Dlaczego i jak można im pomóc?

Katarzyna Sielicka 24 lutego 2018 13:00

Co ma wspólnego orangutan z czekoladą? Wydawałoby się, że nic, a właśnie bardzo wiele. Najnowsze badania dowodzą, że w ostatnich latach zginęło ok. 100 tysięcy tych wspaniałych małp człekokształtnych. Głównie dlatego, że lasy w których żyją wycinane są od uprawę palm olejowych. Pozyskiwany z tych palm olej znajdziemy m.in. w czekoladzie. W ochronę orangutanów na całym świecie angażują się miliony osób w tym celebrytów. W Polsce z bezmyślnym używaniem oleju palmowego walczy między innymi Martyna Wojciechowska, która napisała nawet książkę dla dzieci zatytułowaną „Happy szczęśliwy orangutan z Borneo”.

Więcej na temat zagrożonych orangutanów przeczytacie w naszej galerii. 

1/5
Orangutany
Copyright @Adobe.Stock.com
1/5

Olej palmowy to najpopularniejszy bo najtańszy używany obecnie tłuszcz spożywczy. Jest wszędzie - w gotowych ciastach i daniach, słodyczach, chipsach. Aby go pozyskać na Borneo i Sumatrze masowo wycina się lub wypala deszczowe lasy, w których żyją orangutany.

2/5
Orangutany
Copyright @Adobe.Stock.com
2/5

Pozbawione domu zwierzaki masowo giną. Jeśli to się nie zmieni wkrótce gatunek może przestać istnieć.
Światowa kampania uświadamiająca zagrożenie jakie niesie ze sobą używanie oleju palmowego przyniosła już pierwsze efekty.

3/5
Orangutany
Copyright @Adobe.Stock.com
3/5

Wiele firm produkujących żywność zaczęło oznaczać na opakowaniu jakiego  oleju użyto. Jeśli czytamy, że olej jest certyfikowany znaczy to, że został wyprodukowany w sposób przyjazny lasom deszczowym a co za tym idzie - zwierzętom.

4/5
Orangutany
Copyright @Adobe.Stock.com
4/5

Nazwa „orangutan” oznacza w miejscowym języku „leśny człowiek”. Orangutany to niezwykle inteligentne i wrażliwe zwierzęta - jedne z najbliższych człowiekowi. Niektóre badania mówią, że dorosły orangutan ma inteligencję na poziomie 10-letniego dziecka.

5/5
Orangutany
Copyright @Adobe.Stock.com
5/5

Jak można im pomóc? Niedawno z okazji Światowego Dnia Oleju Palmowego głos w tej sprawie zabrała ponownie Martyna Wojciechowska. „wszystkie małpy człekokształtne są zagrożone wyginięciem, przy czym orangutany są zagrożone krytycznie”, napisała. „Unikajmy produktów zawierających olej palmowy albo kupujmy te z olejem certyfikowanym.Każdy z nas chce pomóc chronić te niewinne zwierzęta - czytajmy etykiety”, apeluje Martyna.

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Aktorka żyje eko, chce zmieniać i chronić świat! „Nabrudziliśmy, musimy posprzątać, to nasz obowiązek. Albo zginiemy”, mówi MAJA OSTASZEWSKA. Antropolożka, wykładowczyni. Jak być matką, uczyła się od… szympansów - JANE GOODALL. TOMASZ MICHNIEWICZ: „W masowym wydaniu turystyka jest niszczycielską siłą, za co biorę częściową odpowiedzialność”, mówi. A także: słoni jest coraz mniej, coraz częściej rodzą się bez słoniowych ciosów. Czy można im skutecznie pomóc? W świecie zwierząt: Ferenstein-Kraśko, Sarapata, Zgrabczyńska, Olbrychscy, Tuszyńska, Urbańska, Jemioł, Dowbor… Zwierzęta są dla nich jak rodzina.