Biała trufla 2019
Fot. Instagram/blackcowsg
O tym się mówi

Biała trufla z północy Włoch, została sprzedana za pół miliona złotych!

Trafi do Hongkongu!

Redakcja VIVA! 12 listopada 2019 17:31
Biała trufla 2019
Fot. Instagram/blackcowsg

W niedzielę na zamku w Grinzane Cavour w Piemoncie we Włoszech, odbyła się dwudziesta aukcja trufli. Aukcja miała miejsce 10 listopada i co ciekawe, była transmitowana online. O największe okazy walczyli koneserzy z Singapuru, Hongkongu i Moskwy. Organizatorom wydarzenia, które odbywa się corocznie już od 20 lat, udało się zebrać imponującą sumę ponad 4,4 mln euro na cele charytatywne. Najważniejszym wydarzeniem aukcji była licytacja białej trufli. Ceniony przez kucharzy grzyb ważył ponad kilogram. Jak donosi serwis Line Today, Trifola d'Alba, bo tak jest nazywana biała odmiana tego grzyba, po 19 rundach licytacji, powędrowała do restauratora z Hongkongu. Truflę sprzedano za 120 tys. euro, czyli ponad pół miliona złotych. Była to najwyższa od 12 lat cena w corocznej aukcji. Co ciekawe, pies, który znalazł truflę, również był obecny podczas aukcji.

Dlaczego biała trufla to towar coraz bardziej pożądany na świecie?

W dniach kulminacji zbiorów trufli we Włoszech poinformowano, że z biegiem lat jest ich coraz mniej. Eksperci tłumaczą, że jest to wina zmian klimatycznych, a także w dużym stopniu - dzików niszczących teren, gdzie rosną białe trufle. Z ich powodu poszukiwacze i znawcy tych cennych grzybów ogłosili wręcz stan alarmowy.

Dziki, które kopią w ziemi, wbrew temu, co wiele osób mogłoby sądzić, nie przepadają specjalnie za truflami, ale stanowią poważne zagrożenie zarówno dla tych rosnących naturalnie, jak i dla ich upraw - wyjaśnił ekspert Gilberto Bragato.
 

Podkreślił, że problem ten nasilił się szczególnie w ostatnim czasie w związku ze wzrostem populacji dzików. Według specjalistów, cytowanych przez włoskie media, niemożliwe jest oszacowanie strat w zbiorach trufli, wywoływanych przez zwierzęta. Pewne jest natomiast, że od lat 70. zeszłego wieku zbiory spadły w kraju o połowę. Mniej jest także trufli w tym roku, co jest rezultatem zmian klimatycznych - niemal całkowitego braku opadów deszczu we wrześniu i wyższych niż dotąd temperatur w październiku. Ciekawe co wydarzy się na licytacji w przyszłym roku. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Join us for an intimate exploration of white truffles at Sette Bello! 🍴 𝒲𝒽𝒾𝓉𝑒 𝒯𝓇𝓊𝒻𝒻𝓁𝑒 & 𝒲𝒾𝓃𝑒 𝒟𝒾𝓃𝓃𝑒𝓇 is Back! Sunday, December 8th 2019 6pm-9pm Tickets are now on sale! Ticket Information: $175 per person includes Truffle Dinner with Wine Pairing 🍷 $125 per person Truffle Dinner (without wine pairing) Guests may also RSVP to the dinner for $50.00 to reserve seat. Tickets are limited and on sale now, but won't last long, get yours before they're gone! 👆Click Get Tickets in Bio. @settebelloftl For more information: (954) 351-0505 Guests will enjoy a multi-course menu highlighting these precious gems of Italian culinary heritage prepared by Chef Franco with fine wine pairings. 🍷 • • • #WhiteTruffle #Truffle #TruffleDinner #Wine #WinePairings #SetteBelloFTL #SetteBello #winedinner #specialevent #winepairing #italian #restaurant #italian #december #finedining #dinner #thingstodo #southflorida #fortlauderdale #pompano #ftlauderdale

Post udostępniony przez Sette Bello Ristorante (@settebelloftl)

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA o macierzyństwie, życiu „żony czekającej”, artystycznych planach oraz recepcie na miłość i szczęście. Plus niezwykła sesja w Dubaju. DOROTA POMYKAŁA:  laureatka FF Tribeca 2022 w Nowym Jorku, zdobywczyni Orła 2023 za najlepszą główną rolę kobiecą. Kobieta enigma. Przed nami odsłania swoją duszę. KRZYSZTOF ZANUSSI: mistrz kina moralnego niepokoju wyznaje: „Tych filmów już nie nakręcę…”.  MIKA URBANIAK: wychowana przez dwójkę legendarnych artystów – Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka wbrew pozorom nie miała życia usłanego różami…