Jak ubrać choinkę?
Fot. Adobe.Stock.com
Magiczne święta

Twoja choinka może żyć również po świętach! Co możesz z nią zrobić?

Nie wyrzucaj jej na śmietnik!

Redakcja VIVA! 21 grudnia 2019 12:25
Jak ubrać choinkę?
Fot. Adobe.Stock.com

Na początku XX wieku wybór był jeden, tylko choinka żywa, najlepiej samodzielnie przywieziona z lasu. Na wsiach wierzono nawet, że przyniesienie choinki do domu miało cechy kradzieży obrzędowej: gospodarz rankiem w Wigilię udawał się do lasu, a wyniesiona z niego choinka czy gałęzie, „ukradzione” innemu światu, za jaki postrzegany był las, miały przynieść złodziejowi szczęście. Tradycja przynoszenia żywego drzewa do domu być może ma swe korzenie w praktykowanym dawniej stawianiu w czasie adwentu przystrojonego drzewka w przedsionku kościoła. Z czasem poglądy ulegały zmianie. W latach 60. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zaczęły być popularne choinki zrobione z aluminium, wymyślono również choinkę z włosia zwierzęcego barwioną na zielono. Wraz z nowymi pomysłami wytworzyły się dwie grupy społeczne - zwolennicy choinki żywej oraz ci którzy preferowali choinkę sztuczną. Jaką decyzję podjąć w dobie, kiedy każde drzewo jest na wagę złota? Mamy dla Was kilka propozycji!

Księżna Kate choinka
Fot. Getty Images

Wypożycz choinkę na Święta Bożego Narodzenia 2019

Prosta sprawa! Nie kupuj choinki tylko ja wypożycz. W większych miastach są już miejsca, w których możesz wypożyczyć drzewko, a po świętach po prostu je oddać. Takie drzewka są specjalnie przygotowane, zakorzenione więc mogą służyć kilka sezonów. Wystarczy, że poszukasz takich wypożyczalni w Internecie, niektóre proponują nawet z dostawą do domu!

Oddaj choinkę do ZOO

W ogrodach zoologicznych drzewka znajdują wiele zastosowań. Dlatego jeśli uważasz, że twoje drzewko nie ma resztek ozdób i igliwie jest jeszcze żywe, zawieź je do ZOO, na pewno znajdzie tam swoje miejsce. Wcześniej skontaktuj się z obsługą ZOO, może podadzą więcej szczegółów!

Zasadź swoją choinkę w ogrodzie

Może masz ogród, w którym znajdzie się jeszcze miejsce na drzewo? Podaruj swojej choince drugie życie i zasadź ją po świętach. Pamiętaj, że musi puścić korzenie, dlatego podlewaj ją regularnie. Możesz mieć pewność, że korzenie będą w odpowiednim stanie. Taka choinka będzie żyć razem z Tobą, przez długie lata.

Recykling

Zainteresuj się recyklingiem choinek, żywe drzewka mogą być wykorzystane przy produkcji ekologicznego paliwa. Wystarczy po świętach śledzić tablice ogłoszeniowe lub lokalne portale, na pewno pojawią się informacje na ten temat. Potem wystarczy już tylko dostarczyć choinkę na miejsce zbiórki.

Powodzenia! 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.