Kadr z filmu Mój przyjaciel smok 1
Fot. Materiały prasowe/ The Walt Disney Company Polska
ZE ŚWIATA FILMU

10 najlepszych filmów o smokach – magiczny ranking w świecie fantasy

Emocjonująca podróż po historii kina w poszukiwaniu mitycznych stworzeń

Anna Galuhn 30 maja 2023 10:58
Kadr z filmu Mój przyjaciel smok 1
Fot. Materiały prasowe/ The Walt Disney Company Polska

Filmy ze smokami przeznaczone są dla widza w każdym wieku. Niebanalne animacje będą przyjemną rozrywką dla całej rodziny, z kolei thrillery fantasy zainteresują dorosłego widza. Na uznanie zasługują ekranizacje słynnych powieści M. Ende czy Tolkiena, a także pomysłowe adaptacje ilustrowanych książek – pełne wartkiej akcji i dobrego humoru.

Spis treści:

Miejsce 10: Eragon (2006), czyli baśniowa opowieść o Smoczych Jeźdźcach

Film familijny w reżyserii Stefena Fangmeiera powstał na motywach powieści Christophera Paoliniego. Młody Eragon (Ed Speleers) znajduje w lesie dziwny, niebieski kamień. Planuje sprzedać znalezisko za sporą sumę pieniędzy, ale nie może znaleźć kupca. Wkrótce okazuje się, że jest to jajo smoka. Chłopak wychowuje zwierzę w ukryciu. Wie, że fantastyczne stworzenia w obecnych czasach nie są bezpieczne. 

Zgodnie z obawami głównego bohatera wiosce pojawiają się zakapturzeni Ra'zacowie, którzy chcą przejąć smoka. Na szczęście Eragonowi i Saphirze, bo tam ma na imię jego skrzydlaty przyjaciel, udaje się uciec. W podróży towarzyszą im rezolutny wojownik, Brom (Jeremy Irons) i elfka, Arya (Sienna Guillory). Chłopak postanawia zostać Jeźdźcem Smoków. Ma zamiar pokonać złego króla Galbatorixa i przywrócić legendę o tych szlachetnych wojownikach.

Ocena na Filmwebie: 5,3.

Miejsce 9: Władcy ognia (2002) – film katastroficzny o smokach zagrażających ludzkości 

Thriller w reżyserii Roba Bowmana rozgrywa się w przyszłości, w 2084 roku. Nieopatrznie 12–letni Quinn budzi mityczne zwierzę z wiecznego snu. W ciągu 20 lat bestia i jej potomstwo niszczą Ziemię. Przy życiu pozostaje tylko garstka ocalałych, którzy ukrywają się w ruinach zamczyska. Dorosły Quinn (Christian Bale) jest szefem straży i walczy ze smokami. Jednak szanse na pokonanie potężnych bestii z każdym dniem maleją. 

Sytuacja jest dramatyczna do czasu, gdy pojawia się pewny siebie Denton Van Zan (Matthew McConaughey). Bezpardonowy Amerykanin twierdzi, że zna sposób na ocalenie ludzkości.

Ocena na Filmwebie: 6,2.

Zobacz także: Filmy o końcu świata – TOP 10

Miejsce 8: Mój przyjaciel smok (2016) – fantastyczna opowieść o przyjaźni z wielkim zielonym stworzeniem

To kolejny w rankingu film familijny, tym razem w reżyserii Davida Lowery'ego. Fabuła opowiada o chłopcu, który przed laty zaginął w lesie. Okazuje się, że Pete (Oakes Fegley) przeżył w trudnych warunkach tylko dzięki przyjaźni ze smokiem.

Dzieciaka znajduje Grace (Bryce Dallas Howard), córka miejscowego rzeźbiarza (Robert Redford). Postanawia mu pomóc, a tym samym poznaje dużego i włochatego smoka o imieniu Elliott. Tym samym legendy, które niejednokrotnie opowiadał jej ojciec, okazują się prawdą.

Ocena na Filmwebie: 6,6.

Miejsce 7: Raya i ostatni smok (2021) – animowana baśń o życiu w zgodzie z latającymi stworzeniami

W uroczej bajce Disneya poznajemy wojowniczkę Rayę, która postanawia przywrócił ład w swoim królestwie. Wydawać by się mogło, że czasy, w których smoki i ludzi żyli razem, minęły bezpowrotnie. Jednak podobno gdzieś jeszcze można odnaleźć ostatnie żyjące zwierzę, które jest w stanie pokonać Druuny – tajemnicze istoty zamieniające ludzi w kamienie. 

Tytułowej bohaterce udaje się odnaleźć smoczycę Sisu, co daje nadzieję na odmianę niesprawiedliwego losu. Jednak czy smok jest w stanie ponownie zaufać człowiekowi? Czy stanie u boku dzielnej Rai w walce ze złem?

