Sabina Zięba 10 kwietnia 2017 07:30
1/10
Copyright @Instagram, East News
1/10

Uniwersalna, praktyczna, wygodna. Świetne uzupełniająca każdy look. Bomber jacket. Ta luźna kurtka bez kołnierza i kaptura, ale za to ze ściągaczami, rządzi na ulicach i wybiegach od czterech lat. Co roku ogłaszana jest hitem sezonu. Ale jak to się zaczęło?

Polecamy też: Gwiazdy kochają te kurtki! Teraz projektuje je Polak!

Niewiele osób wie, że podczas I Wojny Światowej kabiny pilotów w samolotach były otwarte, a nie przysłonięte szybą, jak w późniejszym okresie. Stanowiło to poważny problem, ponieważ na dużych wysokościach panował chłód oraz ciężkie warunki atmosferyczne. Do 1915 roku piloci nosili długie, skórzane płaszcze, jednak okazało się, że potrzebują czegoś ciepłego, lekkiego i nie krępującego ruchów. Po zaprojektowaniu innego stroju, w 1917 roku armia USA dostała pierwsze skórzane kurtki pilotki z wysokim kołnierzem, od których wywodzi się współczesny bomber jacket. Jednak do lat 50. żadna z kurtek nie spełniała wszystkich kryteriów. Przez wytwarzanie ich ze skór koni, fok, bydląt i kóz były bardzo ciężkie. Wreszcie pojawił się pomysł, by strój wyprodukować z materiału, z którego wytwarzano spadochrony. Wtedy powstały MA-1, występujące w dwóch kolorach - zielonym i granatowym, jednak zawsze z pomarańczową podszewką. Wyglądały jak współczesne nam "bomberki".

Polecamy też: Fokus na street style! Która ulica jest modniejsza? Londyńska czy… warszawska?

W tamtym czasie ten rodzaj kurtek popularny był jedynie w armiach. Dopiero w latach 70. spopularyzowały je różne subkutury, m. in. środowiska punkowe. Od początku lat 90. zaczęły pojawiać się ich różne warianty kolorystyczne i opanowały ulicę, by potem na chwilkę zniknąć. W 2013 roku projektanci przypomnieli o istnieniu tego kroju, prezentując go na wybiegach w najróżniejszych wzorach - w kwiatki, z naszywkami, haftami, motywami roślinnymi czy koronką. Teraz możemy znaleźć dla siebie bomberki w każdym możliwym stylu w większości sklepów. Noszą je gwiazdy na całym świecie. A w naszej galerii zobaczysz najciekawsze z projektów dostępnych na rynku w tym sezonie.

2/10
Copyright @Materiały prasowe
2/10
3/10
Copyright @Materiały prasowe
3/10
4/10
Copyright @Materiały prasowe
4/10
5/10
Copyright @Materiały prasowe
5/10

bomberka Opening Ceremony, cena: 2940zł

Polecamy też: Księżna Kate zadała szyku w Paryżu! Zobaczcie jej wyjątkowe stylizacje

6/10
Copyright @Materiały prasowe
6/10
7/10
Copyright @Materiały prasowe
7/10
8/10
Copyright @Materiały prasowe
8/10
9/10
Copyright @Materiały prasowe
9/10
10/10
Copyright @Materiały prasowe
10/10

bomberka project MESS, cena: 299zł

Polecamy też: Po szarej zimie czas na zmiany. Poznaj najnowsze trendy z magazynu VIVA! MODA

TAGI #kurtka #trendy

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.