czarny kot, piątek 13-tego
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Dzisiaj piątek 13-tego! Czy ten dzień rzeczywiście przynosi pecha?

Piątek jak każdy inny, a może coś więcej...

Agata Zych 13 stycznia 2023 10:30
czarny kot, piątek 13-tego
Fot. Adobe Stock

Dziś przypada piątek 13-tego! Mamy nadzieję, że nie wstaliście lewą nogą? Piątek 13-tego nie zdarza się często, zaledwie do trzech razy w roku. Statystyki mówią jednak same za siebie - to dzień, w którym chcąc nie chcąc Polacy wierzą w przesądy. W tym dniu wielu z nas zachowuje wzmożoną czujność i baczniej obserwuje otoczenie.

ZOBACZ TAKŻE: Perły – czy naprawdę przynoszą pecha? 

Jaka jest historia przesądu - piątek 13-tego?

Piątek 13-tego powszechnie uznawany był za pechowy w krajach anglojęzycznych, francuskojęzycznych i portugalskojęzycznych. Kultura ta rozpowszechniła się również w krajach skandynawskich i słowiańskich. Legenda głosi, że przesąd ma swój początek w roku 1307, kiedy król Filip IV Piękny zarzucił templariuszom herezję i skazał na śmierć. W rzeczywistości był to kłamliwy zarzut, a władca chciał w ten sposób pozbyć się swoich wierzycieli. Przekonanie o pechu z jakim wiąże się data piątek trzynastego pojawiło się dopiero na początku XX wieku.

Piątek13-tego
Fot. Adobe Stock

Na co należy uważać w piątek 13-tego?

W pierwszej kolejności należy wystrzegać się kichania i kąpieli. Nie należy również ubierać nowej koszuli, sukienki czy bielizny. Wszyscy młodzi przedsiębiorcy, nie powinni dzisiaj zaczynać interesów i podpisywać wiążących umów. Nie warto również wprowadzać się do nowego domu, mieszkania, czy kupować samochodu. Amatorzy ogrodnictwa potwierdzą również, że to nie jest dobry dzień na sadzenie drzew czy kwiatów. Pamiętajmy, pechowa jest przede wszystkim sama liczba 13. Oprócz niej, w piątek trzynastego powinniśmy uważać na czarne koty na drodze, oraz na to aby nie oglądać się za siebie. Ten gest jest uważany za zły znak w wielu kulturach. Generalnie wskazana jest wszelka ostrożność. Uważajmy również na lustra i małe lusterka w kosmetyczkach. Jego zbicie zwiastuje 7 lat nieszczęścia, szczególnie w piątek trzynastego! Warto pamiętać, żeby w piątek 13-tego nie wstawać z łóżka lewą nogą. Niektórzy uważają, że nie jest to też dobra data na zawieranie związków małżeńskich...

ZOBACZ TAKŻE: Przesądy o przeprowadzce: co robić, aby do nowego mieszkania wnieść szczęście?

Najbardziej interesujące przesądy, o których również warto wiedzieć?

Nie otwieraj parasola w domu - Otwieranie parasola w domu ma przynosić pecha. Historyczne księgi pełne są przykładów, gdy takie zachowanie powodowało wypadki. W starożytnym Rzymie kobieta otworzyła parasol, a jej dom się zawalił. Jest też opowieść o brytyjskim księciu, który przyjął dwa parasole od króla i zmarł w ciągu kilku miesięcy. Ten zabobon możemy traktować podobnie jak przypadek z drabiną: pamiętajmy, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Nie składaj życzeń urodzinowych przed terminem - Świętowanie i składanie życzeń w okazji urodzin z wyprzedzeniem przynosi pecha. To rosyjski przesąd!

Nie umieszczaj dwóch luster naprzeciwko siebie - W Meksyku istnieje przesąd, że ustawiając lustra naprzeciw siebie otwierają się drzwi dla diabła.

Nie gwiżdż w pomieszczeniach - zabronione jest gwizdanie w pomieszczeniach, ponoć ten dźwięk przywołuje demony.

Ochroni cię czerwona wstążka - Czerwony kolor, to magiczny kolor, który odgania zło. Wiązanie kokardki, koniecznie czerwonej na wózku i przy łóżeczku dziecka ma zapewnić, że nikt nie rzuci na niemowlaka uroku.

Czy Wy też znacie jakieś zaskakujące przesądy? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.