Jacquemus
Fot. Getty Images/ImaxTree
O tym się mówi!

Fenomen marki: Jacquemus

Najbardziej wpływowa marka nowej generacji

Aleksandra Frankowska 30 marca 2022 14:57
Jacquemus
Fot. Getty Images/ImaxTree

Simon Porte Jacquemus, który mówi o sobie, że uwielbia niebieski, biały, paski, słońce, owoce, życie, poezję, Marsylię i lata 80. Czytając ten opis, przed oczami mamy wszystko, a dokładniej markę modową, która od lat pozostaje wśród największych modowych odkryć Paryża. Jacquemus od nazwiska projektanta, okrzyknięta została najgorętszą marką odzieżową świata, a my sprawdzamy w czym tkwi jej fenomen. W niestandardowych początkach? Miłości do Francji? A może minimalizmie?

ZOBACZ TEŻ: Na czym polega fenomen mini bags? Jak nosić je jesienią 2021?

Jacquemus: Kolejny francuski projektant

Jeśli ktoś rodzi się we Francji i chce projektować modę, ma przed sobą trudne zadanie. Mówi się, że w tym kraju co druga osoba chce być projektantem. Jedni mają pieniądze i obracają się wśród ludzi, którzy coś znaczą i jest im łatwiej. Inni, jak sam Simon Porte Jacquemus mają talent i ogromne samozaparcie. Im też się udaje, ale droga do sukcesu jest znaczeni trudniejsza.

Simon pochodzi z niewielkiej francuskiej wsi, gdzie prowadził spokojne, sielskie życie. Rodzice zajmowali się uprawą warzyw, ojciec grywał również w zespole muzycznym, a matka uwielbiała dekorowanie wnętrz. Do rozwijania kreatywnej duszy zawsze zachęcali również Simona, który z biegiem czasu zaczął tworzyć kreacje z kawałków materiału. Nosiła je jego matka, jako jedna z jego pierwszych modelek. Inspirowały go również kościelne szaty, dla których rozważał zostanie księdzem. Miłość do mody okazała się jednak silniejsza. Miał 7 lat, kiedy napisał osobisty list do Jeana Paula Gaultiera oferując mu swoje usługi jako stylisty.

Gdyby nie wsparcie rodziny, moglibyśmy o nim nigdy nie usłyszeć. Bliscy widząc jego pasję i zapał zrobili wszystko, aby rozpoczął naukę w prestiżowej paryskiej szkole École supérieure des arts et techniques de la mode, która finalnie okazała się całkowitą porażką. Rozczarowany Simon porzucił naukę, ale wciąż pielęgnował miłość do mody. Kiedy w 2009 roku w wypadku samochodowym tragicznie zmarła matka Simona, ku jej czci stworzył markę Jacquemus. Było to jej panieńskie nazwisko, a ona sama na zawsze pozostała jego pierwszą muzą.

Jacquemus
Fot. Peter White/Getty Images

Jacquemus: tak to się robi

Jako pierwsza w zakładzie Jacquemus powstała spódnica. Prosta, bez dodatków i ozdób, z uwagi na koszty produkcji. Minimalizm nie był do końca wyborem projektanta, jednak wymusił to na nim brak funduszy. Jeszcze w tym samym roku pierwsze projekty marki trafiły do showroomu modowego w Tokio, gdzie swoje dzieła prezentowali młodzi projektanci. Wówczas zostały docenione przez Rei Kawakubo, właścicielkę marki Comme des Garcons. Bardzo szybko Simon przekonał ją i jej partnera do spotkania w Paryżu, gdzie zaproponowali mu pracę w swoim butiku, na co naciskał sam Simon. Młodemu projektantowi zależało jednak na zdobyciu środków finansowych do realizacji kolejnych projektów oraz obycia z klientami premium.

Od razu rozpoznałem świeżość i oryginalność, ale najważniejszą jest silna wizja. Nigdy nie spotkałem nikogo tak zdeterminowanego, tak twardo stąpającego po ziemi i z tak jasną wizją, co chce robić i co chce osiągnąć – mówił Joffe w rozmowie z Vogue.com.

Jacquemus: bez pardonu

Projektant znany z porywczego charakteru, na dobre wpisał się do świata mody. Już w 2010 roku ubrał swoje koleżanki we własne projekty i poprosił, aby w trakcie Vogue Fashion Night Out przechadzały się w nich po najdroższych paryskich butikach.