„Raya i ostatni smok” to emocjonująca opowieść o współpracy pomimo wyraźnych różnic i życiu w zgodzie. Momenty wartkiej akcji przeplatają chwile wytchnienia, w których możemy lepiej przyjrzeć się sylwetkom nowych bohaterów. Film otrzymał Złotą Szpulę za montaż dźwięku.

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Miejsce 6: Ostatni smok (1996) – średniowieczna legenda o złym władcy i mądrym smoku

Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji film Roba Cohena ożywia średniowieczne legendy. Jego akcja rozgrywa się w Anglii u schyłku X wieku. Królewski syn, Einon, zostaje ciężko ranny w wyniku buntu chłopskiego. Zrozpaczona królowa prosi o pomoc sędziwego smoka o imieniu Draco. Ten zgadza się uratować następcę tronu. Odstępuje królewiczowi połowę swego serca, ale pod jednym warunkiem. Oczekuje obietnicy, że książę w przyszłości będzie dobrym władcą.

Jednak dorosły Einon (David Thewlis) jest równie okrutny jak jego ojciec. Dlatego Bowen (Dennis Quaid), który miał dopilnować, aby książę postępował zgodnie ze starym kodeksem rycerskim, odwraca się od niego. W akcie rozgoryczenia i zemsty postanawia zabić wszystkie smoki. W końcu dociera do ostatniego, który jeszcze pozostał na Ziemi. Postanawia ocalić zwierzę, zawierając z nim układ.

W 1997 r. „Ostatni smok” otrzymał nagrodę na festiwalu Saturny jako najlepszy film fantasy. W oryginalnej wersji smok Draco mówi głosem Seana Connery'ego. 

Ocena na Filmwebie: 7,2.

Zobacz także: Filmy o rycerzach – przegląd najnowszych produkcji

Miejsce 5: Niekończąca się opowieść (1984) – jedna z najpiękniejszych baśni wszech czasów

„Niekończąca się opowieść” w reżyserii Wolfganga Petersena oparta jest na powieści Michaela Ende o przygodach młodego Bastiana (Barret Oliver) w wyobrażonym świecie książki. Główny bohater, uciekając przed prześladującymi go kolegami, chowa się w księgarni. Znajduje tam ilustrowaną powieść, dzięki której przenosi się do magicznej krainy o nazwie Fantazja.

Okazuje się, że Bastian jest jedyną osobą, która może uratować królestwo przed Pustką. W podróży towarzyszą mu wojownik Atreyu (Noah Hathaway) i smok o imieniu Falkor (Alan Oppenheimer). Nieśmiały chłopak w świecie Fantazji staje się mężnym rycerzem, który z odwagą stawia czoła przeciwnościom losu.

W kolejnych latach powstały kontynuacje:

  • Niekończąca się opowieść II: Następny rozdział (1990) – film w reżyserii George'a Millera. Tym razem Bastian (Jonathan Brandis) musi stawić czoła intrygom złej czarownicy,

  • Niekończąca się opowieść III: Ucieczka z krainy Fantazji (1994) – film w reżyserii Petera MacDonalda o kolejnych przygodach Bastiana (Jason James Richter). W tej części do Fantazji trafia też jego szkolny oprawca, Slip (Jack Black). 

Ocena na Filmwebie: 7,3.

Miejsce 4: Zaklęty w smoka (2015) – rosyjski romans fantasy

Główna bohaterka, Mirosława (Maria Poezhaeva) zostaje porwana przez smoka w dzień swojego ślubu. Od teraz żyje zamknięta w kamiennej twierdzy, a jej głównym towarzyszem jest tajemniczy chłopak o imieniu Arman (Matvey Lykov). 

Film w reżyserii Indara Dzhendubaeva zachwyca baśniowym klimatem. Jest także świetną opowieścią o kobiecie, które ucieka przed przeznaczeniem. Fabuła luźno nawiązuje do powieści Mariny i Siergieja Diaczenko „Rytuał”.

Ocena na Filmwebie: 7,5.

Miejsce 3: Hobbit. Pustkowie Smauga (2013) – druga część trylogii, w której Bilbo Baggins walczy ze smokiem

W tej części dobrze znany nam hobbit Bilbo Baggins zmierza do Samotnej Góry w towarzystwie 13 krasnoludów. Po drodze czeka ich szereg wyzwań, z czego największym jest starcie z ognistym smokiem – Smaugiem. Celem wyprawy jest odzyskanie skradzionych przez niego skarbów i ziemi.

Film „Hobbit: Pustkowie Smauga” w reżyserii Petera Jacksona rozgrywa się w świecie „Władcy Pierścieni” i spełnia oczekiwania fanów pod względem malowniczej scenografii i efektów specjalnych. Fabuła oparta jest na krótkiej powieści Tolkiena pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. 

W produkcji wykorzystano technikę mocap, która polega na przechwytywaniu naturalnych ruchów aktora i aplikowaniu ich na bohaterów stworzonych komputerowo. Dzięki temu w sposobie poruszania się Smauga możemy zobaczyć talent aktorski Benedicta Cumberbatcha.  

