Nicolas Ghesquière
Fot. Vuitton S19 157
O tym się mówi!

Nicolas Ghesquière: 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o tym niezwykłym projektancie

Francuski kreator mody to fenomen w branży fashion. Dlaczego?

Aleksandra Frankowska 9 maja 2022 12:27
Nicolas Ghesquière
Fot. Vuitton S19 157

Dał nowe życie Balenciadze, teraz pracuje dla Louis Vuitton. Niezwykły projektant, który potrafi odmienić oblicze nawet najbardziej znanych domów mody na świecie, zaskakuje swoją kreatywnością, pomysłami i nowatorskim podejściem do mody. W jego słowniku nie ma takiego słowa, jak nie da się. Nicolas Ghesquiere kończy dziś 50 lat, a my z tej okazji odkrywamy przed Wami 5 rzeczy, które koniecznie musicie o nim wiedzieć.

ZOBACZ TEŻ: Pokazy mody: Louis Vuitton na sezon jesień/zima 2022. Męski punkt widzenia

Projektant czy sportowiec?

Ghesquiere pochodzi z bardzo sportowej rodziny. Jego ojciec był kierownikiem pola golfowego. W jednym z wywiadów sam przyznał, że projektowanie początkowo wybrał nieco na przekór rodzicom, nie chcą iść w ich ślady. Mimo to, sport wciąż gra w jego życiu bardzo ważną rolę. Jako młody chłopak uprawiał szermierkę, pływanie oraz jeździectwo. W jego kolekcjach można często dopatrzeć się motywów związanych z aktywnością fizyczną.

Nicolas Ghesquière
Fot. Vuitton S19 157

Najbardziej wpływowa postać mody na świecie

Takich tytułów nie otrzymuje każdy. Nicolas Ghesquiere miał to szczęście, że amerykański magazyn Vogue okrzyknął go najbardziej wpływową postacią świata mody. Nie bez powodu. Jego kolekcje zachwycają, szokują i wyprzedzają współczesne trendy.

Jeden z najmłodszych geniuszy mody

Jego kariera w świecie mody zaczęła się niezwykle wcześnie. Mając 12 lat, stworzył swoją pierwszą kolekcję sukien, uszytych z powłóczystych firan. W wieku zaledwie 14 lat rozpoczął swój pierwszy modowy staż w domu mody Agnes B, gdzie projektowano stroje między innymi dla Davida Bowie’go. Rozkochany w świecie mody młody projektant, po ukończonym stażu postanowił nigdy nie wracać do domu. Został w Paryżu, pracował między innymi jako osobisty asystent Jeana-Paula Gaultiera, a w wieku 26 lat został dyrektorem kreatywnym Balenciagi. Przez całe 15 lat pracował na rzecz słynnego domu mody.

Nicolas Ghesquière
Fot. Vuitton S19 157

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 17 przyjaciółek Louis Vuitton zaprezentowało najnowszą kolekcję marki!

Od Balenciagi do Louis Vuitton

W 2013 roku Ghesquiere zastąpił Marca Jacobsa na stanowisku dyrektora kreatywnego w Louis Vuitton. Pod swoje skrzydła projektant wziął kolekcje damskie, by po 4 miesiącach pokazać światu swoją pierwszą kolekcją na sezon jesień-zima 2014/2015, ready-to-wear.

Ta sama muza od wielu lat

Projektanci mody mają to do siebie, że wybierają na swoje muzy konkretne kobiety, często na wiele długich lat. W przypadku Ghesquiere, została nią Charlotte Gainsbourg. Brytyjsko-francuska aktorka to najlepsza przyjaciółka projektanta, która według niego perfekcyjnie oddaje styl, który reprezentują jego kolekcje. Gainsbourg miała okazję być wielokrotnie twarzą kampanii Louis Vuitton, a wcześniej również ambasadorką perfum Balenciagi.

Nicolas Ghesquière
Fot. Mike Marsland/WireImage

Niezwykła postać projektanta kryje wiele ciekawych kwestii. Mamy nadzieję, że dzięki nam, mogliście poznać go nieco lepiej, wnikliwiej i przez to również zrozumieć jego styl, który prezentuje na wybiegach. 

Nicolas Ghesquière
Fot. Pascal Le Segretain/Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.