Xymena Borowiecka, Marta Cieplak 11 maja 2017 10:30
1/7
Kosmetyki wegańskie
Copyright @Fotolia
1/7

Dbasz o zwierzęta i nie wyobrażasz sobie, żeby kosmetyki, które stosujesz były na nich testowane i zawierały w sobie składniki pochodzenia zwierzęcego? Szukaj produktów przeznaczonych specjalnie dla wegan! Są bardzo bezpieczne dla skóry i uczulają zdecydowanie rzadziej niż te tradycyjne.

 

Bezpieczne dla Ciebie i dla... zwierząt

 

Określa się je jako produkty cruelty-free. Na ich etykiecie nie znajdziesz żadnych komponentów pochodzenia zwierzęcego. Posiadają certyfikaty ekologiczne, których symbole zamieszczane są na opakowaniach. To nie tylko oznaczenia przyznawane przez światowe organizacje, takie jak PETA czy NAVS, ale również, od 2011 roku przez Fundację VIVA!

Pamiętaj jednak, że wegańskie nie zawsze oznacza ekologiczne! Jeśli przy produkcji używa się konserwantów niedozwolonych w produktach ekologicznych, ale niebędących odzwierzęcymi, to peeling czy szampon będą nadal przyjazne dla wegetarian i wegan.

Jak to działa?
By zagęścić kosmetyk, najczęściej używa się żelatyny spożywczej, pozyskiwanej z kości. Podobne właściwości żelujące ma pektyna z jabłek. Jeśli jednak potrzebne jest rozrzedzenie kosmetyku, bez obaw można posłużyć się oliwą z oliwek i odstawić łój wołowy.

Tego się wystrzegaj! Bezpieczne zamienniki
W kremach przeciwzmarszczkowych głównymi składnikami są kolagen i elastyna, czyli białka odzwierzęce. Na szczęście można je bez trudu zastąpić ekstraktem z alg lub krwawniku.

Podobnie jest przypadku keratyny, brutalnie pozyskiwanej z ptasich pazurów. W naturalnych szamponach i odżywkach wymieniana jest na rumianek i aloes.
 
Lanolina, czyli wosk zwierzęcy, to popularny komponent przy produkcji aptecznych kremów do pielęgnacji. Niestety, to tłuszcz odzwierzęcy pozyskiwany od lam, królików czy owiec. Zamiast niej doskonale sprawdza się olejek z arniki górskiej.

 

Polecamy też: Nie daj plamy! Dowiedz się, jak poprawnie stosować samoopalacze

 

Gdzie kupić wegańskie produkty?
Wszędzie! :) Nie musisz szukać specjalnych sklepów. Wystarczy, że uważnie przeczytasz skład kosmetyku na opakowaniu lub zrobisz przed zakupami mały research w internecie. W drogeriach stacjonarnych i internetowych znajdziesz masę polskich marek, które w swojej polityce firmy uwzględniają zakaz stosowania odzwierzęcych dodatków.

Czy wyjątkowe składniki determinują wysoką cenę?
Mit! Wszystko zależy od jakości wykorzystanych składników. Przekłada się to oczywiście na cenę. By kosmetyki były wystarczająco dobrymi odpowiednikami, wcale nie trzeba wydawać dużych pieniędzy.

Trzeba tylko dobrze poszukać lub po prostu wybrać którąś z naszych propozycji!

 

2/7
kokosowym Vegan Friendly, BIELENDA, 14,99 zł
Copyright @mat.prasowe
2/7

3/7
Szampon wygładzający ze skrzypem i lnem, ZIELONE LABORATORIU M, 48 zł
Copyright @Materiały prasowe
3/7

4/7
Delikatny żel do mycia twarzy, ARBONNE, 83 zł
Copyright @Materiały prasowe
4/7

5/7
Odżywka do włosów cienkich i wypadających Plumping Rinse, KEVIN MURPHY, 133 zł
Copyright @Materiały prasowe
5/7

6/7
Żel pod prysznic, ORIGINAL SOURCE, 11,90 zł
Copyright @Materiały prasowe
6/7

7/7
Naturalny dezodorant z formułą wybielającą dla kobiet, EARTH SALT, 17,99 zł
Copyright @Materiały prasowe
7/7

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.