Reklama

Kopenhaga jest uznawana za najszczęśliwsze miasto na świecie. Nic w tym dziwnego, ponieważ jest rajem dla rowerzystów, posiada mnóstwo świetnych restauracji i atrakcji kulturalnych. Niedawno była także stolicą mody w Europie, gdyż mieliśmy okazję oglądać niezwykłe pokazy mody i podziwiać na ulicach fantastyczny styl Dunek. Krótki, nieco ponad godzinny lot z Warszawy możemy przenieść Was do miejsca, które przez wielu jest nazywane miejską utopią. Co warto zobaczyć w Kopenhadze? Jakie kawiarnie i restauracje warto odwiedzić w pierwszej kolejności? Dlaczego warto ją odwiedzić?

Reklama

PRZECZYTAJ TEŻ: Neapol, miasto zatopione w graffiti

Kopenhaga - co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Przed wyjazdem warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (Ekuz), która w prawdzie nie jest równoznaczna z szerokim pakietem ubezpieczenia zdrowotnego i obejmuje tylko najbardziej podstawowe świadczenia, jednak mimo wszystko wartą ją mieć na wypadek nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Kolejną ważną informacją, którą warto znać przed wyjazdem jest fakt, że w Danii obowiązującą walutą jest korona duńska. Płatności kartą w tym kraju są powszechne, ale warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w gotówkę, ponieważ w miejscach takich jak street food zapłacimy tylko w tradycyjnej formie. Warto też wiedzieć, że Kopenhaga jest miastem przyjaznym dla pieszych oraz rowerzystów, do większości ciekawych miejsc dojdziemy na piechotę. Jednak, jeśli musimy skorzystać z komunikacji miejskiej, możemy liczyć na dobrze rozwiniętą sieć miejskich autobusów i metra. Warto wykupić sobie Copenhagen Card, która zagwarantuje na, nielimitowane przejazdy w okresie ważności biletu, przykładowo City Pass Small, która jest ważna przez 48 godzin kosztuje 150 koron, czyli w przeliczeniu na złotówki około 86 złotych.

Kopenhaga – co warto zobaczyć?

Lista świetnych atrakcji Kopenhagi jest długa, dlatego jeśli zależy Ci na dokładnym zwiedzeniu miasta, warto swoją podróż zaplanować na około pięć dni. Weekendowe wycieczki też jak najbardziej się sprawdzą, ale to zdecydowanie za mało, żeby poznać to niezwykłe miasto.

Ogrody Tivoli – park rozrywki

Ogrody Tivoli to niezwykłe miejsce, które pragmatyczni i rozsądni Duńczycy opisują jako miejsce zapomnienia o codziennych obowiązkach, idealne do spędzenia całego dnia na zabawie z rodziną. Park powstał w 1843 roku i od początku towarzyszyło mu hasło “bawiący się ludzie nie myślą o polityce”. Aktualnie jest to jeden z największych parków rozrywki na świecie i najpopularniejszy w Skandynawii. Miejska legenda głosi, że jednym z pierwszych gości parku był Hans Christian Andersen, który podczas swojej wizyty zebrał inspirację do napisania baśni o Słowiku. Park rozrywki nie przerwał swojej działalności nawet podczas trwania II wojny światowej, ale sabotaż nazistowskich współpracowników spowodował, że władze musiały chwilowo zamknąć park, aby go odbudować. W parku możemy znaleźć wiele kolejek górskich, karuzeli, tematycznych altan i ogrodów, a także restauracji i kawiarni, w których można chwilę odpocząć. Najciekawszą atrakcją parku, skierowaną tylko dla odważnych jest zdecydowanie kolejka górska Rutsjebanen, która jest zaliczana do najstarszych drewnianych kolejek na świecie. Jej obsługa z biegiem lat nie została zautomatyzowana, dlatego dreszczyk emocji w czasie przejażdżki jest nieodłączny. Park jest otwarty dla turystów przez całe lato, w czasie Halloween i Bożego Narodzenia oraz zimą, dokładny terminarz można sprawdzić na stornie parku Tivoli. Wstęp do ogrodu kosztuje 130 koron duńskich (około 75 złotych), ale uprawnia on tylko korzystania z atrakcji ogrodu, za to darmowy wstęp do Tivoli zapewnia karta miejska Copenhagen Card. Bilet na nielimitowane korzystanie z atrkacji kosztuje 435 koron (około 250zł).

