alfabet braille'a
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Louis Braille: człowiek, który odmienił życie osobom niewidomym!

Obchodzimy dziś Światowy Dzień Braille'a

Gabriela Łaskowska 4 stycznia 2019 10:34
alfabet braille'a
Fot. STOCK ADOBE

Osoby niewidome łatwego życia nie mają. Wykonanie jakiejkolwiek czynności jest dla nich trudnym zadaniem. Jeszcze na początku XIX wieku niewidomi nie byli w stanie pisać, ponieważ nie istniał system, który by im to umożliwił. Wtedy pojawił się ktoś, kto całkowicie odmienił ich życie.

Louis Braille również łatwego życia nie miał. W dzieciństwie spotkała go tragedia, która na zawsze zmieniła jego losy. Poznaj historię twórcy alfabetu Braille'a!

Kim był Louis Braille?

Louis Braille urodził się 4 stycznia 1809 roku we Francji. Był czwartym dzieckiem Simon-René Braille’a i jego żony, Monique. Jego ojciec był rzemieślnikiem, a matka zajmowała się na co dzień domostwem. Państwo Braille posiadało duże gospodarstwo, więc dzieci od najmłodszych lat były angażowane w różne prace domowe. Pewnego razu mały Louis skaleczył się w oko podczas prac w warsztacie ojca. Miał wtedy 3 lata. Wdało się zakażenie, które po jakimś czasie przeszło również na drugie oko, co poskutkowało całkowitą utratą wzroku. 

Louis, mimo ślepoty, nadal brał udział w pracach domowych. Alfabetu nauczył się przez zmysł dotyku - dłonią rozpoznawał kształty liter, utworzonych z gwoździ. Po jakimś czasie trafił do szkoły dla niewidomych w Paryżu, w której nauczali najwybitniejsi pedagodzy. W wieku 10 lat Braille nauczył się czytać z wypukłych liter. Jednak nie istniał wtedy żaden system umożliwiający niewidomym pisanie. 

Pewnego razu szkołę, do której uczęszczał Louis, odwiedził emerytowany kapitan Charles Barbier de la Serre. Opowiedział on dzieciom m.in. o systemie korespondencji, którą stosowano w wojsku. Miała umożliwić on komunikację między żołnierzami w całkowitej ciemności. Oparty był na 12 wypukłych punktach. System ten stał się inspiracją dla Louisa do stworzenia własnego alfabetu, którym mogliby posługiwać się niewidomi. 

W wieku 16 lat Louis zaczął opracowywać podstawy swojego alfabetu dla osób niewidzących. A już kilka lat później, w roku 1829 ogłosił zasady wymyślonego przez siebie pisma. Choć pomysł był bardzo innowacyjny, konieczne były poprawki, nad którymi Braille pracował przez następnych kilka lat. Pierwszą książkę w systemie Braille’a wydano już w 1837 roku. 

Louis Braille zmarł w 1852 roku na gruźlicę. 

Alfabet Braille’a

Cały system liter Braille’a oparty jest na tzw. znaku tworzącym. Składa się on z sześciu punktów, ułożonych w dwóch kolumnach - w każdej są 3 punkty. Za jego pomocą jesteśmy w stanie zapisać aż 63 znaki. Obecnie znamy różne odmiany tego pisma - istnieje rodzaj matematyczny, chemiczny, fizyczny i muzyczny. 

Alfabet Braille’a jest obecnie najpopularniejszym pismem dla niewidomych na świecie. Co ciekawe, tak naprawdę jedynie 10% niewidomych osób posługuje się nim! System, stworzony przez Louisa, nie jestem jedynym alfabetem dla niewidomych. Istnieją jeszcze: alfabet Williama Moona, Wilhelma Kleina i New York Point, które choć mniej popularne, również są w użytku.  

alfabet braille'a
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDA GESSLER o tym, jak mała Nena – „wnuczka jak z bajki”, córka Lary, odmieniła jej życie. Skandalistka PARIS HILTON – seksnagrania, narkotykowe i alkoholowe ekscesy, liczni kochankowie i… czwarte zaręczyny. ANDRZEJ KOSMALA o KRZYSZTOFIE KRAWCZYKU: „Był wojownikiem i walczył do końca”, mówi najbliższy przyjaciel i menedżer zmarłego artysty. EWELINA WOJDYŁO I JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI – „Niebezpiecznie oczytana polonistka” i autor kultowej powieści „Samotność w sieci” zdradzają kulisy swojej miłości. W cyklu EXTRA: Wizjoner street artu, antyartysta, którego prace kosztują krocie, niczym współczesny Zorro zawładnął zbiorową wyobraźnią. Jednym słowem BANKSY.