Bogusław Linda
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER
NIEZWYKŁE HISTORIE

Bogusław Linda mógł zagrać u boku Meryl Streep. Na drodze do realizacji tych planów stanęły ówczesne władze

Postawili mu jeden warunek, na który nie mógł się zgodzić

Karol Sowa 15 sierpnia 2023 07:46
Bogusław Linda
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Bogusław Linda od wielu lat uchodzi za jednego z najlepszych polskich aktorów. Co więcej, przed laty ulubieniec widzów otrzymał propozycję wystąpienia w produkcji u boku Meryl Streep. Niestety, udział w tym projekcie nie był mu pisany... Na przeszkodzie do realizacji tego planu stanęły ówczesne władze.

Bogusław Linda — początek kariery

Gdy Bogusław Linda był jeszcze studentem krakowskiej Szkoły Filmowej, zadebiutował w filmie „Czarne chmury". Udział w tej produkcji zapewnił mu ogromną sławę i sympatię telewidzów. Nic więc dziwnego, że niedługo potem zaczął dostawać coraz więcej ofert współpracy z takimi twórcami jak: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Krzysztof Kieślowski. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mieszka z partnerem na wsi, planują ślub. Andrzej Piaseczny wyznał, jak na jego związek reagują sąsiedzi

Bogusław Linda
Fot. Michal Wozniak/East News

Bogusław Linda mógł zagrać u boku Meryl Streep

Następnie z aktorem kontaktowali się również zagraniczni twórcy, którzy dostrzegli jego wielki talent. Bogusławowi Lindzie zaproponowano wówczas udział w filmie - „Wybór Zofii". Niestety nigdy nie zrealizował tego projektu. Dlaczego? Na jaw wyszło, że produkcja może w negatywnym świetle przedstawiać nasz kraj. Andrzej Wajda wówczas odradzał aktorowi przyjęcie roli. 

Z czasem wybitny reżyser skontaktował się z Bogusławem Lindą, ponieważ miał dla niego rolę w filmie „Miłość w Niemczech", w którym miała wystąpić między innymi Meryl Streep. Niestety, nie zagrał w nim, ponieważ sprawą zainteresowała się ówczesna władza. „Miałem zagrać u Wajdy z Meryl Streep. I chodziło o paszport, o te jakieś pieniądze, marki, a ja nie miałem ani grosza, ani na moje dzieci, ani na nic, k***a, nie miałem pieniędzy. I wtedy oni (funkcjonariusze SB — przypis red.) mówią, że dobrze — puszczą mnie, dadzą paszport i marki, ale jak będę kablował. Donosił, czytamy w książce „Zły chłopiec".

Co więcej, gdy Meryl Streep dowiedziała się, że pracy nad filmem przyglądały się ówczesne władze, zrezygnowała z roli. Potem dołączyła do obsady - „Pożegnanie z Afryką". 

CZYTAJ TEŻ: Córka Macieja Dowbora i Joanny Koroniewksiej skończyła 14 lat. Na urodzinach w Hiszpanii pojawił się niespodziewany gość

Bogusław Linda mógł zagrać u boku Meryl Streep. Na drodze do realizacji tych planów stanęły ówczesne władze
Fot. PAP/Afa Pixx/Krzysztof Wellman

Meryl Streep
Fot. Jack Mitchell/Getty Images

Meryl Streep
Fot. Samir Hussein/WireImage

Bogusław Linda
Fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.