Adobe Stock

Pałac Christianborg

Pałac Christianborg znajduje się w reprezentacyjnym miejscu Kopenhagi, gdyż na Wysepce Zamkowej, ze stałym lądem łączy go dziewięć mostów. Pałac ten jest jedynym na świecie budynkiem, które mieści w swoich murach aż trzy gałęzie władzy państwowej - władzę ustawodawczą, którą reprezentuje jednoizbowy duński parlament Folketing, wykonawczą, czyli gabinet premiera i sądowniczą, gdyż ma tu swoją siedzibę także Sąd Najwyższy. Mimo, że mieści się tu tyle ważnych instytucji, sporą część kompleksu oddano do zwiedzania. Odwiedzając Pałac Christianborg zdecydowanie warto wybrać się na najwyższą wieżę w Kopenhadze (która jest dostępna za darmo poza poniedziałkami) oraz królewskie komnaty, które są wykorzystywane przez duńską rodzinę królewską w celach reprezentacyjnych. Ich zwiedzanie kosztuje 95 koron (normalny) lub 85 koron (studencki), ale jeśli posiadamy Copenhagen Card nie musimy płacić za wstęp. Komnaty, które są warte uwagi to zdecydowanie:

  • Wielka Sala
  • Sala Aksamitna
  • Sala Tronowa
  • Królewska Biblioteka

Zobaczenie miejsc, gdzie królowa Danii przyjmuje gości lub przejście się między regałami pięknej biblioteki to niezwykłe przeżycie.

Adobe Stock

Pałac Amalienborg

Jest także nazywany pałacem zimowym, określenie to pochodzi z 1794 roku, kiedy pożar strawił ówczesną siedzibę korony, czyli Pałac Christianborg i król Christian VII był zmuszony w przeciągu kilku dni przenieść się do nowego pałacu z całym dworem i rodziną. Kompleks składa się z czterech identycznych budynków ze zwróconymi fasadami do środka placu w kształcie ośmiokąta, a centralnym punktem jest pomnik Fryderyka V. Warto wiedzieć, że duńska królowa - Małgorzata II mieszka w pałacu, który jest położony w południowej części placu, a następna tronu Fryderyk zajmuje północny budynek. Codziennie w pałacu Amalienborg odbywa się o dwunastej uroczysta zmiana warty, która przyciąga tłumnie turystów, podobnie jak pod pałacem Buckingham. Warto odwiedzić muzeum pałacowe, które świetnie przybliży ogrom wiedzy na temat życia codziennego monarchów. Można też zobaczyć komnaty, które dawniej zajmowali członkowie rodziny królewskiej. Wstęp do muzeum kosztuje 95 koron (około 55 złotych), ale jeśli posiadamy Copenhagen Card możemy wejść za darmo.

Adobe Stock

Ny Carlsberg Glyptotek

Glyptotek to okazałe muzeum i galeria sztuki, która jest zlokalizowana tuż obok ogrodów Tivoli. Powstało w 1882 roku za sprawą Cala Jacobsena, który był wielkim miłośnikiem sztuki i postanowił udostępnić mieszkańcom Kopenhagi swoje zbiory. Wnętrza muzeum są wypełnione posągami oraz obrazami, które pochodzą ze starożytnej Grecji, Rzymu lub są przedstawicielami duńskiego i francuskiego malarstwa i rzeźby. W Glyptotku możemy znaleźć aż 10 000 eksponatów. Wewnętrzny dziedziniec jest pełen bujnej roślinności, która zima stanowi piękny ogród ukryty przed mroźną pogodą. Wstęp do muzeum kosztuje 115 koron (66 złotych) lub 85 koron ze zniżką studencką (około 49zł), we wtorki można zwiedzać je za darmo lub jeśli posiadamy kartę Copenhagen Card.

Adobe Stock

Pałac Rosenborg

Pałac Rosenborg to jeden z najpiękniej usytuowanych pałaców w Kopenhadze. Powstał na rozkaz króla Christiana IV, gdyż miał być jego letnią, podmiejską rezydencją. Choć miasto od tamtego czasu znacznie się rozbudowało, zamek dzięki otoczeniu licznych parków wciąż wydaje się być spokojną rezydencją, nazywaną też Ogrodem Króla. Od 1838 roku mieści się w nim muzeum posadające zbiory dynastii Oldenburgów. Turyści mogą tam zobaczyć pięknie zachowane komnaty, Salę Rycerską z tronem i pomnikami lwów. W podziemnym skarbcu znajdują się regalia koronacyjne, między innymi korona króla Christiana IV, fundatora tego kompleksu pochodząca z XVI wieku. Wstęp do pałacu kosztuje 115 koron za bilet normalny (66zł) lub 75 koron za bilet studencki (43zł), ale tradycyjnie, jeśli posiadamy niezastąpioną kartę Copenhagen Card, możemy wejść do muzeum za darmo.

