Zygmunt Malanowicz nie żyje
Fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER
POŻEGNANIE

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 83 lat

Popularność przyniosła mu rola w filmie „Nóż w wodzie”

Ksenia Krasko 5 kwietnia 2021 20:05
Zygmunt Malanowicz nie żyje
Fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER

Przykra wiadomość dotarła do nas w poniedziałkowe popołudnie. Nie żyje Zygmunt Malanowicz, aktor filmowy i teatralny, reżyser oraz scenarzysta. O śmierci artysty poinformował warszawski Teatr Nowy, z którym aktor związany był od 2008 roku. Odszedł w wieku 83 lat.

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Aktor miał 83 lata

Urodził się w 1938 na Wileńszczyźnie, w rodzinie o korzeniach polsko-rosyjskich. W 1963 roku ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi, ale debiut miał już za sobą. Rozpoznawalność przyniosła mu rola w filmie Nóż w wodzie Romana Polańskiego (1962 rok). Później zagrał w kilku filmach Andrzeja Wajdy, między innymi w Polowaniu na muchy (1969) i w Krajobrazie po bitwie (1970). Współpracował także z reżyserami Andrzejem Jerzym Piotrowskim, Andrzejem Trzosem-Rastawieckim czy Bohdanem Porębą.

Aktora pamiętają także fani seriali, takich jak Dom, Prawo Agaty czy Usta-Usta. Zygmunt Malanowicz znany jest też wielbicielom stołecznych teatrów – na początku lat 2000. związany był z Teatrem Dramatycznym, później z Teatrem Rozmaitości. W 2008 roku dołączył do Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.

„Nie wiemy, co napisać, bo żadne słowa nie oddadzą żalu i nie wypełnią pustki jaka pozostawił ten wspaniały człowiek, przyjaciel, wielki aktor. Miał być Odysem w nowym spektaklu Nowego Teatru. Mamy nadzieję, że w ten sposób, trochę na skróty, ale dotarł do Itaki. Zygmuncie, żegnamy Cię dziękując za wszystkie wspaniałe chwile, które nam ofiarowałeś”, pożegnał aktora zespół Nowego Teatru.

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Na zdjęciu w filmie „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego

Zygmunt Malanowicz w filmie „Nóż w wodzie”
Fot. PAP

Zygmunt Malanowicz nie żyje. Aktor miał 83 lata

Zygmunt Malanowicz nie żyje
Fot. PIOTR ZAJAC/REPORTER

Jacek Poniedziałek pożegnał Zygmunta Malanowicza

Zygmunta Malanowicza pożegnał między innymi Jacek Poniedziałek. „Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny”, napisał na swoim Facebooku. „Aktor w Nowy Teatr. Odys, który nie dotarł do naszej Itaki. Żegnaj, Zyga, bez Ciebie będzie pusto, smutno i źle. Ale dopłyniemy do brzegu w ciepłą, ambrozyjską noc. Śpij i śnij lepszy świat!”, dodał aktor.

Bliskim Zygmunta Malanowicza składamy najszczersze wyrazy współczucia. 

Zygmunt Malanowicz, Zyga, nasz brat, przyjaciel, ostoja, mistrz, powiernik, dobry, dowcipny, jedyny, niepowtarzalny....

Opublikowany przez Jacka Poniedziałka Poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…