Każda z nich miała problemy z odżywianiem!

Agata Zych 5 marca 2021 18:31

Bulimia i anoreksja, to od lat problem nie tylko zwyczajnych kobiet, które cierpią na brak samoakceptacji, ale jak się okazuje również gwiazd, uwielbianych i podziwianych przez tłumy. To tak naprawdę bardzo poważane zaburzenie psychiczne, które w konsekwencji prowadzi do wyniszczenia organizmu, chorób wewnętrznych, a ostatecznie nawet śmierci. Pamiętacie znaną historię Isabelle Caro, modelki i aktorki, która przez 15 lat zmagała się z anoreksją, przed śmiercią próbowała przekazać kobietom jak ważna jest akceptacja siebie i swojego wyglądu. Zmarła 17 listopada 2010 roku, trudno zapomnieć nagie zdjęcie Isabelle, które promowało akcję społeczną walczącą z problemem anoreksji na świecie. Zdjęcie było przerażające i wpisało się w pamięć wielu kobiet, do dzisiaj je pamiętamy.

Polskie gwiazdy bardzo rzadko opowiadają o problemach z odżywianiem. To raczej otwarta natura zachodnich gwiazd, pozwala im na pokazanie problemu, przez pryzmat własnych doświadczeń. Ale bywają historie, w których również polscy celebryci opowiadają o sytuacjach, w których nie radzili sobie z problemami odżywiania. Jedną z takich gwiazd jest Izabella Miko. Aktorka, jako bardzo młoda dziewczyna i początkująca aktorka cierpiała na anoreksję, co spowodowało, że jej organizm był naprawdę słaby, przez dwa lata nie miała miesiączki, czuła się bardzo źle psychicznie. Tak, anoreksja to choroba duszy i ciała. Często zaburzenia odżywania, mają wyraźne przełożenie na stan psychiczny, stąd pojawiają się objawy depresji, stany lękowe, napady paniki. Iza Miko bardzo mocno pracowała nad sobą. Obecnie wygląda świetnie, jest wegetarianką, wyznaje zasady zgodnie z filozofią zero waste. Ale doskonale pamięta czasy, kiedy choroba ją zdominowała. Zachodnie gwiazdy również wyznają coraz częściej, że zmagały się z anoreksją lub bulimią. Swoje niezwykłe historie związane z zaburzeniami odżywiania opowiedziały Taylor Swift oraz Lily Collins. Na zaburzenia odżywiania cierpiały również Księżna Diana, Jane Fonda, Kate Winslet, Elton John czy Diane Keaton. Lista jest długa, nie wszystkie gwiazdy oficjalnie opowiedziały o swoich doświadczeniach. Niektóre do tej pory się nie przyznają się, że są chore...

Jakie gwiazdy chorowały na bulimię i anoreksję, ich tragiczne historie są wyjątkowe