Adobe Stock

Nyhavn

Opuszczając królewskie klimaty warto zobaczyć legendarne miejsce, czyli Nyhavn. Jest to najdłuższy bar w całej Skandynawii, jednak nie dotyczy to jednego lokalu, a pasma ciasno ulokowanych knajpek i restauracji, które ciągle tętnią życiem. Właśnie tutaj zobaczycie rzędy kolorowych kamienic, które w pogodne dni idealnie odbijają się w tafli wody portu. Nyhavn w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Port, który wchodzi w głąb miasta, aż do wysokości placu Królewskiego. Miejsce to powstało w XVII wieku i miało ułatwiać rozładunek towarów przywożonych drogą morską do stolicy. Najstarszym budynkiem w szeregu jest kamienica numer 9, powstała w 1681 roku i nie była modyfikowana aż do współczesnych czasów. Miejsce to słynie także z faktu, że przy Nyhavn przez wiele lat mieszkał wybitny pisarz Hans Christian Andersen (dokładnie w kamienicach o numerach 67, 18 i 20). Teraz jest to przestrzeń wręcz pocztówkowa Kopenhagi, znajdują się tutaj najmodniejsze puby i restauracje, jednak trzeba mieć na uwadze, że ceny będą tutaj wyższe niż w innych obszarach miasta. Odwiedzając Nyhavn wartp wybrać się na rejs wycieczkowy (który obejmuje także Copenhagen Card), którego cena to 95 koron duńskich (55 złotych). Każdy uczestnik otrzymuje słuchawki, które może wpiąć do specjalnych gniazdek przy siedzeniach i posłuchać przewodnika także w języku polskim. Trasa rejsu obejmuje kopenhaską operę, zespół pałaców Amalienborg i Christianborg, Bibliotekę Królewską oraz pomnik Małej Syrenki.

Adobe Stock

Strøget

Spacer po reprezentacyjnej ulicy Kopenhagi to obowiązkowy punkt wycieczki. Strøget to zespół ulic i placów, który jest uznawany za najdłuższy deptak w Europie (łącznie liczy aż 1,1km długości). Łaczy plac Kongens Nytrorv z Placem Ratuszowym i można na nim znaleźć mnóstwo restauracji i sklepów, łącznie z butikami prestiżowych światowych marek. W czasie spaceru po Strøget możemy odwiedzić najważniejsze kopenhaskie świątynie, takie jak kościół św. Ducha i katedrę Marii Panny. Deptakiem możemy dojść aż do Placu ratuszowego, gdzie znajduje się niezwykle skomplikowany zabytkowy zegar astronomiczny – Jens Olsen’s World Clock.

Adobe Stock

Kopenhaga – restauracje i kawiarnie

Kopenhaga to bez dwóch zdań nie tylko stolica mody Skandynawii, ale także wybornego jedzenia, ponieważ znajduje się tu najwięcej restauracji z gwiazdkami Michellin. Odwiedzając Nyhav zdecydowanie znajdziemy mnóstwo miejsc, w których warto zjeść, ale warto też odkryć inne zakamarki Kopenhagi, również warte polecenia.

Coffie Colective

Jest to kawiarnia, która zdecydowanie przypadnie do gustu wszystkim kawoszom. W swojej ofercie ma kilka mieszanek oraz kaw jednorodnych, a także fantastyczne drożdżówki i desery kawowe.

Meyer Bageri

Claus Meyer, założyciel restauracji Meyer Bageri to niezwykła postać duńskiej gastronomii. Szczególnie warto w niej spróbować cynamonowych i kardamowych bułeczek. W swojej ofercie posiada wiele, typowo duńskich potrwa oraz deserów.

Kuchnia przy ulicy Broens

Jest to miejsce, w którym znajdziesz wiele straganów z przepysznym jedzeniem, od hamburgerów po pikantne dnia z krajów latynoamerykańskich.

Reklama

Wizyta Kopenhagi to bez wątpienia spełnienie marzeń dla wielu osób. Jest to miasto, które jak raz się odwiedzi, to będzie się chciało do niego systematycznie wracać, a może nawet zamieszkać. Charakteryzuje się niezwykłym, sielankowym klimatem, przesympatycznymi mieszkańcami i ogromną ilością miejsc wartych zobaczenia. Wybierzesz się do Kopenhagi?

Reklama
Reklama
Reklama