Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023
Fot. Zuza Krajewska
Tylko w vivie!

Wojciech Mazolewski jako dziecko wiedział, że zostanie muzykiem. Jaką drogę obierze jego nastoletni syn?

"Od jego najmłodszych lat bawiliśmy się w muzykę"

Katarzyna Piątkowska 25 października 2023 14:50
Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023
Fot. Zuza Krajewska

Muzyk, kompozytor, basista, kontrabasista, gitarzysta. Lider zespołów Pink Freud, Bassisters Orchestra, Wojtek Mazolewski Quintet i Yugen. Na scenie od siódmego roku życia. Prywatnie — bardzo dumny ojciec nastoletniego Stanisława. Katarzynie Piątkowskiej opowiedział o tym, jakim tatą stara się być, oraz czy uzdolniony muzycznie syn zamierza pójść w jego ślady.

A najważniejszy jest akt twórczy?

Tak, i wierność temu, co się stworzyło, odwaga i konsekwencja. Nie chodzi o perfekcję, uznanie, nagrody i tak dalej, ale o absolutną wrażliwość. To jest prawdziwa odwaga. Piękno jest blaskiem prawdy. Wielu artystów, których darzę wielkim szacunkiem, próbowało już to wyjaśniać i im nie wychodziło, dlatego o akcie twórczym nie ma co gadać. Frank Zappa mówił, że rozmawianie o muzyce jest jak tańczenie o architekturze. Myślę, że to powinno zostać sferą sacrum. Można o tym dyskutować z kimś, kto doświadcza podobnie, albo z kimś, z kim czujesz przepływ miłości, wdzięczności.

Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023

Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023
Fot. Zuza Krajewska

Jak na przykład z synem?

Rolą rodziców jest odpowiadanie na pytania dzieci, więc się nie uchylam. Pytania, jakie zadaje mi mój syn, bywają bardzo interesujące, a odpowiedź na nie bywa bardzo dużym wyzwaniem, które z przyjemnością podejmuję. Czasami trzeba się poważnie zastanowić. To trudne, ale głębia naszej relacji może to trochę ułatwić.

On podąża podobną drogą do Twojej? Ty przecież już jako siedmiolatek byłeś członkiem zespołu punkowego.

Ma talent, bo od jego najmłodszych lat bawiliśmy się w muzykę. Ale nie ciągnie go, żeby ją robić. Ma raczej umysł ścisły. Oczywiście, gdyby poszedł w moje ślady, byłoby to niezwykle satysfakcjonujące, ale chyba dość egoistyczne.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Ilona Wrońska i Leszek Lichota o miłości: "Trzeba być uważnym na siebie, pozwolić drugiej osobie na słabsze momenty i być czułym"

Postępujesz tak jak Twoi rodzice z Tobą?

Rodzice nie pomagali mi w realizacji mojej pasji, jaką była muzyka. Wręcz musiałem o to walczyć. Kiedy poszedłem do podstawówki, mój starszy brat poszedł do liceum i zaczął grać w punkowym zespole. A ja z nim.  

Cały wywiad z Wojciechem Mazolewskim w nowej VIVIE! Magazyn dostępny w punktach sprzedaży od czwartku, 26 października. 

Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023

Wojciech Mazolewski, Viva! 20/2023
Fot. Zuza Krajewska

Leszek Lichota, Viva! 20/2023, Ilona Wrońska, Viva! 20/2023 OKŁADKA
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Leszek Lichota, Viva! 20/2023, Ilona Wrońska, Viva! 20/2023 OKŁADKA
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.