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Miejsce 2: Jak wytresować smoka (2010) – film animowany w świecie wikingów

Fabuła animacji DreamWorks przenosi nas do świata znanego z nordyckich wierzeń. Co prawda polowanie i zabijanie smoków nikogo tu nie dziwi, jednak chłopiec o imieniu Czkawka wcale nie ma ochoty z nimi walczyć. Wątłej postury młodzieniec wbrew oczekiwaniom ojca nie zapowiada się na mężnego wojownika. W szkole walki nie idzie mu najlepiej. Co więcej młody wiking jest przerażony egzaminem końcowym, podczas którego trzeba będzie zabić smoka.

Pewnego dnia spacerując po lesie Czkawka spotyka zagubione zwierzę. Początkowo jest nieufny wobec stworzenia, które zieje ogniem. Jednak szybko okazuje się, że smok nie ma złych zamiarów. Chłopak nadaje mu imię Szczerbatek, konstruuje siodło i uczy się na nim latać. 

Film „Jak wytresować smoka” został pozytywnie przyjęty przez widzów i krytyków. Świadczą o tym liczne nagrody, m. in. na festiwalu filmów animowanych Annie (2011) czy Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (2010). Ta zabawna i motywująca produkcja została opisana również w zestawieniu filmów o wikingach.

W 2014 i 2019 r. powstały kontynuacje oraz krótkometrażowa edycja świąteczna.

Ocena na Filmwebie: 7,9.

Miejsce 1: Spirited Away. W krainie Bogów (2001) – nieoczywista historia w świecie mitologii japońskiej

Japońskie anime w reżyserii Hayao Miyazakiego opowiada o dziewczynce o imieniu Chihiro, która przez ciekawość rodziców trafia do świata duchów. Dorośli po spożyciu jedzenia przeznaczonego dla Bogów zamieniają się w świnie, więc główna bohaterka zostaje sama. Na szczęście na drodze spotyka Haku, który staje się jej przewodnikiem po nieznanej krainie.

Początkowo Haku przybiera postać chłopca, ale wkrótce okazuje się, że także potrafi zamieniać się w smoka. Jest synem potężnej bogini Yubaby – bogatej właścicielki łaźni, która włada najwyższą magią. Dziewczyna zostaje tam na służbie, zyskując w zamian nowe imię San.

Film otrzymał kilkanaście ważnych nagród na międzynarodowych festiwalach, w tym Złotego Niedźwiedzia, Oscara i cztery nagrody Annie (wszystkie w 2003 r.). W polskim dubbingu głosu Chihiro użyczyła Joanna Jabłczyńska.

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Pozostałe filmy o smokach poza top 10 – co jeszcze warto obejrzeć?

Dla fanów kina fantasy przygotowaliśmy kilka dodatkowych propozycji. To filmy, w których fantastyczne zwierzęta nie zawsze odgrywają główną rolę, ale są one ważne dla fabuły. Tytuły podajemy w kolejności chronologicznej:

  1. Shrek (2001) – pełna inteligentnego humoru opowieść o ogrze, który wyrusza do lorda Farquaada, aby odzyskać należne mu prawa do ziemi. W oryginalnym dubbingu: Mike Myers, Eddie  Murphy i Cameron Diaz.  

  2. Opowieści z Ziemiomorza (2006) – japońskie anime w reżyserii Gorō Miyazakiego (syn Hayao). W filmie mag o imieniu Ged ma znaleźć sposób na ratunek dla świata, którego kres zwiastują pojawiające się smoki,

  3. Łowcy smoków (2008) – animowany film przygodowy, w którym niezdarni łowcy – Lian Chu, Gwizdo i Hektor na prośbę odważnej Zoé podejmują się walki z Pożeraczem Świata. Reżyseria: Guillaume Ivernel i Arthur Qwak,

  4. Monster Hunter (2020) – fantastyczny film akcji na podstawie gry komputerowej, w którym grupa wyspecjalizowanych żołnierzy walczy z potężnymi stworzeniami. Reżyseria: Paul W. S. Anderson,

  5. Smok mojego taty (2022) – film animowany o chłopcu, który ucieka z miasta na Dziką Wyspę. Elmer poznaje tam smoka i prawdziwą przyjaźń. Reżyseria: Nora Twomey,

  6. Smok życzeń (2021) – film animowany produkcji amerykańsko–chińskiej, w którym główny bohater Din w towarzystwie smoka wyrusza na poszukiwanie zaginionej przyjaciółki z dzieciństwa, Liny. Reżyseria: Chris Appelhans,

  7. Mortal Kombat (2021) – film akcji o krwawych turniejach na podstawie popularnej gry komputerowej. Reżyseria: Simon McQuoid. 

Wideo

Nie umiał wstać z łóżka, odzyskał sprawność po 8 latach. Michał Figurski szczerze o wyjściu z choroby

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.