Gazetowa sukienka Carrie mn
Fot. Getty Images
Ze świata mody

Słynna gazetowa sukienka Carrie Bradshaw została sprzedana na aukcji za ogromną sumę!

Ile jest warta tego typu kreacja vintage? 

Aleksandra Trendak 30 listopada 2022 14:30
Gazetowa sukienka Carrie mn
Fot. Getty Images

Kultowa sukienka bohaterki serialu “Seks w wielkim mieście” Carrie Bradshaw, której print przypominał drukowane gazety, została sprzedana za ogromną sumę pieniędzy w domu aukcyjnym Bonhams. Niezwykła sukienka marki Dior projektu Johna Galliano została wystawiona za cenę, która przerosła szacunki sprzedażowe samego projektanta, aż o 15 razy! Jaka jest historia sukienki? Za ile została sprzedana? Co ją wyróżnia? 

ZOBACZ TEŻ: Converted Closed – na czym polega i jaki związek ma z Carrie Bradshaw

carrie seks w wielkim mieście
Fot. Getty Images

Kultowa “gazetowa sukienka” Carrie sprzedana za niebotyczną sumę 

Kreacja, którą John Galliano stworzył będąc dyrektorem kreatywnym Diora, początkowo nie była uważana za niezwykłą lub przełomową, ponieważ nadruki inspirowane gazetą pierwszy raz na skalę światową zastosowała Elsa Schiaparelli w latach 30. Jednak to Galliono sprawił, że print stał się popkulturowym fenomenem i ikoną. Sukienkę zaprezentował w kolekcji jesień-zima 2000/2001, która od razu trafiła na pierwsze strony magazynów modowych na całym świecie, gdyż była jasnym i klarownym komentarzem dla panującej mody wśród bogatych ludzi, którzy lubili przebierać się za biednych, którzy śpią przykryci gazetami, zjawisko tak zwanego Tramp Balls z lat 20. Projektant wywołał tym nie małą kontrowersję, która mimo wszystko przyniosła mu ogromny sukces, między innymi jeden z modeli pojawił się w kultowym serialu “Seks w wielkim mieście”, gdzie główna bohaterka Carrie Bradshaw ma ją na sobie w scenie, w której po romansie z Panem Bigiem umawia się na lunch z jego żoną - Natashą. Ten moment przeszedł do historii serialu, tak samo jak sukienka. Choć na przestrzeni lat pojawiło się wiele wariacji tej kreacji, to jednak pierwowzór jest zawsze najwięcej wart, co potwierdza ostatnia aukcja internetowa Bonhams, podczas której sprzedano jedną z sukienek z pierwszej kolekcji za 15 300 euro, co przerosło oczekiwania domu aukcyjnego! 

“Gazette dress” posiada niezwykłą historię, a na przestrzeni lat coraz więcej marek inspiruje się nią i na swój sposób odtwarza kultowy print. Tymczasem pierwszy model sukienki, która na trwałe zapisała się na kartach popkultury za sprawą serialu “Seks w wielkim mieście”, po intensywnej licytacji został sprzedany za dużo wyższą kwotę niż się wszyscy spodziewali. Dom aukcyjny początkowo wartość kreacji oszacował na 800-1000 euro, jednak po intensywnej licytacji została kupiona za 15 300 euro! Co myślicie o tej kreacji? Kupiłybyście ją za taką kwotę?  

Dior jesień-zima 2000/2001
Fot. Getty Images
Dior jesień-zima 2000/2001
Fot. Getty Images

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.