Tom Ford, Julianne Moore
Fot. East News
Na gorąco

Tom Ford i Burberry odwołują pokazy! Ich oświadczenia wstrząsnęły światem mody

Marcin Brzeziński 8 lutego 2016 22:15
Tom Ford, Julianne Moore
Fot. East News

W zeszłym tygodniu Tom Ford i dyrektor kreatywny Burberry, Christopher Bailey wydali podobne w treści oświadczenia, które na zawsze zmieniają tradycyjny kalendarz światowych Tygodni Mody. Do tej pory domy mody pokazywały swoje kolekcje na kilka miesięcy przed tym nim pojawiały się one sklepach. Ford i Bailey uważają, że ten zwyczaj jest XX-wiecznym przeżytkiem i chcą pokazywać swoje kolekcje tuż przed tym, jak staną się one dostępne dla klientów.

Tom Ford mówi: „czas na zmiany”.

„We współczesnym świecie, w którym liczy się natychmiastowość obecny sposób pokazywania kolekcji na cztery do sześciu miesięcy przed tym aż staną się one dostępne dla klientów wydaje się być kompletnie pozbawiony sensu”, napisał w swoim oświadczeniu Tom Ford. „Kalendarz Tygodni Mody, jaki znamy pochodzi z zamierzchłej przeszłości. Nasi klienci chcą móc od razu kupić ubrania, które właśnie obejrzeli na pokazie. A my uparcie postępujemy w nieracjonalny sposób. Wydajemy niewiarygodne wprost sumy na nasze pokazy. Wzbudzamy zainteresowanie i ekscytację. A potem mówimy: zapomnijcie o tym na parę miesięcy”, kontynuował Ford. Na deklaracjach się nie skończyło. Projektant odwołał swój pokaz jesień-zima 2016, który miał się odbyć w lutym na Tygodniu Mody w Nowym Jorku. W zamian za to kolekcja zostanie pokazana we wrześniu w Los Angeles, tuż przed tym, jak pojawi się w butikach. Przypomnijmy tylko, że to nie pierwszy rewolucyjny pomysł Toma Forda. Prezentując kolekcję na wiosnę 2016 zrezygnował z tradycyjnego pokazu. Zamiast tego udostępnił w sieci muzyczno-modowy film z Lady Gagą w roli głównej. W ten sposób jego ubrania i dodatki obejrzały miliony internautów, a nie garstka wybranych.

 

Tom Ford, Rita Ora, Madonna na Met Gala 2015
Fot. East News

Gwiazdy uwielbiają Toma Forda. Na Met Gala 2015 projektant w towarzystwie Rity Ory i Madonny.


Burberry nie chce być gorsze!

Na podobny krok zdecydował się brytyjski dom mody Burberry. Zamiast czterech pokazów w roku (wiosna-lato, jesień-zima, dla kobiet i dla mężczyzn) marka chce organizować dwa pokazy nazwane „Luty” i „Wrzesień”. Prezentacje będą łączyć kolekcje damskie i męskie, a pokazywane na nich ubrania mają być natychmiast dostępne w butikach i sklepach internetowych.
„Te zmiany pozwolą nam na zbudowanie ściślejszego związku pomiędzy wrażeniem, jakie wywołuje nasz pokaz a doświadczeniem bezpośredniego obcowania z kolekcją, które natychmiast może stać udziałem naszym klientów”, tłumaczył dyrektor artystyczny marki Christopher Bailey. Jego skomplikowany wywód można streścić w znacznie krótszy sposób. Po prostu Burberry mówi: „Dość czekania!”.

 

Christopher Bailey, Cara Delevigne, Noami Campbell, Sam Smith, Jourdan Dunn
Fot. East News

Backstage pokazu Burberry na zimę 2015. Christopher Bailey pozuje do zdjęcia z Carą Delevingne, Noami Campbell, Samem Smithem i Jourdan Dunn.


Porozumienie starych przyjaciół?

Dziennikarze magazynu „Details” usiłowali dowiedzieć się, czy Ford i Bailey uzgodnili swoje oświadczenia. Obaj odmówili komentarza. Wydaje się jednak, że zgodność treści obu komunikatów nie może być przypadkowa. Nie jest przecież tajemnicą, że Ford i Bailey od lat są są przyjaciółmi…
Jest jeszcze jedna kwestia, o której na zakończenie warto wspomnieć. Posunięcie Ford i Bailey’ a może utrudnić życie wielkim sieciówkom, które wykorzystywały czas pomiędzy pokazami a pojawieniem się kolekcji w sklepach na pospieszne kopiowanie co lepszych pomysłów. Teraz w przypadku kolekcji Toma Forda i Burberry będzie to bardzo utrudnione. A co będzie, jeśli do postulatu dwóch panów przyłączą się inni wielcy projektanci? Jedno jest pewne, w świecie mody czeka nas bardzo ciekawy rok…
  

Pokaz Burberry na wiosnę 2016
Fot. East News

Pokaz domu mody Burberry na wiosnę 2016.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.