktor i reżyser Paul Dano, aktorka i reżyserka Brie Larson, aktor Denis Menochet, scenarzystka i reżyserka Rungano Nyoni, reżyser i scenarzysta Atiq Rahimi, reżyser i scenarzysta Damian Szifron oraz reżyserka i aktorka Maryam Touzani

Na czerwonym dywanie gali zamknięcia festiwalu nie zabrało największych gwiazd. Swoją obecnością urocz ość uświetnili: Quentin Tarantino i Daniella Pick, Jane Fonda, Geri Halliwell, Orlando Bloom, Eva Longoria.

Sprawdź też:  Jodie Foster i Alexandra Hedison są jedną z najbardziej tajemniczych par Hollywood. Oto historia ich miłości

Festiwal Filmowy w Cannes 2023  - lista laureatów 

Złota Palma dla krótkiego metrażu powędrowała do produkcji  "27" w reż. Flóry Anny Budy.  Złotą Kamerę dla najlepszego debiutu reżyserskiego trafiła do Phama Thiena Ana za obraz Bên trong vỏ kén vàng. 

Nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Kōji Yakusho za kreacje w Perfect Days, a za najlepszą rolę kobiecą Merve Dizdar. Nagrodę za najlepszy scenariusz otrzymał Yuji Sakamoto za film Kaibutsu,  a w kategorii „Nagroda Jury” wyróżniono Akiego Kaurismäkiego za Kuolleet lehdet. Za najlepszą reżyserię statuetkę odebrał Tran Anh Hung. Wielką Nagrodę Jury (drugą co do ważności nagrodę podczas festiwalu) otrzymał Jonathan Glazer za film Strefa interesów.  Kto okazał się wielkim zwycięzcą?

Festiwal Filmowy w Cannes 2023  - kto otrzymał Złotą Palmę?

Główną nagrodę - Złotą Palmę zwycięzcy wręczyła Jane Fonda. Prestiżowa nagroda trafiła do Justine Triet za obraz Anatomie d'une chute. 

Przypominamy listę tytułów i twórców, którzy walczyli o Złotą Palmę:

 • „About Dry Grasses”, reż. Nuri Bilge Ceylan
 • „Anatomy of a Fall”, reż. Justine Triet
 • „Asteroid City”, reż. Wes Anderson
 • „Banel & Adama”, reż. Ramata-Toulaye Sy
 • „Black Files”, reż. Jean-Stéphane Sauvaire
 • „A Brighter Tomorrow”, reż. Nanni Moretti
 • „La Chimera”, reż. Alice Rohrwacher
 • „Club Zero”, reż. Jessica Hausner
 • „Fallen Leaves”, reż. Aki Kaurismäki
 • „Firebrand”, reż. Karim Aïnouz
 • „Four Daughters”, reż. Kaouther Ben Hania
 • „Homecoming”, reż. Catherine Corsini
 • „Kidnapped”, reż. Marco Bellocchio
 • „Last Summer”, reż. Catherine Breillat
 • „May December”, reż. Todd Haynes
 • „Monster”, reż. Hirokazu Kore-eda
 • „The Old Oak”, reż. Ken Loach
 • „Perfect Days”, reż. Wim Wenders
 • „The Pot-au-Feu”, reż. Tran Anh Hung
 • „Youth (Spring)”, reż. Wang Bing
 • „The Zone of Interest”, reż. Jonathan Glazer  

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?