wiecznie zielone rośliny
Fot. STOCK ADOBE
STYL ŻYCIA

Dzięki tym roślinom będziesz cieszyć się kolorowym ogrodem przez cały rok!

Obchodzimy dziś Dzień Wiecznie Zielonych Roślin

Gabriela Łaskowska 19 grudnia 2018 16:02
wiecznie zielone rośliny
Fot. STOCK ADOBE

Krajobraz jesienno-zimowy kojarzy nam się ze śniegiem i szarością - głównie ze względu na drzewa, które zrzucają liście na zimę. A przecież nie wszystkie rośliny tracą swój kolor w tym okresie. W Polsce do tej grupy roślin wliczają się wszystkie rośliny iglaste. Ale nie tylko. Z okazji Dnia Wiecznie Zielonych Roślin przedstawiamy najpopularniejsze przykłady roślin, które pozwalają nam cieszyć się ich pięknem przez wszystkie miesiące w roku. 

Chcesz zatrzymać nieco koloru w swoim ogrodzie zimą? Wprowadź do niego te rośliny. Dzięki nim będziesz mógł cieszyć się żywym ogrodem przez cały rok!

Wiecznie zielone rośliny

Tuja

To jeden z najpopularniejszych roślin, które widujemy w polskich ogrodach. Z reguły występuje w postaci żywopłotu. Jej pielęgnacja nie jest wymagająca. Lubi żyzne gleby i nie wymaga częstego podlewania - zdecydowanie lepiej jest dawać im wodę rzadko, a obficie. Podczas wykonywania tej czynności powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nie polewać wodą całej rośliny, tylko glebę. Tuje powinny stać w nasłonecznionym miejscu lub lekko zacienionym. Powinno zwrócić się uwagę na ich regularne nawożenie. 

Jałowiec

To kolejny przykład rośliny, która nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Dobrze znoszą wysokie i niskie temperatury, a także rosną nawet w słabych glebach. Nie za bardzo przeszakdzają im zanieczyszczenia powietrza i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Nie wymagają szczególnego nawożenia, ani podlewania. Nie trzeba ich również specjalnie ochraniać przed zimnem. Niektóre odmiany jałowca rosna na tyle wolno, że nie wymagają one również częstego podcinania. 

Ostrokrzew

To bardzo świąteczna roślina, ze względu na swoje kolory. Ma czerwone rośliny i ciemnozielone listki, które są w charakterystycznym, ostrym kształcie. Jest średnio odporny na mrozy, dlatego poleca się przykrycie go agrowłókniną na zimę. Lubi wilgotne gleby i nasłonecznione miejsca. Dobrze znosi miejskie zanieczyszczenia.

Bukszpan

Jest rośliną liściastą, która swój zielony kolor utrzymuje przez cały rok. Ma dosyć małe wymagania jeśli chodzi o uprawę. Lubi nasłonecznione miejsca, ale dobrze znosi również cień. Co roku dobrze jest dodać mu nawozu do gleby, a dwa razy w roku trzeba go podciąć. Przy sadzeniu trzeba pamiętać o tym, aby zachować odpowiednie odstępy pomiędzy krzewami, ze względu na to, że mocno się rozrastają. Można je sadziś i przesadzać przez cały rok, poza zimą. 

Berberys

Jest średnio wymagający krzew. Wyróźnia się granatowymi owocami i źółtopomarańczowymi kwiatami, które zdobią go przez cały rok. Bardzo lubi nasłonecznione miejsca i żyzną glebę. Nie wymaga regularnego podcinania, za to trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu, szczególnie w cieplejsze dni. Dobrze znosi mrozy i trudne warunki. Po zimie dobrze jest wyciąć suche gałązki.  

Jałowiec

wiecznie zielone rosliny
Fot. STOCK ADOBE

Bukszpan

wiecznie zielone rosliny
Fot. STOCK ADOBE

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?