VIVA! Tylko u nas

Top 5 kosmetyków detoksykujących, które ochronią skórę przed smogiem

Marta Cieplak 14 listopada 2017 14:30

Kobieta z piękną skórą
Fot. Fotolia

Dziś Dzień Świeżego Powietrza! To najlepszy moment by nie tylko zastanowić się jak zadbać o środowisko, ale także jak chronić naszą skórę przed smogiem. Dlatego wybraliśmy dla ciebie najlepsze kosmetyki anti-pollution dostępne na rynku – kremy, maski, toniki i żele oczyszczające.

 

Smog wrogiem skóry

Czym jest smog? To mieszanina drobinek i pyłków zawieszonych w powietrzu. Zawiera m.in.: PM2,5 oraz PM10, czyli niebezpieczne dla naszej skóry drobiny o średnicy mniejszej niż 2,5 oraz 10 mikrometrów (są na tyle małe, że mogą wnikać przez pory skóry), dwutlenek azotu, tlenek węgla, ozon, metale ciężkie oraz drobiny sadzy węglowej. W Polsce zanieczyszczenie powietrza jest ogromne. Plasujemy się na niechlubnym drugim miejscu wśród krajów Unii europejskiej.

A jaki wpływ na skórę ma smog? Przede wszystkim odpowiada za szybsze starzenie się, choroby skóry (m.in. AZS, egzemę, trądzik i zaczerwienienia), zaburza cykl odnowy komórkowej, zwiększa wydzielanie sebum, a nawet może prowadzić do rozwoju nowotworów.

"Jak pokazują badania, osoby, które żyją na obszarach z wysokim poziomem zanieczyszczenia, mają skórę w gorszym stanie niż te, które mieszkają na mniej zanieczyszczonych terenach, przy stosowaniu podobnej pielęgnacji. A to oznacza, że skóra, która żyje w smogu szybciej się starzeje", mówi dr Joanna Suseł z Centrum Wellderm.

Już ta jedna wypowiedź eksperta powinna być dla nas alarmująca! Co więc robić, jakie kosmetyki wybierać, by jak najlepiej chronić się przed zgubnym działaniem zanieczyszczonego powietrza? Oto nasze rady:

 • Przede wszystkim po powrocie do domu jak najszybciej zmyj makijaż, a wraz z nim wszelkie zanieczyszczenia. Posłuchaj rad dermatologów i umyj twarz dwa razy jak robi to m.in. Kim Kardashian. To sprawdzony sposób na skórę czystą jak łza.
 • Po oczyszczeniu stonizuj skórę, by wyrównać jej pH i przygotować ją na działanie składników aktywnych zawartych w kolejnych kosmetykach, których użyjesz.
 • W czasie alertów smogowych (które będą teraz niestety coraz częstsze) koniecznie dwa lub trzy razy w tygodniu nakładaj na skórę maskę oczyszczającą, na przykład z duża zawartością węgla, który przyciąga jak magnes wszelkie zanieczyszczenia.

  Wypróbuj w codziennej pielęgnacji: Tonik Anti-pollution 360 AOX (NATURATIV), 56 zł; carbo-gel oczyszczający Oxygen Detox z aktywnym węglem i ziemią okrzemkową (MINCER),
  24 zł i maske oczyszczającą z węglem aktywnym City Block Purifying Charcoal Mask (CLINIQUE), 126 zł.

   
 • Na wieczór stosuj kremy typu anti-pollution z dużą ilością antyoksydantów, a na noc silnie odżywcze i natłuszczające. Bo im silniejsza bedzie bariera hydrolipidowa skóry, tym bardziej będzie ona odporna na działanie smogu.

  Kremy detoksykujące Flos-Lek i Yves Rocher
  Fot. materiały prasowe
  Polecamy szczególnie: Krem hydro-naprawczy Anti-pollution  (FLOS-LEK), 26 zł oraz krem naprawczo-ochronny Elixir Jeunesse (YVES ROCHER), 62 zł.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.