Agata Trzebuchowska, co robi po Idzie?
Fot. Steve Granitz/WireImage
Z ŻYCIA GWIAZD

Co po roli w oscarowej Idzie robi Agata Trzebuchowska? Spełniła jedno ze swoich marzeń

Nie chce być jednak aktorką. Zrezygnowała z wielu propozycji ról

Rafał Kowalski 19 stycznia 2021 13:52
Agata Trzebuchowska, co robi po Idzie?
Fot. Steve Granitz/WireImage

Rolę w Idzie dostała przez zupełny przypadek. W znanej warszawskiej kawiarni Agatę Trzebuchowską dojrzała jedna z klientek – Małgorzata Szumowska. Reżyserka wiedziała, że jej kolega Paweł Pawlikowski poszukuje do dużej roli kogoś o urodzie 28-latki. Przekazany do baristy numer do Szumowskiej trafił wkrótce w ręce studentki, a dalszą historię wielkiego sukcesu Agaty Trzebuchowskiej i filmu o Idzie Lebenstein znamy już wszyscy. Co dziś robi odtwórczyni tej znakomitej roli?

Agata Trzebuchowska – co dziś robi? Dlaczego nie chce być aktorką?

Przykład 28-letniej artystki pokazuje, że naprawdę wszystko może się zdarzyć. Agata Trzebuchowska dała sobie szansę na sukces i na podany numer telefonu wysłała – zgodnie z prośbą – swoje zdjęcie. „Następnie dostałam zaproszenie do Łodzi po tym, jak skończył się oficjalny casting. […] Musiałam wtedy powiedzieć kilka zdań o sobie i pamiętam, że wymsknęło mi się, że nie chcę być aktorką”, mówiła w Wysokich Obcasach odtwórczyni roli Idy, która choć była na wszystkich najważniejszych galach na świecie, a jej udział w oscarowym filmie został doceniony przez krytyków, to nie chce wiązać przyszłości z graniem. Nie przekonała jej – jak zdradziła 7 lat temu - nawet propozycja do roli Waif w Grze o Tron

Agata Trzebuchowska w filmie Ida
Fot. Everett Collection / Everett Collection/EAST NEWS

W jednym z wywiadów Agata Trzebuchowska podkreśliła, że od wielu lat stara się kształcić w wielu kierunkach tak, by nie zamykać się na jeden zawód. Miało w tym pomóc nieprofilowanego liceum czy Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na UW. „studiowałam trochę kulturoznawstwa, socjologii, historii sztuki i Artes Liberales. Czyli wszystko i nic. Studia w moim przypadku to nie przygotowanie do zawodu, tylko raczej beztroski czas samorozwoju i badania różnych możliwości. Myślę, że przez całe życie robię wszystko, żeby się nie profilować”, opowiadała 28-latka w wywiadzie dla Urody Życia dodając, że nie lubi dzielić swojego życia na to przed Idą i po.

Ciężko jednak nie zauważyć, że to właśnie po sukcesie filmu, Agata Trzebuchowska zdecydowała się studiować reżyserię w Szkole Wajdy. Pasja do tworzenia ekranowych historii rozkwitła na tyle, że artystka spełniła jedno ze swoich marzeń – została reżyserką. Po kilku latach wie już dokładnie, co w tej profesji jest dla niej najważniejsze. „Relacja z operatorem. Przy moim pierwszym shorcie chciałam pracować z dziewczyną. Wiedziałam, że jest ich strasznie mało w tym zawodzie. Trafiłam na Zuzę - wtedy Pydę, teraz już Kernbach. Zrobiłyśmy razem dwie rzeczy: Rytm- krótką etiudę dla Szkoły Wajdy - oraz Skwar, który pisałam i reżyserowałam z moim partnerem Mateuszem Pacewiczem”, mówiła w Wysokich Obcasach Agata Trzebuchowska. Krótkometrażowy Skwar był nawet nominowany do Nagrody Głównej Festiwalu Sundance 2017.

Dwa lata temu głośno było też o innym filmie  wyreżyserowanym przez odtwórczynię roli Idy. „Pustostan” to film o kobiecie, która decydując się na pozostanie w opustoszałym domu, przyjmuje nową perspektywę na swoje życie. Podglądając bliskich i sąsiadów, tak naprawdę zwraca się ku samej sobie. W codziennych rytuałach rozpoznaje małe decyzje, które doprowadziły ją do obecnego punktu. […] To wyjście poza siebie i przyjrzenie się sobie cudzymi oczami wydało mi się uniwersalną fantazją i wdzięcznym motywem do filmowej eksploracji”, opowiadała Agata Trzebuchowska o produkcji, która walczyła o uznanie krytyków na Festiwalu w Gdyni czy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Rhode Island.

Agata Trzebuchowska nowe zdjęcia
Fot. Artur Zawadzki/REPORTER

Gwiazda Idy nie ukrywa, że wiele lekcji pobrała, podglądając na planie swojego mistrza – Pawła Pawlikowskiego. „Lekcja reżyserii u Pawła była niezastąpiona. To niezwykły twórca, z wielkim wyczuciem, ciekawością drugiego człowieka. Każdy na planie to wyczuwał. To nie jest facet, który coś narzuca. Ma swoją wizję, ale pozostaje otwarty na drugą stronę. Słucha. Jest uważny i spokojny”, zdradziła 28-latka w jednym w wywiadów.

Codzienność Agaty Trzebuchowskiej można też podglądać na jej Instagramie. Aktorka i reżyserka dużo w  czasie ostatniego roku podróżowała. Odwiedziła między innymi Wyspy Kanaryjskie i Islandię. Brała też udział w Strajku Kobiet. Mamy nadzieję, że zebrane wspomnienia i doświadczenia zaowocują kolejną produkcją utalentowanej 28-latki. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.