Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE
O TYM SIĘ MÓWI

Jak prać maseczki wielokrotnego użytku, aby chroniły przed koronawirusem?

Co należy robić po zdjęciu maski?

Redakcja VIVA! 16 kwietnia 2020 11:30
Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Od 16. kwietnia wychodząc na ulicę, trzeba chronić okolice ust oraz nosa. Można to zrobić za pomocą chustki lub maseczki, którą możemy kupimy w aptekach i niektórych sklepach. Na rynku dostępne są maski jedno- i wielorazowego użytku. Te drugie cieszą się dużo większym zainteresowaniem, ponieważ po upraniu można założyć je po raz kolejny. Jak prać maseczkę ochronną, aby została prawidłowo zdezynfekowana i nie była siedliskiem bakterii oraz wirusów? Po powrocie do domy maseczkę należy od razu zdjąć (nie kłaść na blat, stół lub biurko!) i uprać. Jeśli nie możesz tego zrobić od razu, przygotuj pojemnik - puszkę, szczelne pudełko, a nawet foliowy woreczek, w którym będziesz przechowywać noszone maski aż do momentu pranie.

Jak prać maski ochronne w pralce?

Podczas prania należy zachować ostrożność - maski najlepiej włożyć do pralki używając przy tym rękawiczek jednorazowych. Temperatura powinna być wyższa niż 60 stopni Celsjusza, a optymalny czas to około 45 minut. Warto skorzystać z programu do bawełny, jeśli pralka taki posiada. Maski powinno się prać osobo, absolutnie nie mieszając z innymi rzeczami - ubraniami lub bielizną. Taki sposób odkażania zużytych maseczek jest dobry zwłaszcza, kiedy raz na jakiś czas pierzemy zebrane wcześniej maseczki. W przypadku pojedynczych sztuk to wyjście może okazać się mało ekonomiczne. Dlatego świetną alternatywą jest pranie ręczne.

Jak ręcznie uprać maseczkę ochronną?

Maski należy wrzucić do miski, która na co dzień nie jest używana i zalać wrzącą wodą. Opcjonalnie można dodać detergent, świetnie sprawdzi się ten do bawełny. Koronawirus ginie w temperaturze 60 stopni Celsjusza, jednak pranie ręczne nieco różni się od tego w pralce. Nie mamy do dyspozycji programów lub profesjonalnego wirowania. Dlatego po zalaniu gorącą wodą zużytych maseczek odczekaj chwilę i upierz je „w rękach” używając płynu do mycia naczyń lub mydła. Następnie ułóż maseczkę na ręczniku i pozwól jej wyschnąć.

Po wyschnięciu maseczek bez względu na to czy były prane ręcznie czy w pralce, wyprasuj je pod możliwie najwyższą temperaturą. Następnie spryskaj płynem na bazie alkoholu, aby dodatkowo je zdezynfekować. Czyste maski ochronne trzymaj w specjalnie wydzielonym miejscu - w szufladzie, pojemniku lub pudełku.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Główny Inspektorat Sanitarny (@gis_gov_pl)

Koronawirus
Fot. Adobe Stock

Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.