Nie ma rąk, nie ma nóg i nie ma... ograniczeń!

Gabriela Czernecka 26 maja 2019 08:57

Każdego dnia udowadnia, że nie ma przeszkód, których nie da się pokonać. „Nazywam się Nick Vujicic i mam dwadzieścia siedem lat. Urodziłem się bez kończyn, ale żyję pełnią życia”, zaczyna swą opowieść. Cierpi na bardzo rzadką chorobę - zespół tetra-amelia - od urodzenia jest pozbawiony kończyn ciała. To jednak nie powstrzymało go przed tym, by nieustannie dążyć do celu, zdobywać sukcesy i osiągać upragnione szczęście.

Inspirujące życie Nicka Vujicicia

„Zbyt często wmawiamy sobie, że nie jesteśmy wystarczająco inteligentni, atrakcyjni lub utalentowani, żeby realizować swe marzenia (...). Mam wybór i Ty też masz wybór. Możemy skupić się na rozczarowaniach i brakach, możemy wybrać zgorzknienie, złość lub smutek. Ale możemy też postanowić, że nawet gdy przeżywamy trudne chwile lub stykamy się z niesympatycznymi ludźmi, wyciągniemy z tego doświadczenia jakąś naukę i pójdziemy dalej, biorąc w swoje ręce odpowiedzialność za własne szczęście”, pisze Nick. Sam wiele doświadczył w życiu.

Urodził się bez nóg i rąk, ale przez pierwsze lata żył w błogiej nieświadomości tego, że "czegoś" może mu brakować: „W pierwszych latach życia uznawałem za oczywiste, że jestem kochanym, zachwycającym bobasem i w niczym nie różnię się od innych dzieci. Błoga nieświadomość była wtedy cudownym darem. Nie zdawałem sobie sprawy, że jestem inny i czeka mnie w przyszłości wiele problemów”, wspomina Nick w autobiograficznej książce Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń

Nie był tego świadomy aż do momentu, gdy skończył 13/14 lat. „Gdy dowiedziałem się, że p porodzie mam nie chciała wziąć mnie na ręce - mówiąc oględnie - nie było mi lekko. I bez tego miałem problemy z samoakceptacją, a świadomość że moja własna matka nie mogła znieść mojego widoku była... no cóż, chyba nie muszę tego tłumaczyć”, opowiada.

Szybko zdał sobie sprawę, że jego życie nie będzie łatwe. Nieustanne hejterskie komentarze na temat jego wyglądu doprowadziły go do niskiej samooceny, a później depresji. Zaczął miewać myśli samobójcze. Jeszcze jako ośmiolatek próbował popełnić samobójstwo. Rodzice postanowili zrobić wszystko, by ich syn odnalazł wiarę w samego siebie. Jego mama pokazała mu w gazecie artykuł o mężczyźnie, który mimo niepełnosprawności świetnie sobie radzi.

Wówczas Nick uświadomił sobie, że niepełnosprawność fizyczna to tylko wymówka, a jemu po prostu brak odwagi, by zacząć prawdziwie żyć. Postanowił zawalczyć o samego siebie. „Docierało do mnie coraz wyraźniej, że wiele osób zmaga się z jeszcze większymi brzemionami niż moje (..). Dlatego też chętniej doceniam to, co sam posiadam, i staram się nie koncentrować na tym, czego mi brakuje”, pisze.

Od niemal dziesięciu lat inspiruje i motywuje ludzi na całym świecie. Podróżuje po świecie, skacze ze spadochronem, gra w golfa i spełnia swoje marzenia. Przedstawiamy Wam 11 najbardziej motywujących i inspirujących cytatów Nicka Vujicica. Może i Was zachęcą do działania i spełniania marzeń. Odwagi! 

1/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
1/12

To od Ciebie zależy, czy pozbierasz się, wstaniesz i ruszysz dalej!

2/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
2/12

Przeciwności, z którymi musimy się zmierzyć, często sprawiają, że stajemy się silniejsi. A to, co dziś wydaje się stratą, jutro może okazać się zyskiem.

3/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
3/12

(

...) trudności, których doświadczamy i które sobie uświadamiamy, są zawsze skrojone na naszą miarę...

4/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
4/12

 Życie nie polega na tym, by mieć - chodzi raczej o to, by bardziej być.

5/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
5/12

Jeśli nie czujesz się godny by wyrosły Ci skrzydła, nigdy nie oderwiesz się od ziemi.

6/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
6/12

Kiedy nie dostajesz tego, czego pragniesz spróbuj to dać.

7/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
7/12

Jeśli sam nie doświadczasz cudu, bądź cudem dla innych!

8/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @nickvujicic
8/12

Trwałego szczęścia, nie da się osiągnąć, idąc na skróty. Jeśli postawisz na chwilowe przyjemności, osiągniesz co najwyżej krótkotrwałe zadowolenie - dziś pocieszysz się tanią zabawką, a jutro nie będzie już po niej śladu.

9/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @ninckvujicic
9/12

Czasami jesteśmy już o włos od osiągnięcia wymarzonego celu, jednak w ostatniej chwili coś się nie udaje. To jednak nie powód, by się poddać. O porażce można mówić dopiero wtedy, gdy rezygnujemy z podjęcia kolejnej próby

10/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @ninckvujicic
10/12

Upadnij siedem razy, wstań osiem!

11/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @ninckvujicic
11/12

Czasami po prostu nie masz wpływu na to, co się dzieje. Niektóre okoliczności nie wynikają wcale z Twoich błędów i pozostają poza Twoją kontrolą. Zawsze jednak masz pewien wybór - możesz albo się poddać, albo z nadzieją walczyć o lepsze życie.

12/12
Nick Vujicic
Copyright @Instagram @ninckvujicic
12/12

Cytaty pochodzą z książki Nick Vujicicia Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń. Nick Vujicic w Polsce pojawi się  2 czerwca na Stadionie Wrocław.

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.