Zobacz, gdzie mieszka prezydent!

Redakcja VIVA! 8 lipca 2020 19:57

Pałac Prezydencki to jeden z najpopularniejszych punktów turystycznych w Warszawie. Jest niezwykle istotnym miejscem nie tylko w znaczeniu politycznym, ale także społecznym, a obecnie jest oficjalną rezydencją prezydenta Andrzeja Dudy. Czy zastąpi go tam Rafał Trzaskowski? O tym przekonamy się po drugiej turze wyborów w niedzielę, a teraz poznajmy historię tego miejsca i zajrzyjmy do środka!

Jak wygląda środek Pałacu Prezydenckiego?

Budowa Pałacu Prezydenckiego zaczęła się w XVII wieku. Z założenia miała to być dwupiętrowa rodzinna posiadłość, z wielkim ogrodem, prowadzącym wprost na brzeg Wisły. Jednak pierwszy projekt budynku nie utrzymał się – przejmowany przez kolejnych właścicieli, wciąż się zmieniał. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku stał się oficjalną siedzibą premiera i rządu. Podczas II Wojny Światowej służył jako placówka społeczno-kulturalna Niemców w Warszawie. Urządzono w nim luksusowy hotel i restaurację, a także kasyno, i to uratowało go od zburzenia.

W latach 90. Pałac Prezydencki przeszedł kolejny gruntowny remont. Obecnie głowa państwa wraz z rodziną ma do wykorzystania około 200 metrów kwadratowych powierzchni – gabinet, sypialnię, łazienkę i małą kuchnię. To tu urzędował Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Lech Kaczyński, a Bronisław Komorowski wybrał Belweder.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Prezydent RP Andrzej Duda (@prezydent_pl)

Wnętrza Pałacu Prezydenckiego są dość zróżnicowane – znajdują się tu zarówno bardzo bogato urządzone sale, jak i skromniejsze, ale przytulne pomieszczenia, i każde z nich zasługuje na uwagę. Zaglądamy do środka!  

1/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
1/5

Ciekawi Cię, jak wygląda Pałac Prezydencki? Możesz go zobaczyć po uprzednim uzgodnieniu terminu! Zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut.

2/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
2/5

Jadalnia

To tutaj odbywają się uroczyste przyjęcia z przedstawicielami innych krajów.

3/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
3/5

Sala Rokoko

Ta sama zwana jest inaczej „damska” – nie bez powodu! Podczas oficjalnych wizyt spotykają się tu pierwsze damy, a poza tym swoich gości przyjmuje tu Pani Prezydentowa. Sala nie jest duża, ale bardzo przytulna.

4/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
4/5

Sala Kolumnowa

To jedno z najważniejszych i największych pomieszczeń w Pałacu Prezydenckim. Odbywa się tu m.in. wręczanie nominacji sędziowskich i profesorskich, oraz powoływanie i odwoływanie członków Rady Ministrów.

5/5
Pałac Prezydencki
Copyright @East News
5/5

Sala Biała

To bardzo istotne miejsce w Pałacu! Prezydent przyjmuje tu głowy obcych państw, składające oficjalne wizyty w Polsce.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.