KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Co jada królowa Elżbieta II? Znamy tajemnice królewskiego jadłospisu

Weronika Kostyra 3 kwietnia 2017 16:30
Królowa Elżbieta II
Fot. Getty Images

W XXI wieku życie najbardziej znanej rodziny królewskiej wciąż budzi ogromne zainteresowanie. Najważniejsza postać, czyli królowa Elżbieta II, jest nadal jej najbardziej tajemniczą członkinią. Wiele szczegółów dotyczących życia królowej jest pilnie strzeżoną tajemnicą. A ona sama jest wzorem klasy i dyskrecji – przez lata panowania nie wywołała żadnego skandalu i nie wyjawia żadnych informacji nie związanych z pełnioną przez nią funkcją.

Dieta królowej Elżbiety II

Informacje wydostają się z pałacu Buckingham inną drogą. Królewski szef kuchni Darren McGrady, który gotuje dla królowej od 15 lat, wyjawił ostatnio, o co najczęściej prosi władczyni i co najbardziej lubi. Sekretem jej niezmiennej od lat sylwetki jest regularne jedzenie niewielkich porcji. Królowa nie narzuca sobie jednak wielu ograniczeń. Stara się jedynie unikać makaronu, ziemniaków i czosnku.

Na śniadanie królowa jada zazwyczaj płatki, tost z dżemem pomarańczowym lub od czasu do czasu jajecznicę lub jajka po benedyktyńsku. Elżbieta II nie lubi wprowadzać zmian do swojego trybu życia i zazwyczaj jest od lat wierna tym samym potrawom. Na jej lunch składa się zazwyczaj grillowana ryba lub kurczak z warzywami. Królowa bardzo lubi m.in. szpinak, a także świeże sałatki i owoce. Nadworny kucharz zdradził, że Elżbieta je banany w specyficzny sposób: odcina jego końce, przekraja go wzdłuż, po czym kroi na małe plasterki i je widelcem.

Monarchini preferuje dania proste i lekkostrawne, nie lubi za to czosnku, więc kucharz nie dodaje go do potraw. Zgodnie z zaleceniami unika też cebuli i surowego mięsa. Odstępstwem od kuchennych ograniczeń są dwie słabości królowej - słodycze i drinki. Królowa tak bardzo lubi czekoladowy tort biszkoptowy, że zabiera go nawet w swoje podróże po kraju i codziennie zjada jeden cienki kawałek. Nie stroni także od alkoholu – jej ulubionym trunkiem jest gin oraz drinki na jego bazie, a także szampan.

Królowa Elżbieta II
Fot. Instagram

O piątej po południu królowa wypija obowiązkową dla Brytyjczyków herbatę Earl Grey (produkowanej specjalnie dla niej przez markę Twinings), ale bez mleka i cukru. Zazwyczaj jest podawana w towarzystwie ciasteczek lub innych słodkości albo małych kanapek w kształcie ośmiokątów.

Królowa osobiście zatwierdza menu dla dworu. Ciekawostką jest, że robi to między innymi w konkretnym celu - sprawdza, czy potrawy nie są ciężkostrawne lub nieznanie i czy nie spowodowałyby wzrostu temperatury jej ciała lub niestrawności. Elżbieta II nie chce by nieoczekiwane dolegliwości dopadły ją np. podczas publicznego wystąpienia.

Zobacz także: Nieznana pasja Elżbiety II! Nie uwierzycie, co monarchini robi w wolnym czasie

Wideo

Jak nosić najmodniejszy kolor lata?

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Gwiazdami numeru są Grzegorz Krychowiak i Celia Jaunat. Zobacz, co jeszcze w nowej VIVIE!