W pierwszym sezonie serialu “And Just Like That”, który jest kontynuacją kultowego “Seksu w wielkim mieście”, mogliśmy zobaczyć jak styl głównej bohaterki Carrie Bradshaw granej przez Sarah Jessicę Parker, przechodzi przemianę i staje się mieszanką stylu vintage z aktualnymi nowościami. Coraz częściej chętnie łączymy cenione elementy garderoby, które mamy już w szafie z nowymi zakupami inwestycyjnymi, które bez wątpienia przetrwają próbę czasu. Na czym polega Converted Closet? Kto to zapoczątkował? Kto na rynku polskim tym się zainspirował?

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Prace na planie najnowszego sezonu “And Just Like That” ruszyły!

Coś nowego, coś starego, czyli Converted Closet

Kiedy tylko do sieci trafiły zdjęcia z planu nowego sezonu “And Just Like That” mogliśmy zobaczyć, że Carrie chętnie eksperymentuje z klasycznymi elementami garderoby, jak Fendi Baguette oraz butami Chanel, które bardzo często zestawia z aktualnymi nowinkami jak torebka Gucci x Balenciaga Hourglass oraz przemyca wiele upcyklingowych ubrań! Stoi za nimi projektantka Kate McGuire, założycielka marki Converted Closet, która daje ubraniom nowe życie i proces ten określa jako przemodelowanie lub przerabianie. W wywiadzie dla Vogue mówi:

Przerabiałam ubrania przez całe życie. Zawsze lubię nosić coś nieco innego lub wyjątkowego.

Kiedy po raz pierwszy spotkała jednego z projektantów kostiumów serialu “And Just Like That” - Danny’ego Santiago, od razu wiedział jak styl “dorosłej Carrie” będzie wyglądał, gdyż potrafiła ona idealnie połączyć styl vintage z wygodą i nowoczesnością w swoich projektach. Na zdjęciach z planu możemy zobaczyć Sarah Jessicę Parker w przerobionym kombinezonie lotniczym z lat 60. z prywatnej szafy McGuire, który połączyła z nietypową kopertówką w kształcie gołębia od JW Andersona. Pojawiła się także w koronkowej sukni ślubnej z lat 80; którą projektantka przemieniła w rozkloszowany kombinezon. Jest to świetny nurt w modzie, który pokazuje jak w ciekawy i kreatywny sposób można zmienić swoje stara ubrania, w nowe, wyjątkowe perełki. Czy Carrie w przerwie między “Seksem w wielkim mieście” a “And Just Like That” nabyła nowych umiejętności krawieckich? Zdaniem McGuire:

Myślę, że prawdopodobnie zleca to na zewnątrz. Znalazła świetną krawcową i dobrze się bawi robiąc to co ja - współpracując.

Getty Images
Getty Images

Mimo, że praca na planie serialu wrze, a kostiumografowie są już w posiadaniu kilku unikalnych dzieł od Kate McGuire, ona nie przestaje się rozwijać i ostatnio wypuściła swoją pierwszą kolekcję wyselekcjonowanej i nowatorstwo przerobionej odzieży, którą można znaleźć na stronie Dora Maar. Sztandarowymi elementami są zdecydowanie szalik z nadrukiem Hermes, który został połączony z pikowaną wiktoriańską halką oraz neonowo-różowa sukienka idealna na imprezy w stylu Carrie Bradshaw. Dyrektor generalny i założyciel platformy Dora Maar decyzję o współpracy z projektantką opisuje następująco:

Zobacz także

Chodzi tak naprawdę o zmianę sposobu myślenia. Jesteśmy przekonani, że jeśli masz ludzki związek z tym, co kupujesz i naprawdę rozumiesz rzemiosło, jakość, historię i dlaczego to ma znaczenie, to nie staje się to czymś jednorazowym, tylko przybiera rangę przedmiotu kolekcjonerskiego.

Chociaż na nowe projekty od Converted Closet będziemy musieli jeszcze czekać kilka miesięcy, zdecydowanie będzie warto. Nie można zapominać o tym, jaki pozytywny wpływ wywiera McGuire w świecie mody, wprowadzając ideę zrównoważonego rozwoju do głównego nurtu.

Moją misją jest wywieranie wpływu. Muszę pokazać ludziom, że istnieją alternatywy dla nowych zakupów.

Converted Closet na rynku polskim

Choć idea przerabiania ubrań, którą Converted Closet podbija Amerykę jest nowatorska i odważna, nie można zapominać, że podobny koncept podejścia do mody i dawania nowego życia ubraniom już od jakiegoś czasu istnieje w Polsce. Pionierem i zdecydowanie najlepszym reprezentantem jest Jacob Buczyński, który już od lat tworzy odważne projekty z materiałów z recyclingu, które nosi wiele gwiazd, między innymi Beata Kozidrak, Zofia Zborowska oraz Filip Cembala. Serialowa Carrie zdecydowanie pokochałaby dżinsową kurtkę z długimi frędzlami lub patchworkową sukienkę z cekinami od Jacoba!

Kolejnym przykładem, że moda na odnawianie ubrań w Polsce nabiera na sile jest nowa marka La Ronde Kasi Tusk, która niedawno wystartowała z nowym projektem w nurcie mody zrównoważonej. Marka oferuje wyselekcjonowane ubrania z drugiej ręki, które zanim trafią do klientki zostaną odpowiednio przygotowane i odświeżone. Jest to zdecydowanie ważna i wartościowa inicjatywa w obliczu kryzysu klimatycznego.

Reklama

Moda na ubrania vintage rozkwita, co jest bardzo dobrym znakiem dającym nadzieję, że nie uśmiercimy naszej planety w ekspresowym tempie. Warto zaczerpnąć inspiracji od Converted Closet, Jacoba Buczyńskiego czy Kasi Tusk i przed nowym zakupem zastanowić się czy naprawdę potrzebujemy nowej bluzki lub sukienki, kiedy możemy przerobić stare elementy swojej szafy i tchnąć w nie drugie życie. Nawet jeśli nie mamy żadnych umiejętności krawiecki, możemy zanieść ubrania do zaufanej krawcowej, omówić z nią naszą wizję i otrzymać niezwykły i unikalny projekt, który będzie nam służył przez kolejne lata. Przerabiacie swoje ubrania?

Reklama
Reklama
Reklama