McQueen Atlantis
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Najbardziej kontrowersyjne buty świata: Armadillo od Alexandra McQueena

To one były hitem jego ostatniej kolekcji przed śmiercią

Aleksandra Frankowska 16 lutego 2022 15:30
McQueen Atlantis
Fot. Getty Images

Mówi się o nich najbardziej kontrowersyjne buty świata. Wszystko to zasługa ich niecodziennego wyglądu, ale również Alexandra McQueena, który stworzył buty Armadillo niczym kolejne dzieło sztuki. Swoim dość szkaradnym fasonem zaczęły przyciągać uwagę artystek, które uwielbiają kontrowersję. Pokochała je przede wszystkim Lady Gaga, ale nie tylko. Buty projektu Alexandra McQueena tuż przed jego śmiercią stały się prawdziwą modową legendą. Na czym polega ich fenomen?

ZOBACZ TEŻ: Tak wyglądały ostatnie chwile życia Alexandra McQueena. Zostawił niecodzienny testament

Buty Armadillo - piękno czy brzydota? Kontrowersyjny projekt McQueena

Słynny projektant stworzył je na krótko przed swoją śmiercią. Były one częścią kolekcji Atlantis, która ujrzała światło dzienne w sezonie wiosna/lato 2010. Jej oficjalna prezentacja miała miejsce w lutym i absolutnie zszokowała wszystkich. Inspiracją dla tej kolekcji było dzieło Charles'a Darwina O powstawaniu gatunków z 1895 roku. McQueen w swoich projektach chciał przedstawić prawdziwą ludzką ewolucję, na dodatek podwodną. Kształt butów Armadillo miał nawiązywać do szponów, które z kolei miały być przedłużeniem ludzkiej nogi. Zdecydowanie udało mu się oddać to, co chciał przekazać swoim odbiorcom.

Pokaz Aleksandra McQueena Spring Summer 2010, kolekcja Atlantis 

O tym, że Alexander McQueen uwielbiał robić prawdziwe show, a każdy jego pokaz stawał się wyrazem artystycznego geniuszu mówiło się od zawsze. Tak było i tym razem, kiedy postanowił nieco późnić prezentację kolekcji wiosna-lato 2010 i kazał swoim gościom czekać. Wprowadzając element tajemnicy i poczucie grozy, dodał jeszcze do cat walku dwie maszyny, które nagrywały widownię i pokazywały na wielkim ekranie ich reakcje. Z pewnością był to element zaskoczenia, którego nikt się nie spodziewał, a gdy modelki ruszyły na wybieg, sala zamarła. Kolejna kolekcja McQueena z butami Armadillo na czele zrobiła absolutną furorę. Projektant po raz kolejny udowodnił, że w jego głowie mieszka prawdziwy geniusz, który tym razem czerpiąc inspiracje z Darwina, przeniósł swoich odbiorców do futurystycznego świata ewolucji i skrzyżowania zwierząt z ludźmi. Ekspresja, materiały, nieprzewidywalne formy okazały się wyrazem jego kunsztu i dowodem wielomiesięcznej pracy. 

Funkcjonalność projektu Armadillo od McQueena

Ich wysokość to około 30 cm. Z uwagi na niekonwencjonalny model, są to buty typowo artystyczne, najczęściej wybierane przez artystki sceniczne. Założone na stopę przepięknie wydłużają nogę, dodając stylizacji grozy i przypominając nieco pozycję baletnicy, która staje na opuszkach palców. Co ciekawe, za życia McQueena powstało tylko 21 par butów Armadillo. Wśród nich były również te z cekinami imitującymi rybie łuski na całej długości oraz tylko na ich górnej części, ale również białe, z printem ze skóry węża w kilku odcieniach, złote, niebieskie i z akcentami zwierzęcymi. Wszystkie ich wzory nawiązywały do teorii Darwina i otaczającej nas ewoluującej natury. 

Armadillo
Fot. christies.com/ Szkice Alexandra McQueena

Sam McQueen na temat swojego innowacyjnego projektu powiedział:

Świat potrzebuje fantazji, a nie rzeczywistości. Mamy dzisiaj wystarczająco dużo rzeczywistości.

Mówi się o nich również buty pancerniki ponieważ rzeczywiście przypominają ochronny pancerz tych zwierząt. Według podanych informacji, każdy model był rzeźbiony z drewna we Włoszech, a wszystko to prawdziwa ręczna robota. Buty zostały wyposażone w cztery specjalne zamki (dwa na podeszwę oraz dwa na cholewkę), tak, aby umożliwić swobodny dostęp do stopy. 

Armadillo
Fot. THE MUSEUM OF SAVAGE BEAUTY

Armadillo w teledysku Lady Gagi do piosenki "Bad Romance"

Lady Gaga nigdy nie ukrywała zamiłowania do kontrowersyjnych i niecodziennych projektów McQueena. Gdyby robić zakłady, z pewnością wszyscy postawiliby na to, że stanie się szczęśliwą posiadaczką butów Armadillo i tak też się stało.  Artystka pojawiła się w nich w teledysku do swojej piosenki Bad Romance, ale i wielokrotnie podczas publicznych wydarzeń. 

CZYTAJ TEŻ: Dziś miałby 53 lata. Czego dowiemy się z fascynującej biografii Alexandra McQueena

Model butów Armadillo mógł wyjść tylko z pracowni Alexandra McQueena. Stały się one niewątpliwie znakiem rozpoznawczym tego domu mody i prawdziwym dziełem sztuki docenianym na całym świecie przez geniuszy, wizjonerów i fanów mody. 

Lady Gaga
Fot. Kevin Mazur/WireImage
 

Armadillo
Fot. Photo by Anthea Simms

McQueen Atlantis
Fot. Getty Images

McQueen Atlantis
Fot. Getty Images

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.