Fot. instagram.com
O TYM SIĘ MÓWI

Dziś świętujemy Światowy Dzień Scrabble!

Zobacz, czego jeszcze nie wiesz o słynnej planszówce!

Ksenia Krasko 13 kwietnia 2021 11:27
Fot. instagram.com

Scrabble to prosta, ale niezwykle wciągająca gra planszowa, znana i uwielbiana na całym świecie!  To wspaniałe połączenie nauki i rozrywki. Gra uczy nas nie tylko nowych słówek, ale też spostrzegawczości, rozwija wyobraźnię i motywuje do wykorzystywania nadarzających się okazji. Gra w Scrabble powstała w 1931 roku, a jej pomysłodawcą był architekt Alfred Butts. Założeniem gry jest losowanie pojedynczych liter i układanie z nich słów na planszy, dlatego całość przypomina znaną nam wszystkim krzyżówkę. Wartość punktowa to również zasługa Buttsa – ustalił ją, obliczając częstotliwość występowania liter na stronie tytułowej gazety New York Times.

Zobacz też: Jak spędzać czas w domu podczas kwarantanny, aby się nie nudzić?

Dziś dzień kultowej gry planszowej Scrabble

Butts przez długi czas próbował zainteresować swoim pomysłem kilka najsłynniejszych wytwórni gier planszowych, ale wszystkie odrzuciły ją jako zbyt… nudną. Grę zaczęto sprzedawać w 1946 roku pod nazwą Lexiko, jako produkt spółki założonej przez Buttsa i Jamesa Brunota, który produkował planszówkę własnoręcznie. W 1948 roku prawa do gry nabyła firma Selchow & Righter, i uruchomiła masową produkcję pod nazwą Scrabble.

Do śmierci Alfreda Buttsa w 1993 roku na całym świecie sprzedano ponad 100 mln egzemplarzy gry! Światowy Dzień Scrabble obchodzimy właśnie w dzień urodzin wynalazcy.

Kto gra w scrabble?

Jedną z największych fanek Scrabble jest… Królowa Elżbieta! Do gry przyznaje się również Barack Obama – były prezydent USA nie ukrywa, że uwielbia w ten sposób się relaksować. Polscy politycy też lubią pogłówkować: Donald Tusk często grywa z żoną, a Marek Borowski swoją przygodę z grą rozpoczął w latach 70., na własnoręcznie zrobionej planszy. Zawodowym scrabblistą, zarejestrowanym w Polskiej Federacji Scrabble’a był również Grzegorz Miecugow, wielki fan planszówki.

Przy Scrabble relaksują się też gwiazdy show-biznesu – Taylor Swift, Justin Timberlake, Jessica Biel, Brad Pitt, Jennifer Aniston, Sting, Grażyna Zielińska, Joanna Osyda, Małgorzata Pieczyńska… Królowa popu – Madonna – przyznała nawet, ze podczas jednej ze światowych tras koncertowych grała co wieczór w Scrabble z ówczesnym mężem Guyem Ritchie, i bardzo nie lubiła przegrywać.

Czytaj również: Tak Anna i Robert Lewandowscy spędzają wolny czas. Zobaczcie 10 najzabawniejszych zdjęć pary!

Jak widzisz, Scrabble są dla wszystkich – bez względu na miejsce i czas gry, wiek czy status grających! Pozytywne emocje, zdrowa rywalizacja i rozwijanie wyobraźni to najlepsze cechy, jakich możemy oczekiwać od gry planszowej. Scrabble pozwalają zapomnieć o przyziemnych sprawach i przenieść się do świata, w którym liczy się każde słowo!  

Fot. Materiały Prasowe

TAGI #scrabble

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…