Świat usłyszał o nim również przy okazji manifestacji przed pokazem Diora, do której ponownie zaangażował przyjaciółki. Ubrane w robocze stroje z transparentami i okrzykami, zwracały na siebie uwagę.

W ostatnich latach najgłośniejszą sytuacją związaną z marką była odpowiedź projektanta na homofobiczne komentarze na Instagramie. Jak wiemy, Simon Jacquemus jest gejem i w Walentynki zamieścił romantyczne zdjęcie ze swoim mężem. Niestety pod fotografią pojawiło się również wiele słów krytyki, a jedno ze zdań brzmiało: Kiedyś chciałam mieć twoje torebki. Teraz *emotikonka wymiotów*. Projektant odpowiedział na niego świetną ripostą: Moja torebka nie chce ciebie.

CZYTAJ TEŻ: Pokaz Jacquemusa na polu lawendy zachwyca internautów na całym świecie!

Jacquemus: budowanie wizerunku marki

Jako jeden z pierwszych wielkich projektantów, Simon do promocji swojej marki wykorzystał social media. Swój Instagram prowadził jeszcze prowadząc wiejskie życie i publikując zarówno kadry krajobrazów, jak również swoje projekty i selfie. Do dziś sam jest odpowiedzialny za visual merchandising Jacquemus. Ogromne znaczenie ma dla niego miejsce i sposób prezentacji kolekcji. Stara się przywoływać obrazy, które dla odbiorcy coś już znaczą. Tak było w przypadku albumu La Grande Motte, który opowiadał o nadmorskim miasteczku we Francji, z którego wszyscy się śmieją. On jednak przekuł je w prawdziwy artyzm. W trakcie jednego z pokazów jego goście ubrani zostali w szpitalne kitle. Wszystko po to, aby skupić się na wybiegu, a nie kreacjach osób siedzących na widowni. Jeszcze innym razem Simon podczas prezentacji swojej kolekcji pojawił się boso, a przy jego boku szedł… koń.

Jego artystyczne wizje to nie są tylko ubrania, to zawsze coś więcej.

Lubię komunikować się modą, ale I dodać do tego filozofię – tłumaczył w rozmowie z vogue.com

Jacquemus
Fot. Arnold Jerocki/WireImage

Jacquemus: filozofia i kolekcje marki

Simon tworzy zarówno damskie, jak i męskie kolekcje. Jego największym hitem jak dotąd okazała się jednak mikrotorebka, którą noszą zarówno gwiazdy, jak i influencerki.

Jacquemus
Fot. Jeremy Moeller/Getty Images

W swoich projektach Jacquemus odwołuje się do francuskich motywów. Bardzo często proponuje luźne fasony, głęboko skrojone spodnie, obszerne rękawy, ale również klepsydry. Wybiera materiały najwyższej jakości, ale również te nowoczesne, jak chociażby wełna z domieszką plastiku, winylu czy moskitiery. U Jacquemus nie brakuje charakterystycznych pasków oraz inspiracji francuskim kinem.

Jacquemus
Fot. Edward Berthelot/Getty Images

Projekty Jacquemus noszą takie gwiazdy, jak Rihanna, Solange, Beyonce czy Serena Williams. Jak widać, można więc osiągnąć spektakularny sukces dzięki ciężkiej pracy, determinacji i talentowi, bez wielkich zasobów finansowych.

najmodniejsze puchowki na zime 2022 kurtki i plaszcze trendy jacquemus
Fot. Imax Tree/Free

moda na mini bags jak je nosić male torebki jesien zima 2021 2022 jacquemus
Fot. Imax Tree/Free

moda na mini bags jak je nosić male torebki jesien zima 2021 2022 dior
Fot. Imax Tree/Free

Pokaz męskiej damskiej kolekcji Jacquemuse na wiosnę 2020
Fot. IMAXTREE/FREE

Pokaz męskiej damskiej kolekcji Jacquemuse na wiosnę 2020
Fot. IMAXTREE/FREE

Pokaz męskiej damskiej kolekcji Jacquemuse na wiosnę 2020
Fot. IMAXTREE/FREE

TAGI #moda 2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…