Zobacz, gdzie mieszka prezydent!

Redakcja VIVA! 15 maja 2019 14:57

Pałac Prezydencki to jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych w Warszawie. Jest niezwykle istotnym miejscem nie tylko w znaczeniu politycznym, ale także społecznym, a obecnie jest oficjalną rezydencją prezydenta Andrzeja Dudy. Poznajmy historię tego miejsca i zajrzyjmy do środka!

Jak wygląda środek Pałacu Prezydenckiego?

Budowa Pałacu Prezydenckiego zaczęła się w XVII wieku. Z założenia miała to być dwupiętrowa rodzinna posiadłość, z wielkim ogrodem, prowadzącym wprost na brzeg Wisły. Jednak pierwszy projekt budynku nie utrzymał się – przejmowany przez kolejnych właścicieli, wciąż się zmieniał. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku stał się oficjalną siedzibą premiera i rządu. Podczas II Wojny Światowej służył jako placówka społeczno-kulturalna Niemców w Warszawie. Urządzono w nim luksusowy hotel i restaurację, a także kasyno, i to uratowało go od zburzenia.

W latach 90. Pałac Prezydencki przeszedł kolejny gruntowny remont. Obecnie głowa państwa wraz z rodziną ma do wykorzystania około 200 metrów kwadratowych powierzchni – gabinet, sypialnię, łazienkę i małą kuchnię. To tu urzędował Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, a Bronisław Komorowski wybrał Belweder.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl)

Wnętrza Pałacu Prezydenckiego są dość zróżnicowane – znajdują się tu zarówno bardzo bogato urządzone sale, jak i skromniejsze, ale przytulne pomieszczenia, i każde z nich zasługuje na uwagę. Zaglądamy do środka!  

1/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
1/5

Ciekawi Cię, jak wygląda Pałac Prezydencki? Możesz go zobaczyć po uprzednim uzgodnieniu terminu! Zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut.

2/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
2/5

Jadalnia

To tutaj odbywają się uroczyste przyjęcia z przedstawicielami innych krajów.

3/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
3/5

Sala Rokoko

Ta sama zwana jest inaczej „damska” – nie bez powodu! Podczas oficjalnych wizyt spotykają się tu pierwsze damy, a poza tym swoich gości przyjmuje tu Pani Prezydentowa. Sala nie jest duża, ale bardzo przytulna.

4/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
4/5

Sala Kolumnowa

To jedno z najważniejszych i największych pomieszczeń w Pałacu Prezydenckim. Odbywa się tu m.in. wręczanie nominacji sędziowskich i profesorskich, oraz powoływanie i odwoływanie członków Rady Ministrów.

5/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
5/5

Sala Biała

To bardzo istotne miejsce w Pałacu! Prezydent przyjmuje tu głowy obcych państw, składające oficjalne wizyty w Polsce.

Wideo

Poznaj wyjątkowe nowości Avon na wiosnę 2020!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ADAMOWICZ, EGURROLA, FIGURA, GOLCOWIE, KUSZYŃSKA, SOYKA, NIEDENTHAL… w osobistych wspomnieniach o bliskich ich sercu miejscach. Według DOMINIKI KULCZYK świat zmieni tylko „czuła rewolucja”? Ważny głos w sprawie wykluczenia kobiet. „Wciąż mnie zaskakuje” – profesor JERZY BRALCZYK o języku polskim. W sentymentalną PODRÓŻ do nadbałtyckich kurortów zabierają nas m.in. CIERNIAK-MORGENSTERN, RODOWICZ, IWASZKIEWICZ.