Trudno nie wspomnieć o dziedziczce fortuny domu mody Versace i ukochanej siostrzenicy tragicznie zmarłego Gianniego Versace. Allegra Versace od lat zmaga się z anoreksją. Na szczęście nie jest z tym sama, od lat wspiera ją w walce z chorobą jej rodzina. Mimo wielkiego bogactwa, dziewczyna ucieka od show biznesu i stara się w spokoju szukać harmonii w życiu. W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Reppublica powiedziała, że jej marzeniem jest anonimowość. Problemy z odżywianiem na pewno jej nie pomagają, niestety jest wciąż pod obstrzałem paparazzi. To spowodowało, że milionerka zachorowała na depresję. Lata zmagań z anoreksją odbiły się na zdrowiu Allegry. Obecnie dziedziczka cierpi na depresję i dysmorfofobię. Uważa, że jej ciało jest brzydkie, nie znosi patrzeć na siebie w lustrze, żadne stroje i pieniądze nie są w stanie zmienić jej stosunku do siebie i swojego ciała. Podobnie o tym problemie opowiedziała Taylor Swift, która bardzo szybko zaczęła swoją karierę na scenie i szybko musiała zmagać się z oceną innych i hejtem. W dokumencie Miss Americana, wyprodukowanym samodzielnie dla Netflixa, artystka po raz pierwszy powiedziała publicznie o swoich zaburzeniach odżywiania. Analizując jej zdjęcia z konkretnych lat kariery, widać wyraźnie jak bardzo zmieniało się jej ciało. Taylor nie lubiła oglądać siebie na nagraniach z koncertów, cały czas miała wrażenie że jest za gruba, że jej konkurentki z branży wyglądają o niebo lepiej. To spowodowało, że jadła bardzo mało, chciała osiągnąć perfekcyjny, jej zdaniem wizerunek sceniczny. Grając koncerty była osłabiona, nie miała energii, szwankował jej również głos. Nie była w stanie wykonać poprawnie choreografii. Musiało minąć wiele lat, by zrozumiała, że najważniejsze jest jej zdrowie i odżywcza, zbilansowana dieta. Teraz przede wszystkim dba o zdrowie i dobry stan ducha i ciała. Do zaburzeń odżywiania przyznaje się coraz więcej gwiazd, które tak naprawdę są naturalnie piękne i wyjątkowe. Z depresją i anoreksją walczyła przez lata Lady Gaga, przyznała się swoim fanom że zmaga się z tymi problemami od 15-tego roku życia.

To cholernie trudne, ale kiedy się komuś wygadasz, od razu czujesz się lepiej – twierdzi Gaga.

Lily Collins wzięła specjalnie udział w filmie To the bone, polska nazwa filmu Aż do kości. To niesamowita historia Ellen, która od 20-lat zmaga się z anoreksją i po raz kolejny trafia na terapię, podczas której próbuje zrozumieć swoje życie i postrzeganie świata. Lily zagrała w filmie po części samą siebie, opowiedziała o tym w wywiadzie IMDb, w którym przyznała że kiedy była nastolatką zmagała się z problemami z odżywianiem. Ponoć wiele gwiazd po obejrzeniu tego filmu zaczęło przyznawać się do problemów z odżywianiem. Córka Demi Moore i Bruce'a Willisa powiedziała w wywiadzie dla "People", że w wieku 13 lat "coś się diametralnie pozmieniało w jej głowie" i zaczęła nienawidzić samą siebie. "Wydawało mi się, że jestem ohydną, obrzydliwie wyglądającą osobą" - wyznała. Na bulimię i anoreksję cierpi również Demi Lovato.

Miałam około 12 lub 13 lat, kiedy rozwinęły się moje zaburzenia, i wtedy nikt publicznie nie mówił o problemach z ciałem. Czuję, że gdyby ktoś przyznał, że ma problem wtedy ja nie musiałabym iść tą drogą

Dlaczego anoreksja i bulimia jest taka silna i ciężko ją zwalczyć?

Bulimia charakteryzuje się powracającymi i częstymi epizodami niepohamowanego apetytu - tj. spożywaniem dużej ilości jedzenia w krótkim czasie - połączonymi z utratą kontroli nad procesem jedzenia.

Bulimik potrafi pochłonąć nawet 3,400 kalorii w niecałą godzinę. Znane są również przypadki spożycia 20 tys. kalorii w osiem godzin. Ludzie dotknięci bulimią bardzo często zdają sobie sprawę ze swojego problemu i są przestraszeni faktem, że nie potrafią samodzielnie przerwać nawracającego cyklu. Żarłoczność prowadzi w nim do etapu przeczyszczenia, polegającego na prowokowaniu wymiotów bądź wymuszeniu na sobie ścisłej diety, często zagrażającej zdrowiu - czytamy na medonet.pl

Natomiast anoreksja, to jedna z form zaburzeń odżywiania, która charakteryzuje się niechęcią do jedzenia. Choć głodujące dziewczęta były opisywane już w średniowieczu, to jednak dopiero w XIX wieku zaczęto zajmować się tym zagadnieniem od strony medycznej. W obu przypadkach umartwianie swojego ciała, wynika z problemów psychicznych, braku akceptacji, może to być również reakcją na stres, problemy emocjonalne, zazwyczaj połączone z objawami depresji. Cały czas za mało o tym mówimy, dobrze że odważnie informują i apelują o pomoc gwiazdy, może to początek do ważnych zmian w tym temacie. Jakże ważnym we współczesnych czasach.

