Cannes 2018, wyniki, relacja
Fot. Getty Images
CANNES 2018

Oto zwycięzcy festiwalu w Cannes 2018! Polak wśród laureatów!

Zobacz, kto otrzymał Złotą Palmę!

Olga Figaszewska 19 maja 2018 19:35
Cannes 2018, wyniki, relacja
Fot. Getty Images

W sobotę 19 maja poznaliśmy laureatów 71. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes! Jury, na czele którego stanęła Cate Blanchett, wręczyło nagrody za najlepszy film, scenariusz, reżyserię, a także nagrody dla najlepszego aktora i aktorki. Zobacz, kto otrzymał Złotą Palmę! Po raz pierwszy od 16 lat o statuetkę walczyła polska produkcja!  

Cannes 2018: Kto otrzymał nagrodę?

W Konkursie Głównym, nagrodę dla najlepszego reżysera odebrał Paweł Pawlikowski! Tak! To pierwszy Polak z tym wyróżnieniem w Cannes. Swoją nagrodę zadedykował Januszowi Głowackiemu, który obok Pawlikowskiego i Piotra Borkowskiego odpowiadał za reżyserię. Wybitny scenarzysta zmarł nagle w sierpniu 2017 roku.

Nagrody za najlepszy scenariusz otrzymali: Alice Rohrwacher za Happy as Lzzaro oraz Nadar Saeivar i Jafar Panahi za film Three Faces.

Najlepszym aktorem został Marcelo Fonte, za rolę w filmie Dogman. Z kolei nagrodę dla najlepszej aktorki otrzymała Samal Jesljamowa za rolę w filmie Ayka. Specjalną Złotą Palmę zdobył Jean-Luc Godard za film Image Bok

A nagroda Jury powędrowała do Nadine Labaki za film Capharnaum. Druga co do ważności nagroda festiwalu (Grand Prix Jury) trafiła do Spike'a Lee za Black KlansmanNajlepszym filmem, który otrzymał Złotą Palmę, okazał się Shoplifters w reżyserii Hirokazu Koreedy. 

Gratulujemy zwycięzcom! Cieszymy się z sukcesu Pawła Pawlikowskiego. Wielka szkoda, że nie nagroda dla najlepszej aktorki nie powędrowała do Joanny Kulig. Przypomnijmy, że od premiery Zimnej wojny w Cannes to ją porównuje się do największych gwiazd kina.  

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BEATA TADLA: „Obiecaliśmy sobie z Rafałem, że nie będziemy opowiadać o naszym związku w mediach. Rafał nie jest osobą publiczną”. Dlaczego SZYMON MAJEWSKI mówi o sobie: „dożywotni maminsynek”? Aneta Hickinbotham produkowała głośną „Ostatnią rodzinę”, nominowane do Oscara „Boże Ciało” i pracowała przy filmie „Troja”. Dlaczego została producentką, a nie… lekarzem? A także oscarowe zaskoczenia i karnawałowe szaleństwo w Rio.