Wkrótce zostanie całkowicie zalane przez wodę

Marta Baran 28 lutego 2020 18:30

Hasenkeyf to starożytne miasteczko znajdujące się na wschodzie Turcji. Co ciekawe jego historia sięga aż 12 tysięcy lat wstecz, jednak to ostatnie miesiące, kiedy można je w ogóle zobaczyć. Miasto jest zalewane przez rzekę i powoli znika na oczach całego świata. Poziom wody rośnie w gigantycznym tempie pokrywając obszary zasiedlane przez ludzi. Co do tego doprowadziło? W 1997 roku powstała zapora Ilisu (czwarta co do wielkości w Turcji) na rzece Tygrys, która początkowo miała za zadanie wspomóc zapotrzebowanie na energię w pobliskich prowincjach Batman, Mardin, Diyarbakır, Siirt i Şırnak. Już na samym początku projekt budził wiele kontrowersji wśród mieszkańców. Wygląda na to, że ziściły się największe obawy i ogromna tama doprowadziła do zalania oraz zniszczenia między innymi miasta Hasenkeyf.

Od października ubiegłego roku mieszkańcy powoli opuszczają miasto, zadbano też o przeniesienie cennych obiektów zabytkowych, które pamiętają czasy Rzymian, Mongołów oraz prehistorycznych osadników. Jednak historycznych budynków nie uda się odratować. W ostatnim czasie poziom wody w sztucznym zbiorniku zaczął się podwyższać w zaskakująco szybkim tempie - według doniesień około 15 cm dziennie. Póki co niektóre budynki nie uległy jeszcze zniszczeniu, jednak jest to kwestia czasu. Jak szacują specjaliści, wiosną 2020 roku miasto całkowicie zniknie. Koniecznie zobaczcie aktualne zdjęcie miasta, które dokładnie przedstawiają sytuację Hasenkeyf.  

1/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
1/7

Miasto Hasenkeyf swoją historia sięga aż 12 tysięcy lat.

2/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
2/7

Niestety wiosną tego roku miasto całkowicie zniknie pod wodą.

3/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
3/7

Poziom wody w sztucznym zbiorniku podnosi się w ekspresowym tempie.

4/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
4/7

Udało się przenieść cenne obiekty, które pamiętają czasy Rzymian, Mongołów oraz prehistorycznych osadników.

5/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
5/7

Hasenkeyf musieli również opuścić mieszkańcy.

6/7
O co chodzi?
Copyright @EAST NEWS
6/7

Już same zdjęcia wyglądają wstrząsająco.

7/7
O co chodzi?
Copyright @STOCK ADOBE
7/7

A tak historyczne miasteczko wyglądało jeszcze przed zalaniem.

TAGI #Turcja

Wideo

Zobaczcie 12 najgorętszych trendów na wiosnę 2020!

Akcje

Polecamy

Top

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Ciąża Małgosi to ukoronowanie tego, o co walczyliśmy”, mówi RADOSŁAW MAJDAN i nie ukrywa, że z powodu epidemii on i jego żona są pełni obaw. LESZEK MILLER z wnuczką MONIKĄ o tym, jak dziś wygląda ich życie po bolesnej stracie syna i ojca. Legendarny aktor WITOLD SADOWY niedawno skończył sto lat i zdobył się na niezwykle szczere wyznanie. „Widziałam, jak czai się śmierć” – ELISABETH REVOL wspomina ostatnie chwile z TOMKIEM MACKIEWICZEM podczas wspinaczki na Nanga Parbat.