historia-sukni-slubnej-grace-kelly
Fot. Getty Images
ZE ŚWIATA MODY

Historia sukni ślubnej Grace Kelly. Co wydarzyło się z drugą kreacją księżnej Monako?

Druga suknia ślubna do dziś pozostaje legendą

Paulina Filipowicz 30 sierpnia 2020 16:29
historia-sukni-slubnej-grace-kelly
Fot. Getty Images

Grace Kelly to jedna z największych aktorek wszech czasów. Ślub gwiazdy kina z księciem Monako w 1956 roku do dziś uważany jest za najważniejszą uroczystość weselną XX wieku, a koronkowa suknia ślubna Grace Kelly przeszła do historii popkultury. Mało kto jednak wie, że aktorka i przyszła księżna Monako, tego dnia miała na sobie także drugą kreację, która do dziś pozostaje owiana tajemnicą.

Suknia ślubna Grace Kelly

Koronkowa suknia ślubna z długim rękawem, którą Grace Kelly miała na swoim ślubie to jedna z najsłynniejszych kreacji w historii. Regularnie kopiowana przez innych projektantów, od lat ląduje na szczytach w rankingach najpiękniejszych stylizacji weselnych. Stworzona 65 lat temu przez główną kostiumolog studia filmowego MGM, Helen Rose, do dziś uważana jest za ikoniczny wzór mody ślubnej. Została uszyta z 25 metrów tafty i ponad 100 metrów stuletnich koronek Valenciennes. Przez sześć tygodni pracowało nad nią 36 szwaczek i hafciarek. Suknia była w kolorze kości słoniowej i towarzyszyły jej liczne dodatki – koronkowy czepek, welon pokryty haftem oraz kremowe pantofelki. Wysoki kołnierzyk, dopasowany gorset i jedwabna tafta wyszywana tysiącem pereł to znak rozpoznawczy tej legendarnej kreacji.

Grace Kelly i książę Rainer Grimaldi, ślub
Fot. East News

Grace Kelly do dziś inspiruje panny młode na całym świecie, a jej sylwetka stała się wzorem dla kreacji Kate Middleton, która na swojej uroczystości ślubnej w 2011 roku zaprezentowała się w projekcie domu mody Alexander McQueen. Suknia zaprojektowana przez dyrektor kreatywną marki, Sarę Burton, do złudzenia przypominała tę, którą księżna Monako założyła w 1956 roku.

Książę William i księżna Kate, ślub, new
Fot. Getty Images

Skala ślubu Grace Kelly i księcia Monako Rainiera III Grimaldi była jak na tamte czasy ogromna i jest ono wspominane do dziś. Ceremonia ślubna była towarzyskim wydarzeniem sezonu. Nie dość, że relacjonowały ją media na całym świecie i obejrzało ją 30 milionów widzów, to w uroczystości brało udział 400 gości należących do śmietanki towarzyskiej tamtych czasów – były wśród nich nie tylko koronowane głowy, ale także gwiazdy kina, wśród nich Ava Gardner, Cary Grant czy jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Arystoteles Onassis.

Mniej znana stylizacja ślubna Grace Kelly

Legendarna uroczystość była poprzedzona ślubem cywilnym dzień wcześniej. Grace otrzymała wówczas tytuł Jej Książęca Wysokość Księżna Monako. Podczas podpisywania aktu w pałacu królewskim, miała na sobie wyjątkową kreację, która mimo swojej ponadczasowości i genialnemu krawiectwu, nie jest znana szerszemu gronu odbiorców. Na ślubie cywilnym Grace Kelly miała na sobie różowy, wyszywany komplet również zaprojektowany przez Helen Rose. Zestaw ozdobiony brokatową koronką z francuskiego Alençon i jedwabnymi nićmi, aktorka połączyła z delikatnymi czółenkami, krótkimi rękawiczkami i dyskretnym nakryciem głowy.

Grace Kelly ślub cywilny
Fot. East News

Może zastanawiacie się, dlaczego jedna z genialnych stylizacji ślubnych Grace Kelly nie zapisała się na kartach historii, zwłaszcza, że różowy brokatowy zestaw jest naprawdę zjawiskowy. Jak się okazuję, powodem było celowe działanie księżnej. Kelly chcąc utrzymać napięcie i wywołać zachwyt mediów nad jej białą, długą kreacją ślubną, zachowała dyskrecje podczas ślubu cywilnego. Różowy zestaw nie mógł przecież przyćmić głównej atrakcji uroczystości, jaką była druga stylizacja sławnej panny młodej. Po zakończeniu uroczystości cywilnej, księżna szybko przebrała się w zwykłą prostą sukienkę, więc obecni fotografowie nie mieli zbyt wielu szans, by uchwycić na zdjęciach brokatowy różowy komplet. W ten sposób Grace Kelly uniknęła chwilowo uwagi, która została następnie w całości skierowana na legendarną najsłynniejszą suknię świata.  

Wideo

Urszula Dudziak ma 78 lat i mnóstwo pięknych planów: „Rozkwitłam na nowo po menopauzie”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Co powie tata? JAROSŁAW I OLIWIA BIENIUK we wzruszającej rozmowie o wchodzeniu córki w dorosłość, układaniu życia na nowo, sile wspomnień i ojcowskiej miłości. ALEKSANDRA KURZAK: „lubię być diwą”. O błyskotliwej karierze, zaręczynach po 10 dniach znajomości i intymności. DOROTA I CZESŁAW MOZILOWIE razem pracują, podróżują, oglądają seriale, tańczą... Co jest receptą ich udanego związku? WOJCIECH MECWALDOWSKI to artysta, aktor i... introwertyk. Co oznacza dla niego „życie pełną gębą”? Ikar polskiego dziennikarstwa... Jaki był prywatnie? Wzloty i upadki KAMILA DURCZOKA.