1/11
Lady Gaga i jej kłopoty z odżywianiem
Copyright @Getty Images
1/11

“Do wszystkich dziewczyn, które myślą że są brzydkie bo nie są rozmiaru 0, ty jesteś piękna. To społeczeństwo jest brzydkie”

2/11
Taylor Swift przyznała się do problemów z odżywianiem
Copyright @Getty Images
2/11

Taylor chudła z dnia na dzień, ale ciągle była niezadowolona ze swojego wyglądu. Postrzegała się „jako otyłą”. Nawet wtedy, gdy rozmiar XXS był na nią za duży, a ona sama wyglądała jak skóra i kości.

3/11
Zoe Kravitz bardzo chuda
Copyright @Getty Images
3/11

Zoe Kravitz, córka Lenny’ego Kravitza i Lisy Bonet zmagała się zarówno z bulimią i anoreksją. Obecnie jest pod stałą opieką lekarza, świetnie sobie radzi, medytuje i jest wegetarianką.

4/11
Allegra Versace anoreksja
Copyright @Getty Images
4/11

Allegra Versace od wielu lat walczy z anoreksją i depresją. Ponoć specjalnie wyjechała na studia do Nowego Jorku i przedstawiała się jako Beck. Szuka spokoju i anonimowości.

5/11
Allegra Versace anoreksja
Copyright @Getty Images
5/11

Donatella zażądała więc usunięcia wątku swojej córki z serialu Netfliksa „American Crime Story: Zabójstwo Versace”.

6/11
Lily Collins anoreksja
Copyright @Getty Images
6/11

"Straciłam kontrolę nad moim życiem. Byłam przerażona, że zaprzepaściłam szanse na to, by kiedykolwiek mieć dzieci"

7/11
Tara Reid  gwiazda American Pie anoreksja
Copyright @Getty Images
7/11

Aktorka Tara Reid niestety nadal nie przyznaje się do choroby. "Po prostu taka już jestem, to moja naturalna waga i ludzie powinni to zrozumieć. Nie mam anoreksji".

8/11
Księżna Diana czerwona sukienka
Copyright @Getty Images
8/11

Nie lubiłam się, ponieważ nie mogłam poradzić sobie z presją. Miałam bulimię przez wiele lat i to jest jak tajemna choroba… To powtarzalny wzór, który jest bardzo destrukcyjny dla ciebie

9/11
Jane Fonda
Copyright @Getty Images
9/11

Aktorka od najmłodszych lat słyszała od swojego ojca Henry’ego Fondy, że musi mieć piękne ciało. Zachorowała na bulimię. Walkę z chorobą toczyła przez wiele lat.

10/11
Isabelle Caro, modelka i aktorka zmarła w 2010 roku
Copyright @Getty Images
10/11

Isabelle Caro zmagała się z chorobą od 13 roku życia. Zdarzało się nawet, że jej waga dochodziła do 25 kilogramów.

11/11
Isabelle Caro, modelka i aktorka anoreksja
Copyright @Getty Images
11/11

„Nie – anoreksji”, w której wzięła udział Isabelle Caro. Zdjęcia, wykonane przez Oliviero Toscaniego, przedstawiały przerażający obraz nagiej i wychudzonej modelki. Isabelle ważyła wtedy zaledwie 31 kg przy wzroście 164 cm.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.