George Michael "Freedom"
Fot. Instagram
VIVA! Tylko u nas

KULISY kultowych wideoklipów: „Freedom” George'a Michaela. Cindy Crawford: „Nie miałam pojęcia, że będę leżała naga w wannie”

Agata Zych 22 stycznia 2018 07:30
George Michael "Freedom"
Fot. Instagram

Tego klipu się nie zapomina, to obraz który nigdy się nie starzeje. Klasyczne piękności, top modelki w wideoklipie George'a Michaela, to już kultowy obraz. Po latach można obejrzeć kulisy tego teledysku i zobaczyć zjawiskowe modelki w naprawdę interesujących okolicznościach planu zdjęciowego.

Przeczytaj również: Zdjęcia z młodości George'a Michaela. Takim będziemy go pamiętać

Kiedy powstał klip „Freedom” George'a Michaela?

Zdjęcia do wideoklipu kręcono w 1990 roku, czyli prawie 28 lat temu. 26 lat po premierze „Freedom” odkryto 23 km nieobrobionych nagrań z planu teledysku, w którym wystąpiły znane top modelki lat 90-tych w tym oczywiście: Cindy, Linda, Naomi, Christy i Tatjana. W sieci pojawił się montaż najlepszych scenek backstage, podczas których możemy obserwować modelki i samego wokalistę podczas pracy nad materiałem. Na jednym z ujęć widać, jak George Michel daje wskazówki Lindzie, wymieniają poglądy. To zupełnie nowe życie tego kultowego obrazu, widzimy jak Linda świetnie się bawi i przewraca się w oversize'owym golfie. Można podziwiać spontaniczne, naturalne wybuchy śmiechu. Seksowna Cindy w wannie i młodziutka Naomi, która tańczy z słuchawkami. 23 km nieobrobionych nagrań to brzmi super, do sieci nie trafił cały materiał, ale to co możemy obejrzeć jest ciekawą podróżą do przeszłości.

Warto zobaczyć: Rewolucjonista i muzyczny kameleon. Dziś druga rocznica śmierci Davida Bowiego EKSKLUZYWNE VIDEO

Kto wyreżyserował klip „Freedom” George'a Michaela?

Klip został wyreżyserowany przez bardzo znanego wówczas animatora i reżysera. David Fincher, bo o nim właśnie mowa współpracował w latach 90-tych również z Madonną, był odpowiedzialny za kultowe wideoklipy „Królowej popu” (m.in.: „Vogue”, „Express Yourself”). W wideoklipie George'a Micheala wzięły udział najsłynniejsze wówczas modelki: Naomi Campbell, Christy Turlington, Linda Evangelista, Cindy Crawford i Tatjana Patitz. Klip zdobył popularność w 1990 roku i jego fenomen sięga współczesnych czasów i nowego pokolenia. A jak topowe modelki lat 90. opowiedziały, co wspominają najlepiej z czasów zdjęć wideoklipu George'a?

Naomi Cambell tak napisała na swoim Instagramie:

Przyjechałam na pierwszy dzień planu zdjęciowego. To był naprawdę szalony czas! Teledysk kręcony był podczas tygodnia pokazów mody, więc przyleciałam prosto z Paryża. Zrobiłam 4 lub 5 pokazów przed planem zdjęciowym. Jednak pojechałam rannym pociągiem do Londynu na plan klipu. Było cudownie! Kocham George'a Michaela oraz kocham wszystkie dziewczyny, które uczestniczyły w tym teledysku. Uważam, że reżyser teledysku David Fincher jest świetnym filmowcem.

Cindy Crawford również wspomina plan zdjęciowy w mediach społecznościowych:

Pamiętam dokładnie jak to się zaczęło. Dostałam walkmana, żeby nauczyć się słów na plan zdjęciowy. Dopiero jak dojechałam na miejsce, dowiedziałam się że moja pierwsza scena będzie w wannie.

Linda Evangelista powiedziała, że po 20 latach ludzie nadal zaczepiają ją na ulicy i pytają, czy grała w wideoklipie „Freedom” George'a Michaela.

Wideo

Bogna Sworowska o pracy w modelingu kiedyś i dziś…

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.