Witaj w świecie Macieja Zienia

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 5 października 2021 09:58

Jesteśmy w Paryżu. Przechadzamy się wąskimi, klimatycznymi uliczkami, stąpamy po przepięknych historycznych posadzkach, wpatrujemy się w spokojne wody Sekwany. Oddychamy historią i powietrzem pełnym dekadencji. Pijemy kawę w Café de Flores, croissanty jemy w Les Deux Magots, śpimy w legendarnym hotelu Costes, zwiedzamy Luwr i Musée d'Orsay. Podczas tygodnia mody idziemy na pokaz haute couture.

Właśnie, w końcu Paryż nie bez powodu nazywany jest światową stolicą mody. Wszyscy wyglądają tu jednocześnie jakby byli wyjęci z żurnala i jakby dopiero co wstali z łóżka. Ta nonszalancja i nieostentacyjna elegancja to znak rozpoznawczy Francuzów, a szczególnie Francuzek. Nienagannie ubrane, pełne klasy i wdzięku, z włosami w delikatnym nieładzie, nienoszące make-upu, z wyjątkiem wyrazistej czerwonej szminki na ustach. Lubią jednak wysokie szpilki, które dodają im kobiecej siły i pewności siebie. Francuzki były muzami wielu artystów, a inspirują także dziś.

Kolekcja Sophisticated

Tak naprawdę nie jesteśmy jednak w Paryżu. Jesteśmy w świecie Macieja Zienia, który opowiada o swojej nowej kolekcji płytek Sophisticated zaprojektowanej dla Ceramiki Tubądzin. Przy jej tworzeniu wracał myślami do swoich podróży do francuskiej stolicy, która urzekła go prostą elegancją. I w tę podróż do świata paryskiej nonszalancji, wyrafinowanego stylu i zachwycającej architektury art déco zabiera również nas.

Kolekcja Sophisticated to luksus niewymuszony i nieostentacyjny. Połączenie szlachetnego materiału i wyrafinowanej w swej prostocie formy.

Bazą nowej kolekcji jest marmur o wyjątkowej barwie – połączeniu bieli, szarości i czerni z dodatkiem zielonkawej żyłki. Maciej Zień zobaczył taki sam po raz pierwszy w Luwrze i od tamtej pory marzył, by kiedyś wykorzystać go w swojej pracy. W Sophisticated marmur występuje w dwóch wariantach: szarobeżowym i w połyskliwej czerni.

Obecnie w modzie i designie bardzo popularna jest zieleń, szczególnie ta ciemna, butelkowa. We wnętrzach ten kolor pięknie eksponuje dodatki i wydobywa urok ceramicznych detali. Pięknie wygląda zarówno z bielą, jak i z czernią. Maciej Zień i zespół TU_Kolektyw wykorzystali więc ten trend i stworzyli ciemnozielone płytki nawiązujące do stylu art déco o motywie palmety, a także takie inspirowane szykowną boazerią.

W kolekcji znajdziemy także przepiękny motyw jodły francuskiej, jednak nie w wersji drewnianej, a marmurowo-ceramicznej. Kontrastowy, biało-czarny zestaw robi ogromne wrażenie. Uzupełnieniem są biżuteryjne dodatki, np. sześcioramienna rozeta - złocona lub czarna.

Za każdym razem, kiedy ktoś prosi mnie o scharakteryzowanie stylu Sophisticated, sugeruję mu, żeby wyobraził sobie paryżankę. Kobietę dystyngowaną, nienagannie ubraną, niezależną i pewną siebie - tłumaczy Maciej Zień.

Proces powstawania kolekcji Sophisticated podzielić można na cztery etapy: TU_POSZUKUJE, TU_PROJEKTUJE, TU_KREUJE i TU_INSPIRUJE. Bo ważny jest zarówno spektakularny efekt, jak i sam twórczy proces, pozwalający na jego staranne wykonanie. Ta długa droga rozpoczyna się od inspiracji, ulotnej idei, podejrzanego lub usłyszanego gdzieś pomysłu. Następnie prowadzi do pracowni, gdzie projektanci szukają najlepszych materiałów, idealnych faktur i kolorów. Na końcu doprowadza nas do gotowego i zaaranżowanego wnętrza.

Design inspirowany modą

Oprócz Sophisticated, Maciej Zień zaprojektował dla Ceramiki Tubądzin trzy nowe kolekcje.

Boho charakteryzuje się bezpretensjonalną naturalnością i etnicznymi wzorami, daje wrażenie lekkości i wolności.

W Funky odnajdziemy ciekawą grę formą i kolorem, która sprzyja radosnej i niezobowiązującej zabawie.

Timeless wyróżnia się ponadczasową elegancją i wprowadza do wnętrza komfort i harmonię.

Jak widać, utrzymane są one w bardzo różnych stylach, wszystkie jednak pełnymi garściami czerpią z najważniejszych trendów ze świata mody i wnętrz.

Moja ceramika romansuje z obecnie dominującymi stylami modowymi. Charakterystyczne dla nich elementy trafiają prosto z wybiegów do wnętrz. W nowych kolekcjach znajdziemy odniesienia do delikatności szlachetnych tkanin, wyrazistości ponadczasowych materiałów czy kultowych wzorów, które zinterpretowałem w oparciu o własne wyobrażenie każdego ze stylu – zdradza Maciej Zień.

Maciej Zień i TU_Kolektyw

Maciej Zień współpracuje z Ceramiką Tubądzin od 2009 roku. W tym czasie projektant wypracował swój unikalny styl, w którym inspiracja modą i światowymi trendami łączy się z niewymuszoną elegancją, ponadczasową klasyką i bogactwem dekoracji. Od lat obserwuję jak style modowe przenikają do designu. Sam również staram się aktywnie uczestniczyć w tym procesie. Dlatego przy pracy nad kolekcjami płytek nie kryję modowych nawiązań i chętnie czerpię z zawodowych skojarzeń oraz inspiracji  – mówi Zień.

Przy powstawaniu kolekcji ogromną rolę odgrywa zespół TU_Kolektyw, złożony z projektantów, architektów i technologów pracujących dla Ceramiki Tubądzin. Budują go osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, wzornictwem przemysłowym i architekturą, jak również zaproszeni goście, np. Maciej Zień, Dorota Koziara i Wojciech Siudmak. Wspólnie szukają rozwiązań, które najlepiej oddadzą klimat ich inspiracji.

Materiał powstał z udziałem Ceramiki Tubądzin

1/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
1/6

2/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
2/6

3/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
3/6

4/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
4/6

5/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
5/6

6/6
tubądzin-kolekcja-sophisticated
Copyright @materiały prasowe
6/6

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.