Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku, aby chroniły przed koronawirusem?

Co należy robić po zdjęciu maski?

Redakcja VIVA! 16 kwietnia 2020 11:30
Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Od 16. kwietnia wychodząc na ulicę, trzeba chronić okolice ust oraz nosa. Można to zrobić za pomocą chustki lub maseczki, którą możemy kupimy w aptekach i niektórych sklepach. Na rynku dostępne są maski jedno- i wielorazowego użytku. Te drugie cieszą się dużo większym zainteresowaniem, ponieważ po upraniu można założyć je po raz kolejny. Jak prać maseczkę ochronną, aby została prawidłowo zdezynfekowana i nie była siedliskiem bakterii oraz wirusów? Po powrocie do domy maseczkę należy od razu zdjąć (nie kłaść na blat, stół lub biurko!) i uprać. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, przygotuj pojemnik - puszkę, szczelne pudełko, a nawet foliowy woreczek, w którym będziesz przechowywać noszone maski aż do momentu pranie.

Jak prać maski ochronne w pralce?

Podczas prania należy zachować ostrożność - maski najlepiej włożyć do pralki używając przy tym rękawiczek jednorazowych. Temperatura powinna być wyższa niż 60 stopni Celsjusza, a optymalny czas to około 45 minut. Warto skorzystać z programu do bawełny, jeśli pralka taki posiada. Maski powinno się prać osobo, absolutnie nie mieszając z innymi rzeczami - ubraniami lub bielizną. Taki sposób odkażania zużytych maseczek jest dobry zwłaszcza, kiedy raz na jakiś czas pierzemy zebrane wcześniej maseczki. W przypadku pojedynczych sztuk to wyjście może okazać się mało ekonomiczne. Dlatego świetną alternatywą jest pranie ręczne.

Jak ręcznie uprać maseczkę ochronną?

Maski należy wrzucić do miski, która na co dzień nie jest używana i zalać wrzącą wodą. Opcjonalnie można dodać detergent, świetnie sprawdzi się ten do bawełny. Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza, jednak pranie ręczne nieco różni się od tego w pralce. Nie mamy do dyspozycji programów lub profesjonalnego wirowania. Dlatego po zalaniu gorącą wodą zużytych maseczek odczekaj chwilę i upierz je „w rękach” używając płynu do mycia naczyń lub mydła. Następnie ułóż maseczkę na ręczniku i pozwól jej wyschnąć.

Po wyschnięciu maseczek bez względu na to czy były prane ręcznie czy w pralce, wyprasuj je pod możliwie najwyższą temperaturą. Następnie spryskaj płynem na bazie alkoholu, aby dodatkowo je zdezynfekować. Czyste maski ochronne trzymaj w specjalnie wydzielonym miejscu - w szufladzie, pojemniku lub pudełku.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Główny Inspektorat Sanitarny (@gis_gov_pl)

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…