Zobacz galerię ,,najsmaczniejszych" zdjęć na Instagramie

Marta Baran 28 marca 2019 15:15

Żelki to chyba jedne z najbardziej lubianych słodyczy na świecie! Czy jest jakaś osoba, która potrafi się im oprzeć? Dziś jest to nawet niewskazane, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Żelków.

Historia żelków

Pierwsza receptura powstała prawie 160 lat temu i składała się z połączenia cukru, żywicy z drzewa akacjowego oraz owoców. W latach 60. XIX wieku przysmak był już produkowany na masową skalę pod nazwą ,,jelly babies". Dopiero w 1922 roku powstały pierwsze żelki w kształcie kultowego misia, które wymyślił Hans Rlegel Bonn - założyciel manufaktury słodyczy Haribo. Kształt, który został wymyślony przez niemieckiego cukiernika był inspirowany cyrkowymi przedstawieniami - dlatego kształt przypomina tańczącego misia. Firma Haribo zaczęła cieszyć się prawdziwą sławą od 1945 roku, kiedy przejęli ją synowie założyciela. Jest to jedna z popularniejszych marek na całym świecie, która utrzymała się do dziś. 

Żelki o ,,dziwnych" smakach

Jak można się domyślić, obecne żelki dostępne w sklepach nieco różnią się od tych pierwszych. Trzeba przyznać, że słodycze nie należą do najzdrowszych, jednak od czasu do czasu można sobie na nie pozwolić. Dziś w sklepach mamy niezliczone kształty żelków. Inną wtórującą formą na rynku są kultowe Jelly Bean - jak sama wskazuje, kształtem przypominają fasolki. Mają przeróżne smaki, nie tylko te słodkie - o smaku pasty do zębów, trawy, popcornu i wiele innych!

Żelki mają fanów na całym świecie! Są uwielbiane nie tylko przez dzieci – dorośli też nie potrafią odmówić sobie chwili przyjemności. Na swoim Instagramie udowadnia to Patrycja Rygusiak, uczestniczka 7. edycji programu MasterChef!

Żelki to jedne z bardziej fotogenicznych słodyczy, dlatego przygotowaliśmy dla Was ,,słodką" galerię, na której widok nabierzecie ogromnego apetytu! 

1/5
Copyright @INSTAGRAM @lolliandpops
1/5

Dziś Międzynarodowy Dzień Żelków.

2/5
Copyright @INSTAGRAM @lolliandpops
2/5

Pierwszy przepis na te słodycze powstał prawie 160 lat temu!

3/5
Copyright @INSTAGRAM @lolliandpops
3/5

Słynne żelki w kształcie misia zostały zaprojektowane przez Hansa Rlegela Bonna.

4/5
Copyright @INSTAGRAM @lolliandpops
4/5

Dziś możemy kupić te słodkości w przeróżnych wzorach....

5/5
Copyright @INSTAGRAM @lolliandpops
5/5

... oraz przeróżnych wariantach smakowych, na przykład słonego karmelu bądź pasty do zębów!

Wideo

Byli małżeństwem przez 3 lata. Oto historia miłości Agnieszki i Piotra Woźniak-Staraków

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Macierzyństwo dało mi poczucie sensu. Teraz patrzę na synka i myślę: Gośka, przecież to on jest twoją przyszłością”, mówi MAŁGORZATA KOŻUCHOWSKA. GOŁDA TENCER i DAWID SZURMIEJ. Matka i syn. Co jest podstawą ich wyjątkowej relacji i historycznej misji? CATHERINE DENEUVE – gwiazda, która zawsze była sobą. STAN BORYS i ANNA MALEADY – wszystko, co robią „z powodu miłości” do siebie.