Sabina Zięba 15 maja 2017 12:45
1/9
Copyright @Pinterest / Instagram
1/9

Ramoneski od wielu sezonów rządzą na ulicach. Jednak ta popularna kurtka powstała już w latach 20. XX wieku w Nowym Jorku. Wówczas syn rosyjskich imigrantów, Irving Schott, od paru lat próbował swoich sił w projektowaniu odzieży. Dokładnie w 1928 roku nawiązał współpracę z firmą Beck Industries, czyli dystrybutorem Harleya-Davidsona w USA. Miał dla nich zaprojektować skórzaną kurtkę dla motocyklistów. Już pierwowzór ramoneski miał przesunięty, poprowadzony po skosie suwak oraz pas z klamrą, by podczas jazdy nie podwiewało jej do góry.

Polecamy też: Chcesz być trendy? Przyszyj na ubrania kolorowe aplikacje!

Przez wiele lat kurtka była popularna jedynie w środowisku gangów motocyklowych. Następnie w 1953 roku w filmie "Dziki" bohater grany przez Marlona Brando, nie rozstawał się z ramoneską (dokładnie z modelem Perfecto 618), traktując ją jako drugą skórę i synonim swojej osobowości. Aktor był wówczas idolem młodzieży, która szybko skopiowała jego styl ubierania. Na przełomie lat 60. i 70. ramoneska powoli stawała się symbolem osób powiązanych z muzyką rockową. Nie rozstawali się z nią James Dean, Andy Warhol czy Johny Ramone, czyli lider popularnego zespołu punkrockowego Ramones, któremu zawdzięczamy polską nazwę tego elementu garderoby - w innych państwach jest on zwany po prostu "kurtką motocyklową".

Polecamy też: Kurtka bomber od kilku lat jest hitem sezonu. Wybraliśmy najlepsze propozycje ze sklepów!

Po raz pierwszy ramoneska pojawiła się na wybiegach w latach 80. Wówczas wypromował ją Jean Paul Gaultier, który do dziś sprzedaje jej kultowe modele. Obecnie kurtka trochę "zgrzeczniała" i nie jest przeznaczona wyłącznie dla buntowników, choć nadal charakteryzuje się kilkoma stałymi cechami, jak podwójne klapy czy zamek błyskawiczny. Najbardziej popularne są czarne ramoneski, które pasują do większości stylizacji, jednak rynek podbijają również te kolorowe. Najlepsze propozycje ze sklepów prezentujemy w naszej galerii.

2/9
Copyright @Materiały prasowe
2/9

Ramoneska Oakwood, cena: 789 zł

Polecamy też:
Już po dorocznej MET Gali! Kto tym razem zachwycił?

3/9
Copyright @Materiały prasowe
3/9

Ramoneska Pepe Jeans, cena: 1119 zł

Polecamy też: Zastanawiasz się nad efektowną biżuterią? Postaw na ozdobę do włosów!

4/9
Copyright @Materiały prasowe
4/9
5/9
Copyright @Materiały prasowe
5/9
6/9
Copyright @Materiały prasowe
6/9
7/9
Copyright @Materiały prasowe
7/9
8/9
Copyright @Materiały prasowe
8/9
9/9
Copyright @Materiały prasowe
9/9

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.