Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images
O TYM JEST GŁOŚNO

Oskarżenia o molestowanie, ciągłe kłótnie... Tak wyglądał związek Woody'ego Allena i Mii Farrow

Stacja HBO pokazała polski zwiastun serialu o parze

Aleksandra Andrzejak 19 lutego 2021 16:57
Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images

Woody Allen i Mia Farrow byli razem prawie 12 lat. Ich związek do dzisiaj budzi wielkie emocje. HBO zdecydowało o produkcji dokumentalnego miniserialu Allen kontra Farrow. Stacja pokazała polski zwiastun.

Woody Allen i Mia Farrow - związek

Woody Allen i Mia Farrow byli ze sobą prawie 12 lat. Poznali się w 1979 roku podczas jednego z przyjęć, ale wówczas tylko wymienili się spojrzeniami. Spotykać zaczęli się dopiero kilka lat później. Był nią oczarowany. Ona już kilka lat wcześniej, jeszcze nie znając go osobiście, napisała mu list, w którym wyznała miłość. Był jej trzecim partnerem, bowiem aktorka wcześniej związana była jeszcze z Frankiem Sinatrą i André Previniem. Wiadomo, że gdy się poznali, z poprzednich związków wychowywała już siedmioro dzieci (troje biologicznych i czworo adoptowanych).

mia farrow woody allen
Fot. Getty Images

Reżyser w autobiografii opisuje byłą partnerkę: „Nie była wymagająca, była za to lepiej poinformowana ode mnie, bardziej kulturalna, urocza dla moich przyjaciół; a co najważniejsze – mieszkała zaraz obok Central Parku, więc zaoszczędzałem sporo pieniędzy na dojazdach”. Dodaje także, że już po kilku tygodniach znajomości kobieta stwierdziła, że chce za niego wyjść i mieć kolejne pociechy: „Czy powinienem dostrzec czerwone flagi? Tak sądzę, ale jeśli spotykasz się z wymarzoną kobietą, nawet gdy widzisz czerwoną flagę, odwracasz wzrok” - dodaje. Wówczas nie zgodził się na ślub, lecz adoptowali dwójkę dzieci, a w 1987 roku na świat przyszedł jedyny biologiczny syn pary, Ronan Farrow. Allen i Farrow rozstali się, kiedy na jaw wyszedł jego romans z Soon-Yi. Młodszą od reżysera o 35 lat Koreanka, która jest adoptowaną córką Mii Farrow. Farrow dowiedziała się o ich romansie, gdy odkryła pornograficzne zdjęcia pary.

mia farrow woody allen dzieci
Fot. Getty Images

Woody Allen oskarżony o pedofilię

Mia Farrow w 1992 roku oskarżyła Woody'ego Allena o molestowanie ich adoptowanej córki Dylan Farrow. Podczas procesu sądowego byli kochankowie walczyli o prawo do opieki nad dziećmi. Reżyser nie przyznał się do winy. Uważał, że partnerka mści się na nim za związek z jej z drugą adoptowaną córką, pełnoletnią Soon-Yi Previn. W trakcie postępowania obie strony były przyłapywane na kłamstwach. Główną linią obrony Woody'ego Allena było wykazywanie przypadków manipulacji dziećmi ze strony aktorki.

woody allen oskarzony o pedofilie
Fot. Getty Images

„To, co przydarzyło się Woody'emu jest tak bardzo przykre i niesprawiedliwe. Mia wykorzystała ruch #MeeToo we własnym celu, przedstawiając Dylan jako ofiarę molestowania. Przez jej postępowanie o tej sprawie usłyszą kolejne pokolenia - nie powinno tak być”, powiedziała Soon-Yi Previn w wywiadzie dla vulture.com.

mia farrow woody allen milosc
Fot. Getty Images

Woody Allen i Mia Farrow - serial na HBO

Od sprawy sądowej Woody'ego Allena minęło już prawie 30 lat. Mimo to konflikt między nim, a Mią Farrow wciąż budzi wielkie emocje. HBO postanowiło wyprodukować miniserial dokumentalny Allen kontra Farrow. Produkcja autorstwa Kirby’ego Dicka i Amy Ziering skupia się szczegółach postępowania sądowego. Pokazuje oskarżenie o molestowanie przez pryzmat fabularnych filmów Allena i przede wszystkim oddaje głos ofierze - Dylan Farrow. Sytuację komplikuje prężnie działający ruch #Metoo, w myśl którego należy wierzyć ofierze.

woody allen oskarzony o pedofilie
Fot. Getty Images

Wokół serialu już pojawiły się kontrowersje, a reakcje amerykańskiej prasy są mieszane. Produkcja nie konfrontuje ze sobą wersji byłych partnerów. Dick i Ziering aktywnie wspierają Mię i Dylan. Twórcom serialu zarzuca się brak nowych dowodów i jednostronność. Osoby wspierające Allena nie pojawiają się w serialu osobiście, a on sam reprezentowany jest za pomocą cytatów ze swojej autobiografii A propos niczego.

farrow allen serial
Fot. Getty Images

Amerykańska prasa chwali produkcję za warstwę emocjonalną. Z przychylnymi opiniami spotkało się także wysunięcie Dylan Farrow na pierwszy plan. Dorosła kobieta wraca pamięcią do traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Dokumentem zachwycił się recenzent IndieWire - produkcję HBO nazwał ostatnim gwoździem do trumny kariery Woody’ego Allena.

Miniserial będzie miał cztery odcinki. Polska premiera już 22 lutego na HBO GO. 

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.