Reklama

Ewa Pokas i Maciej Zembaty byli jedną z najbardziej pożądanych par lat 70. Ona uchodziła za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek. Czarnowłosa, z czarnymi oczami, niesamowicie zgrabna, była obiektem westchnień wielu mężczyzn. Miała wszystko, by zostać gwiazdą, ale jakoś się nie udało. Nie trafiła na rolę, która przyniosłaby jej popularność i uznanie. Zagrała w „Nie ma róży bez ognia”, w ”Amatorze”, „Brunecie wieczorową pora”. Grała w Teatrze Narodowym i Powszechnym. Maciej Zembaty był błyskotliwym erudytą, autorem pamiętnej „Rodziny Poszepszyńskich", tłumaczem piosenek Leonarda Cohena. Ewa Pokas i Maciej Zembaty byli barwną parą, czemu im się nie udało?

Reklama

Ewa Pokas: ostra dziewczyna, krótka spódniczka, długie kozaki

Była wielką miłością Macieja Zembatego i jego pierwszą żoną. Byli z tego samego pokolenia. Ewa Pokas rocznik 1946, była młodsza o dwa lata od swojego przyszłego męża. Do Warszawy przyjechała z Chorzowa. Studiowała polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Maciejem Zembatym spotkali się w warszawskiej Szkole Teatralnej na seminarium u mistrza Ludwika Sempolińskiego. Ewa Pokas robiła wrażenie. „Ostra dziewczyna, kusa spódniczka, długie kozaki”, napisała o niej Gazeta Wyborcza.

Na studiach razem byli krótko, bo Maciej Zembaty wyleciał ze szkoły. „Z warszawskiej PWST wyrzucono mnie jednak jako buntownika, a mój bunt polegał na tym, że odbiłem dziewczynę aktorowi Zygmuntowi Kęstowiczowi”, śmiał się po latach w magazynie „Arterie”. Studiował reżyserię, potem przeniósł się na Polonistykę, by schować się przed wojskiem.

Zobacz też: Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych tancerzy w historii urodził się w kolei transsyberyjskiej

Ewa Pokas w spektaklu "Nie-boska komedia", 1969 rok, Teatr Narodowy, fot. NAC

Maciej Zembaty był delikatnym, czułym człowiekiem

Urodził się w 1944 w Tarnowie, wychował w Wadowicach, studiował w Warszawie. W 1968 roku śpiewał prześmiewczo na gitarze na Uniwersytecie: „Pan Prokurator ma racje, mamy w Polsce demokracje”. Znany jest przede wszystkim jako wspaniały tłumacz piosenek Leonarda Cohena. Ale był też mistrzem czarnego humoru, założył kabaret „Dreszczowisko”, w którym Elżbieta Jodłowska wylansowała piosenkę „W prosektorium najprzyjemniej jest nad ranem”.

Magda Umer wspominała, jak trafiła do tego kabaretu. „Był to kabaret tzw. czarnego humoru. Nie znosiłam czarnego humoru, ale uwielbiałam Maćka, byłam zakochana w barwie jego głosu. W kabarecie byłam przerywnikiem lirycznym. Oni straszyli ludzi, ja śpiewałam liryczne ballady. Jednocześnie sam Maciek był delikatnym, czułym i dobrym człowiekiem”, mówiła w jednym z wywiadów. Gdy w 1971 roku na Festiwalu w Opolu zaśpiewał do Marsza żałobnego Chopina piosenkę „Ostatnia posługa”, wielu oburzało się na targanie świętości. Przez wiele lat pracował w radiowej Trójce, był autorem słuchowisk, scenarzystą, poetą.

Zobacz też: Stanisław Jasiukiewicz miał zagrać Bogumiła w "Nocach i Dniach". Choroba odebrała mu rolę, a potem zabrała życie

fot. Maciej Brzozowski/Forum

Maciej Zembaty i Ewa Pokas: smarkate małżeństwo

Kiedy poznali się z Ewą Pokas byli młodzi, na progu kariery. Malarz Henryk Waniek powiedział nawet w rozmowie dla miesięcznika „Pani”, że to pierwsze małżeństwo z aktorką Ewą Pokas było takie smarkate. „Estrada, dwoje młodych aktorów, bo Zembaty wtedy jeszcze miał zamiar być aktorem, silne emocje, pewna niedojrzałość. Tamta historia zdystansowała matkę Maćka do wszystkich jego żon”.

Wraz z kompozytorem Januszem Boguckim założyli kabaret „Fermata”. Tworzyli, imprezowali, żyli jak bohema, bawili się, pili, nie myśleli, co będzie jutro. Kochali się, ale ich małżeństwo było burzliwe. Maciej Zembaty sam mówił, że szalał z zazdrości o Ewę. Był przekonany, że małżonka zdradzała go, kiedy tylko nadarzy się jakaś okazja.

Zobacz też: Historia miłości Krystyny Mazurówny i Tadeusza Plucińskiego. "To małżeństwo było moim największym życiowym błędem"

Ewa Pokas w filmie "Molo", fot. ARCH.FILMU/FORUM

Maciej Zembaty na pewno nie był łatwym partnerem. Cierpiał na chorobę dwubiegunową, której bardzo długo nie potrafiono zdiagnozować. Miał okresy euforii, kiedy kipiał od pomysłów i snuł różne plany. I okresy zapaści, depresji. Pił, lubił używki. Po rozstaniu z Ewą Pokas miał dwie żony i żadna z nich nie była w stanie w nim wytrzymać. Drugą żoną Macieja Zembatego została znana malarka - Ewa Gargulińska, ale szybko się rozstali.

Reklama

Z trzecią żona Magdaleną artysta miał dwóch synów, dzisiaj dorosłych. To ona zorientowała się, że jej mąż jest chory. Wysłała go na leczenie, dbała, aby nie zapominał o lekarstwach i uczęszczał na terapię. W końcu się poddała i odeszła od męża. Maciej Zembaty związał się z Elżbietą Dębską, jednak przyszedł czas gdy zdał sobie sprawę, że choroba uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie. Zmarł nieoczekiwanie w 2011 roku, w wieku 67 lat. Ewa Pokas została żoną wybitnego kompozytora Zygmunta Krauzego, ale to małżeństwo też się rozpadło. Aktorka mieszka we Francji, pisze książki, wydała m.in. zbiór opowiadań ”Mężczyzna na ośle i inne opowiadania”

Reklama
Reklama
Reklama