Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images
Z ŻYCIA GWIAZD

Oskarżenia o molestowanie, ciągłe kłótnie... Tak wyglądał związek Woody'ego Allena i Mii Farrow

Aktorka obchodzi dziś kolejne urodziny

Aleksandra Andrzejak 9 lutego 2022 06:58
Mia Farrow, Woody Allen
Fot. Getty Images

Woody Allen i Mia Farrow byli razem prawie 12 lat. Ich związek do dzisiaj budzi wielkie emocje. Aktorkę nazywano muzą swojego ukochanego, ale w ich prywatnych chwilach było też wiele nieporozumień i sytuacji, które nie powinny mieć miejsca... Historię tej miłości przypominamy w dniu 77. urodzin amerykańskiej gwiazdy.

Woody Allen i Mia Farrow - związek

Woody Allen i Mia Farrow byli ze sobą prawie 12 lat. Poznali się w 1979 roku podczas jednego z przyjęć, ale wówczas tylko wymienili się spojrzeniami. Spotykać zaczęli się dopiero kilka lat później. Był nią oczarowany. Ona już kilka lat wcześniej, jeszcze nie znając go osobiście, napisała mu list, w którym wyznała miłość. Był jej trzecim partnerem, bowiem aktorka wcześniej związana była jeszcze z Frankiem Sinatrą i André Previniem. Wiadomo, że gdy się poznali, z poprzednich związków wychowywała już siedmioro dzieci (troje biologicznych i czworo adoptowanych).

mia farrow woody allen
Fot. Getty Images

Reżyser w autobiografii opisuje byłą partnerkę: „Nie była wymagająca, była za to lepiej poinformowana ode mnie, bardziej kulturalna, urocza dla moich przyjaciół; a co najważniejsze – mieszkała zaraz obok Central Parku, więc zaoszczędzałem sporo pieniędzy na dojazdach”. Dodaje także, że już po kilku tygodniach znajomości kobieta stwierdziła, że chce za niego wyjść i mieć kolejne pociechy: „Czy powinienem dostrzec czerwone flagi? Tak sądzę, ale jeśli spotykasz się z wymarzoną kobietą, nawet gdy widzisz czerwoną flagę, odwracasz wzrok” - dodaje. Wówczas nie zgodził się na ślub, lecz adoptowali dwójkę dzieci, a w 1987 roku na świat przyszedł jedyny biologiczny syn pary, Ronan Farrow. Allen i Farrow rozstali się, kiedy na jaw wyszedł jego romans z Soon-Yi. Młodszą od reżysera o 35 lat Koreanka, która jest adoptowaną córką Mii Farrow. Farrow dowiedziała się o ich romansie, gdy odkryła pornograficzne zdjęcia pary.

mia farrow woody allen dzieci
Fot. Getty Images

Woody Allen oskarżony o pedofilię

Mia Farrow w 1992 roku oskarżyła Woody'ego Allena o molestowanie ich adoptowanej córki Dylan Farrow. Podczas procesu sądowego byli kochankowie walczyli o prawo do opieki nad dziećmi. Reżyser nie przyznał się do winy. Uważał, że partnerka mści się na nim za związek z jej z drugą adoptowaną córką, pełnoletnią Soon-Yi Previn. W trakcie postępowania obie strony były przyłapywane na kłamstwach. Główną linią obrony Woody'ego Allena było wykazywanie przypadków manipulacji dziećmi ze strony aktorki.

woody allen oskarzony o pedofilie
Fot. Getty Images

„To, co przydarzyło się Woody'emu jest tak bardzo przykre i niesprawiedliwe. Mia wykorzystała ruch #MeeToo we własnym celu, przedstawiając Dylan jako ofiarę molestowania. Przez jej postępowanie o tej sprawie usłyszą kolejne pokolenia - nie powinno tak być”, powiedziała Soon-Yi Previn w wywiadzie dla vulture.com.

mia farrow woody allen milosc
Fot. Getty Images

Woody Allen i Mia Farrow - serial na HBO

Od sprawy sądowej Woody'ego Allena minęło już prawie 30 lat. Mimo to konflikt między nim, a Mią Farrow wciąż budzi wielkie emocje. HBO postanowiło wyprodukować miniserial dokumentalny Allen kontra Farrow. Produkcja autorstwa Kirby’ego Dicka i Amy Ziering skupia się szczegółach postępowania sądowego. Pokazuje oskarżenie o molestowanie przez pryzmat fabularnych filmów Allena i przede wszystkim oddaje głos ofierze - Dylan Farrow. Sytuację komplikuje prężnie działający ruch #Metoo, w myśl którego należy wierzyć ofierze.

woody allen oskarzony o pedofilie
Fot. Getty Images

Wokół serialu już pojawiły się kontrowersje, a reakcje amerykańskiej prasy są mieszane. Produkcja nie konfrontuje ze sobą wersji byłych partnerów. Dick i Ziering aktywnie wspierają Mię i Dylan. Twórcom serialu zarzuca się brak nowych dowodów i jednostronność. Osoby wspierające Allena nie pojawiają się w serialu osobiście, a on sam reprezentowany jest za pomocą cytatów ze swojej autobiografii A propos niczego.

farrow allen serial
Fot. Getty Images

Amerykańska prasa chwali produkcję za warstwę emocjonalną. Z przychylnymi opiniami spotkało się także wysunięcie Dylan Farrow na pierwszy plan. Dorosła kobieta wraca pamięcią do traumatycznych wydarzeń z przeszłości. Dokumentem zachwycił się recenzent IndieWire - produkcję HBO nazwał ostatnim gwoździem do trumny kariery Woody’ego Allena. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.